Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Znamy już zwycięzców Europejskiego Konkursu dla Młodych Dziennikarzy 2009

Zwycięzcy Europejskiego Konkursu dla Młodych Dziennikarzy 2009 odwiedzili Berlin, aby przedstawić swoje refleksje na temat 20 lat, jakie minęły od upadku muru berlińskiego. Była to nagroda w jednym z największych ogólnoeuropejskich konkursów tego typu.

Na 2. Europejski Konkurs dla Młodych Dziennikarzy 2009, zorganizowany przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Rozszerzenia we współpracy z European Youth Press i Café Babel wpłynęło ponad 600 artykułów z całej Europy. Konkurs był skierowany do młodych dziennikarzy w wieku 17-35 lat ze wszystkich krajów członkowskich UE, a także z krajów kandydujących (Chorwacja, Turcja, Macedonia) i krajów potencjalnie kandydujących (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia i Kosowo w rozumieniu rezolucji RB ONZ nr 1244/99).
 
Młodzi autorzy mieli za zadanie opisać swoje refleksje dotyczące polityki Unii Europejskiej w zakresie rozszerzenia, integracji UE oraz wartości europejskich. Krajowe jury złożone z przedstawicieli mediów wybrały 34 zwycięzców, którzy zaproszeni zostali do udziału w konferencji finałowej w Berlinie.
 
Poprzez zaproszenie zwycięzców do stolicy Niemiec organizatorzy chcieli podkreślić znaczenie procesu integracji europejskiej. Rok 2009 to dwie ważne rocznice – 20 lat temu obalono mur berliński, co zintensyfikowało proces demokratyzacji Europy. Dodatkowo w maju tego roku minęło 5 lat od rozszerzenia Unii, które w 2004 roku w pokojowy sposób połączyło ponownie Wschodnią i Zachodnią Europę.  
 
Program wyjazdu dla zwycięzców konkursu obejmował wycieczkę historyczną po Berlinie oraz spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata polityki, mediów, nauki i społeczeństwa obywatelskiego. Spotkania te były okazją do dyskusji na temat przeszłości i przyszłości rozszerzenia UE. Grupa odwiedziła redakcje krajowych i lokalnych gazet, stacje radiowe i telewizyjne i spotkała się z doświadczonymi dziennikarzami, takimi jak Friedrich Kurz (niemiecka telewizja publiczna ZDF), który był korespondentem na Węgrzech latem 1989 roku. Podczas wycieczki do Bundestagu zwycięzcy konkursu mieli możliwość przedyskutowania obecnej polityki zagranicznej UE z Gertem Weisskirchenem, członkiem parlamentu z ramienia SPD.
 
Program wyjazdu zakończyła konferencja, w której uczestniczyli dziennikarze i politycy z krajów członkowskich UE, krajów kandydujących oraz państw potencjalnie kandydujących. Konferencję otworzył prof. Werner Weidenfeld, Dyrektor Centrum Polityki Zagranicznej Uniwersytetu w Monachium, który wygłosił referat podsumowujący ostatnie 20 lat procesu integracji europejskiej.
 
Dyrektor ds. Komunikacji Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Rozszerzenia, Gisela Gauggel-Robinson, powiedziała: „Sukces tegorocznej edycji Europejskiego Konkursu dla Młodych Dziennikarzy pokazuje, że młodzi ludzie naprawdę interesują się polityką europejską. Tak jak się spodziewaliśmy, poglądy na temat korzyści i wyzwań związanych z rozszerzeniem Unii Europejskiej były bardzo różnorodne. Jako organizatorzy konkursu doceniamy zaangażowanie i zainteresowanie, które pokazali młodzi dziennikarze, i mamy nadzieję, że w przyszłym roku konkurs ponownie będzie stymulował do świadomej dyskusji na ten temat.”