Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zwycięski dźwięk z Łodzi

34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem filmowym w kraju

Zatem nie mogło w nim zabraknąć udziału TOYA Studios – multimedialnego kompleksu studiów nagrań, postprodukcji dźwięku i hal zdjęciowych, mieszczącego się w Łodzi, przy historycznej Łąkowej 29.
 
W Konkursie Głównym znalazło się wiele produkcji, których udźwiękowienie odbyło się
w TOYA Studios – m.in. „Jestem twój” Mariusza Grzegorzka, „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszka, „Miasto z morza” Andrzeja Kotkowskiego, „Moja krew” Marcina Wrony czy „Zero” Pawła Borowskiego.
 
Ponadto, w Panoramie Kino Polskiego, pokazano filmy „To nie tak jak myślisz, kotku” Sławomira Kryńskiego oraz „U Pana Boga za miedzą” Jacka Bromskiego.
 
Warto podkreślić, że w TOYA Studios nad swoimi debiutami pracują też młodzi adepci szkół filmowych. W konkursie Młodego Kina Polskiego pokazano „Kaszel umarlaka” Krzysztofa Borówki oraz łódzką etiudę „Syn” Jana Wagnera – dźwięk do obu produkcji powstawał pod czujnym okiem specjalistów z TOYA Studios.
 
W trakcie 34. FPFF w Gdyni odbył się też pokaz specjalny animacji „Kinematograf” Tomka Babińskiego oraz fenomenalnego dokumentu „Królik po berlińsku” Bartka Knopki, których zgrania dźwięku odbyły się w łódzkim studiu.
 
Wydarzeniem specjalnym festiwalu była projekcja cyfrowo odrestaurowanego dzieła Jerzego Kawalerowicza „Austeria”. W programie Kino RP, który ma na celu stworzenie najwyżej jakości kopii cyfrowych wybitnych filmów polskich, TOYA Studios bierze udział od początku.
 
Co jednak najważniejsze, nagrodę za najlepszy dźwięk w roku 2009 zdobyła „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego. Udźwiękowieniem produkcji w TOYA Studios zajmował się Mateusz Adamczyk, prace nad zgraniem nadzorował Piotr Knop, a efekty synchroniczne przygotował Henryk Zastróżny. W łódzkim studiu odbyła się także część prac postprodukcyjnych.