Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zostań analitykiem ekonomicznym

Wśród większości rankingów przewidujących trendy na rynku pracy specjalizacja z finansów daje gwarancję na znalezienie dobrze płatnej i ciekawej pracy. Dynamiczny rozwój sektora usług finansowych (m.in. w zakresie ubezpieczeń czy bankowości) oraz rozkwit technologii informatycznych sprawiają, że na rynku istnieje wciąż rosnące zapotrzebowanie na profesjonalistów z tej branży.

Jednym z najczęściej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy w szeroko pojętym sektorze bankowo-finansowym są analitycy finansowi. W zeszłym roku największe zapotrzebowanie odnotowano na specjalistów odpowiedzialnych za księgowość, analityków finansowych oraz specjalistów ds. bankowości detalicznej.

Specyfika zawodu
Kim jest
analityk ekonomiczny (finansowy) i na czym polega jego praca? Zasadniczo jest to specjalista, który zbiera i analizuje dane finansowe i ekonomiczne pochodzące z różnych źródeł w obrębie całej firmy i poza nią, a następnie na ich podstawie sporządza sprawozdania i raporty. Ponadto, analityk finansowy kontroluje różnego rodzaju transakcje dokonywane w organizacji i następnie przygotowuje dokumenty potrzebne do zawierania umów czy porozumień. Często także osoba na tym stanowisku zajmuje się bezpośrednim wspieraniem klientów w zakresie ich wniosków bądź próśb i weryfikuje je zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminach danej instytucji. Od wyników raportu analityka finansowego zależeć będzie przykładowo przyznanie kredytu czy pożyczki osobie fizycznej bądź firmie, a także podjęcie strategicznych decyzji dotyczących działań danej organizacji (choćby w zakresie inwestycji, strategii zatrudnienia czy kierunku rozwoju biznesu).


Wachlarz możliwości
Praca na stanowisku
analityka ekonomicznego to przede wszystkim możliwość pracy w dynamicznym środowisku biznesowym oraz rozwoju zawodowego w zakresie innowacyjnej gałęzi gospodarki, jaką jest bankowość, w tym elektroniczna. Warto podkreślić, że specyfika branży finansowo-bankowej oferuje też wiele różnych ścieżek rozwoju w ramach danej instytucji finansowej – praca analityka daje bowiem szerokie możliwości wykorzystywania narzędzi analizy finansowej do rozmaitych celów. Najlepszą metodą weryfikacji, który z obszarów najbardziej nam odpowiada i w ramach którego z nich w pełni będziemy mogli skorzystać z własnych talentów jest wzięcie udziału w jednym z licznych programów staży bądź praktyk, które, co roku oferują wiodące na rynku usług finansowych instytucje.


Idealny kandydat
Zwykle wymagań jest kilka. Podstawową sprawą jest wykształcenie – preferowane specjalności to ekonomia, finanse i rachunkowość. W związku ze specyfiką pracy pracodawcom zależy na tym, by kandydata cechowały komunikatywność, otwartość, pracowitość, sumienność i dokładność. Aby dobrze wykonywać pracę analityka niezbędne są też dobra organizacja własnego czasu oraz umiejętność jasnego przekazywania wyników analiz oraz formułowania opinii (przydaje się to przede wszystkim w przygotowywaniu raportów). Na co jeszcze zwracają uwagę rekruterzy? Szybkość w działaniu, wysoką koncentrację oraz umiejętność pracy pod presją czasu. Istotne okazuje się też być nastawienie kandydata na realizację celu oraz umiejętność analitycznego myślenia.



Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,566
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP