Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zostań ambasadorem!

Podróże za jeden uśmiech w perspektywie, przyjaciele w każdym zakątku Europy, pokonane bariery językowe – to wszystko bez opuszczania Polski oraz żadnych nakładów finansowych. Niemożliwe…wiele osób przekonało się, że jak najbardziej realne i to na wyciągnięcie ręki.

Bez języka ani rusz
 
Przeglądając ogłoszenia oferujące staże, praktyki lub prace pojawia się stały kanon wymagań: obsługa komputera, doświadczenie i znajomość języka obcego. Formułka ta, jak mantra powtarza się w większości interesujących ofert.
„Granice mojego świata to granice mojego języka”. Skoro można granice samemu pokonać i zwiększyć swoje możliwości poznawcze oraz szanse na rynku pracy nikt nie żałuje wydatków, czasu, ani energii na ten cel.
Efekty są wymierne w stosunku do nakładów – swoboda porozumiewania się sprawia, że możemy w pełni korzystać z możliwości, jakie daje życie w otwartejEuropie i świecie – nie wspominając o wymaganiachpracodawców.
 
Ale po co wydawać pieniądze na szlifowanie języka w sztucznie wytworzonych sytuacjach sal zajęciowych skoro można ćwiczyć w rzeczywistości i to za darmo, jednocześnie pomagając innym i rozwijając siebie – będąc Mentorem.
 
Mentor jest projektem Erasmus Student Netowrk (ESN) międzynarodowej
organizacji studenckiej non-profit
pomagającej osobą przyjeżdżającym z całej Europy i świata na wymianę do Polski w stawaniu „pierwszych kroków” na naszej ziemi oraz organizacją działań, które dają im możliwość pełniejszego poznania Polski i polskich realiów.
ESN działa w 32 krajach Europy. W Polsce funkcjonuje 29 sekcji lokalnych, w których udziela się 1000 studentów, pracujących na zasadach wolontariatu zgodnie z zasada „Students helping students”.
Projekt Mentor jest jednym z wielu projektów realizowanych przez ESN.
 
Exchange your life – poznaj Europę w Polsce
 
„Bycie Mentorem to same plusy. Ćwiczysz język obcy w praktycznych sytuacjach, a przy tym poznajesz niesamowitych ludzi i ich „inny” świat – kulturę, w której się wychowali, przekonania i poglądy. Jest to wzbogacające doświadczenie nie tylko ze względu na polepszenie znajomości języka obcego”, mówi Kasia, która była Mentorem w poprzednim semestrze.
Mentor to osoba, która pomaga osobą przyjeżdżającym do Polski w zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu – jest swego rodzaju ambasadorem Polski, w oczach obcokrajowca, który nierzadko pierwszy raz spotkają się z polską kulturą.
Nie trzeba być studentem, żeby zostać Mentorem, projekt jest otwarty również dla uczniów liceum.
 
Europa u Twoich stóp
 
Projekt Mentor daje wiele możliwości rozwoju oraz poznania Europy bez wyjeżdżania z Polski, polepsza znajomość języka obcego (można wybrać narodowość osoby, którą chcemy się zajmować w zależności od języka )oraz sprawia, ze stajemy się otwarci, tolerancyjni i bardziej rozumiemy inną kulturę. ”Udział w projekcie Mentor sprawia, ze zaczynamy patrzeć z innej perspektywy na pewne procesy zachodzące w Europie sprawia, ze jesteśmy odważniejsi i chętni do poznawania nowego”, podsumowuje Kasia.

Justyna Adamiec

 
Znajdź sekcje ESN w swoim mieście na www.esn.pl i wyślij zgłoszenie do Projektu Mentor