Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Znajomość języków szansą na wymarzoną karierę

Odkąd Polska wkroczyła do struktur Unii Europejskiej, nasz kraj znacząco otworzył się na obecność zagranicznych przedsiębiorstw. Dołączenie do Wspólnoty Europejskiej zminimalizowało formalności do minimum, dzięki czemu przedsiębiorcy zaczęli spoglądać na Polskę przychylnym okiem, tworząc wiele nowych miejsc pracy w różnorodnych sektorach przemysłu. Jednak, aby pracować w spółce z zagranicznym kapitałem, działającej na skalę międzynarodową, niezbędna jest znajomość języków obcych.

W Polsce powstają nowe oddziały zagranicznych firm, poszukując wykwalifikowanej kadry pracowniczej wśród studentów polskich uczelni. Praca czeka na każdego, niezależnie od branży, jednakże warto być konkurencyjnym. Warto wyróżnić się z tłumu, m.in. dobrą znajomością języków obcych.

Angielski staje się normą

Języki można wartościować na mniej lub bardziej przydatne, jednakże każdy z nich może okazać się trampoliną do sukcesu w zawodowej karierze. Wiele zależy jednak od branży, ponieważ niektóre z nich są w Polsce ściśle powiązane z konkretnymi rynkami zbytu, co warunkuje zapotrzebowanie na znajomość danego języka obcego. Niezależnie od tego, kluczowym językiem w biznesie jest język angielski. Można powiedzieć, że jego znajomość jest dzisiaj nie tyle pożądana, ile konieczna. Obecnie posługuje się nim ok. 530 milionów osób na całym świecie. Z racji powszechności jego użycia, od każdego studenta uczelni wyższej oczekuje się jego znajomości na poziomie co najmniej B2, czyli średniozaawansowanym. To podstawa, którą warto wzbogacać krok po kroku, by w perspektywie czasu zacząć posługiwać się jego biznesową odmianą. Warto zadbać więc o to, by jeszcze przed wkroczeniem na rynek pracy poznać go w dostatecznym stopniu – nie po to, aby się wyróżnić, lecz po to, by się liczyć.

Sprechen sie deutsch?

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszy się język niemiecki, szczególnie w logistyce. W Polsce swoje zakłady produkcyjne ma wiele niemieckich firm, które wręcz wymagają od swoich pracowników odpowiedniej znajomości tego języka. Szczególnie duże znacznie ma on przede wszystkim na terenie Śląska, gdzie jego znajomość jest znacznie bardziej powszechna niż w pozostałych częściach kraju. W TSL odgrywa on dużą rolę, rynek pracy potrzebuje specjalistów posługujących się językiem niemieckim. Bez większego problemu można znaleźć oferty zatrudnienia skierowane do polskich studentów. Wiążą się one z możliwością okresowego bądź stałego wyjazdu do Austrii lub Niemiec, co jest doskonałą szansą na nawiązanie nowych znajomości i zapoznanie się z odmiennymi zwyczajami i kulturą. Nie od dziś również wiadomo, że najlepszą metodą szlifowania umiejętności językowych jest rozmowa z native speakerami. Wyjazd do Wiednia bądź Tyrolu może być doskonałą okazją do tego, by rozwinąć się w wielu aspektach.

Języki znaczą wiele

Pracodawcy oczekują od pracownika nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale również określonych cech osobowości i charakteru. Dobra znajomość kilku języków obcych to doskonałe potwierdzenie ambicji i oczekiwanej przez pracodawcę komunikatywności. W międzynarodowych korporacjach zatrudnienie znajdują osoby z różnych zakątków świata, między którymi musi zachodzić płynna wymiana informacji, po to, by sprawnie dążyć do realizacji wyznaczonych zadań. Dobra atmosfera w miejscu pracy i sprawna komunikacja to jeden z ważniejszych priorytetów, dlatego też korporacje często zapewniają swoim pracownikom dodatkowe szkolenia, zwiększające zdolność komunikacji w języku obcym. Można uważać, że są one na odpowiednim poziomie, lecz samodzielnie ciężko to zweryfikować. Nic nie da tak miarodajnych wyników, jak przystąpienie do egzaminu językowego, po którego zakończeniu uzyskuje się odpowiedni certyfikat. Podczas egzaminów zazwyczaj sprawdzana jest zdolność prowadzenia konwersacji, pisania oraz rozumienia ze słuchu. Z racji swojego kompletnego charakteru, są respektowane przez dużą ilość pracodawców, zwiększając szansę na sukces w procesie rekrutacji. Przed przystąpieniem do egzaminu, warto zorientować się, który z dostępnych na rynku najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Możliwości jest wiele, szczególnie w przypadku certyfikatu z języka angielskiego. Do najpopularniejszych należą FCE, CAE, CPE, lecz coraz większym uznaniem cieszy się również IELTS. Uczestnictwo w nich jest płatne, jednakże bez wątpienia warto ponieść jednorazowy koszt po to, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Język zależny od branży

Jeżeli stoisz przed wyborem kolejnego języka do nauki, warto podjąć decyzję w sposób przemyślany, tak, aby móc go jak najbardziej efektywnie wykorzystać w swojej karierze zawodowej. Wyznacznikiem pomocnym w podjęciu decyzji powinien być realizowany kierunek studiów bądź branża, z którą wiążemy zawodowe nadzieje. Studiując kierunki analityczne, związane z finansami i ekonomią, oprócz języka angielskiego warto zainteresować się francuskim, którego znajomość jest dużym atutem w tych branżach. Dość powiedzieć, że jest jednym z urzędowych języków Szwajcarii, której gospodarka w dużej mierze opiera się właśnie na sektorze bankowym. W przypadku logistyki oraz automotive najważniejszy jest język niemiecki. Odgrywa on dużą rolę z racji powiązania tego sektora gospodarki z niemieckimi partnerami. Osoby interesujące się branżą TSL i wybiegające w przyszłość powinny skierować swój wzrok w kierunku języka chińskiego. Jego nauka jest dużym, a przede wszystkim długotrwałym wyzwaniem, jednakże jego znajomość gwarantuje zatrudnienie i bardzo wysokie zarobki. W ostatnich latach można zauważyć, że Polacy coraz chętniej uczą się również języków skandynawskich, jak norweski, szwedzki oraz duński. Ciekawostką jest, że są one podobne konstrukcyjnie i fleksyjnie, w wyniku czego jeśli znamy norweski, nauka duńskiego będzie dla nas znacznie prostsza. Ich znajomość jest szczególnie przydatna w sektorze usług nowoczesnych BPO/SSC.

Komunikacja a Twoje zarobki

Z Ogólnopolskich Badań Wynagrodzeń za rok 2018 przeprowadzonych przez agencję Sedlak & Sedlak jasno wynika, że znajomość języków obcych wpływa na wysokość zarobków. W badaniu wzięło udział 155 tysięcy osób, a jego rezultaty trudno nazwać zaskakującymi – są potwierdzeniem, że rozwój własnej osoby daje wiele korzyści, również dla portfela. W badaniu sprawdzono wpływ czterech języków obcych (angielskiego, niemieckiego, francuskiego i hiszpańskiego) na pensję – nie oznacza to jednak, że nauka rosyjskiego bądź portugalskiego nie przyniesie oczekiwanych finansowych rezultatów. Niezależnie od języka, wraz ze wzrostem jego poziomu bądź znajomością więcej niż jednego języka obcego, zarobki stają się znacznie bardziej satysfakcjonujące.

Wyjedź na praktyki i naucz się języka

Bycie studentem w dzisiejszych czasach jest znacznie prostsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Międzynarodowe wymiany studenckie rodzą wiele możliwości, nie tylko na poznanie interesujących osób, ale przede wszystkim na nabycie zdolności przydatnych w karierze zawodowej. Dlatego też warto zainteresować się wyjazdami w ramach programu ERASMUS, szczególnie na praktyki zawodowe. Wyjazd na kilka miesięcy do zagranicznej korporacji lub zakładu pracy to duża szansa na wzbogacenie CV i zainteresowanie przyszłych pracodawców. Jest to również doskonała okazja nauki języka obcego poprzez porozumiewanie się i komunikację w wielu codziennych sytuacjach. W ramach programu zrzeszonych jest wiele uczelni i firm z całej Europy, w wyniku czego każdy może wybrać destynację odpowiednią dla siebie. Takich możliwości można szukać również po studiach, w firmach posiadających swoje oddziały poza granicami Polski. Jest to ułatwione szczególnie w korporacjach, ale również w innych firmach opartych na międzynarodowym charakterze swojej działalności.

Autor: Kamil Komisarz