Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Znamy artystów VII edycji Festiwalu „Warszawa Singera”

Znamy nazwiska artystów, którzy wystąpią w tegorocznej, VII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, organizowanego przez Fundację Shalom. Pragniemy przedstawić Państwu kilka gwiazd, których koncerty podziwiać będzie mogła festiwalowa publiczność.

W dniach 28.08 – 5.09 br. w Warszawie gościć będą m.in. Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego oraz Johna Axeroda, Nigel Kennedy z zespołem KROKE, Raphael Rogiński, Giora Feidman oraz kantorzy: Yacov Lemmer, Benzion Miller, Jacob Motzen z towarzyszeniem Siftem Noham Choir z Jerozolimy.
 
 
Fundacja Shalom planuje rozpocząć najbliższą edycję Festiwalu Warszawa Singera uroczystą galą poświęconą Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Uczcimy ich bohaterstwo jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu – uroczystym koncertem symfonicznym w Kościele Wszystkich Świętych z udziałem Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego orax Johna Axelroda. Podczas tego wieczoru zostaną wykonane dwa symboliczne utwory – Kadysz Krzysztofa Pendereckiego oraz Kaddish z III symfonii Leonarda Bernsteina. W koncercie planowany jest także udział jednego z największych kantorów – Alberto Mizrachiego, Daniela Olbrychski oraz Samuela Pisara jako narratorów, a także chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej i chór chłopięcego Akademii Muzycznej w Warszawie.
 
 
Nigel Kennedy po raz drugi
 
Tegoroczna edycja Festiwalu Singera zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Publiczność będzie mogła podziwiać gwiazdy światowego formatu. Jedną z nich jest Nigel Kennedy, który wystąpi na Festiwalu po raz drugi. W ubiegłym roku ponad 4 tys. osób przyszło wysłuchać angielskiego wirtuoza. Jednak nie wszystkim udało się wówczas wejść na jego koncert do Kościoła Wszystkich Świętych i to właśnie z myślą o nich Kennedy wystąpi podczas VII edycji Warszawy Singera z rewelacyjnym zespołem KROKE.
 
Klezmerska legenda, czyli Giora Feidman
 
Wielkim wydarzeniem artystycznym będzie również występ fenomenalnego argentyńskiego klarnecisty i saksofonisty – Giory Feidmana. Muzyk zwany „królem klezmerów”, swoje kompozycje wzbogaca klasycznym pięknem i współczesnymi rytmami. Feidman również po raz drugi gości na Festiwalu – wcześniej współtworzył 3. edycję Warszawy Singera. 
 
Niekonwencjonalny projekt Rogińskiego
 
Na Festiwalu nie zabraknie również oryginalnych i nowatorskich projektów artystycznych. Jednym z nich jest „Geniza ziemia, powietrze, ogień” czyli instalacja złożona z muzyki i słowa, stworzona przez trzech wybitnych artystów: wszechstronnego gitarzystę i kompozytora – Raphaela Rogińskiego oraz poetów: Dariusza Pado i Radosława Wiśniewskiego. Rogiński przedstawi również swój własny projekt, w którym wystąpią najlepsze zespoły i najwybitniejsi muzycy sceny awangardowej: Mitch and Mitch and Kruzenstern – Cukunft, Oy Division, Paweł Szamburski, Mikołaj Trzaska, Eyal Talmudi i Igor Krutugolov.
 
Fundacja Shalom zaprasza w podróż do czasów przedwojennej Warszawy
 
Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer – dyrektor generalny Fundacji Shalom.
Dwa lata temu Fundacja obchodziła swoje dwudzieste urodziny, to jedna z najstarszych organizacji w Polsce, która zajmuje się szerzeniem i popularyzowaniem kultury żydowskiej.
 
Od początku swojego istnienia dzięki staraniom Fundacji odbyła się m.in.: wystawa
„I ciągle widzę ich twarze…”, która zdobyła międzynarodową sławę oraz możliwa była restauracja Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie. Organizacja doprowadziła również do otwarcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. Co roku Fundacja organizuje uroczyste obchody Dnia Pamięci o Holokauście, Marca ’68 i rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.
 
Festiwal Isaaca Bashevisa Singera
 
Patronem Festiwalu jest Isaac Bashevis Singer, znakomity żydowski pisarz polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami National Book Awards oraz nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.
Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał
ją w swoich utworach.
 
W 2004 roku w setną rocznicę urodzin pisarza, w ukochanym przez niego mieście, zorganizowana została pierwsza edycja Festiwalu „Warszawa Singera”, która rozpoczęła cykl corocznych spotkań, pokazujących bogactwo kultury żydowskiej.
 
Na czas trwania Festiwalu ulica Próżna przywróci pamięć o przedwojennej, żydowskiej części Warszawy. Jak za tamtych lat miejsce ożywią kawiarenki, restauracje, małe warsztaty i sklepiki. Między nimi przechadzać się będą charakterystyczne postaci epoki: kupcy, artyści, rzemieślnicy, kataryniarze i kwiaciarki.
 
Uczestnicy Festiwalu będą mieli możliwość spotkania się z kulturą jidysz poprzez instalacje artystyczne, wystawy, przedstawienia, spotkania autorskie, a w tle rozbrzmiewać będzie muzyka klezmerska, synagogalny śpiew oraz tradycyjne piosenki żydowskie.
 
 

Festiwal, jak co roku obfitować będzie w wiele niecodziennych wydarzeń artystycznych. Wkrótce podamy Państwu informacje o kolejnych atrakcjach tegorocznej edycji festiwalu.

Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,556
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP