Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Życie to folk – życiowa energia na Festiwalu FOLKOWO 2010

Dzisiejsza moda na folk to nic innego, jak tęsknota i powrót do korzeni nie tylko w muzyce, ale i codziennym życiu. Muzyka folk, choć sięga daleko w przeszłość i czerpie z jej źródeł, jest żywa i zrozumiała dla wszystkich. Przekonać się o tym można podczas festiwalu FOLKOWO 2010.

Folk inspiruje się muzyką i kulturą ludową, ale – co istotne – stosuje środki muzyki współczesnej. Również ogromna część dorobku tzw. poezji śpiewanej zaliczana jest do gatunku folk. Charakterystyczne dla muzyków folkowych jest poszukiwanie w swej twórczości tradycyjnych brzmień i tematów. Współczesne zespoły folkowe pragną przenieść choć odrobinę tradycji do współczesnych nurtów muzycznych, by podzielić się wolnością i energią ukrytą w tej muzyce. Ich twórcze podejście do muzyki można poznać na corocznym festiwalu FOLKOWO.
 
Polakom folk i folklor kojarzy się przede wszystkim z tradycją polskiej wsi. Zapominamy, że folklor może pochodzić z różnych części świata. Na szczęście polscy i światowi kreatorzy mody nie zapominają o korzeniach i chętnie czerpią z tradycyjnych ubiorów, wzorów graficznych, motywów kwiatowych, tkanin oraz biżuterii pochodzących z różnych zakątków świata. W tym sezonie folk zajmuje bardzo ważne miejsce również w modzie i sztuce użytkowej czy kolekcjach mebli. Niezwykle oryginalna bywa biżuteria inspirowana folkiem. Szlachetnie metale i kamienie połączone z drewnem dają niezwykle ciekawy efekt współgrania tradycji z nowoczesnością. Projektanci odwzorowują na biżuterii bogate wzornictwo starodawnych strojów. Biżuteria z haftowanymi i naszytymi elementami kwiatowymi już od dawna pojawia się w modzie. A jak ją wykonać, z pewnością dowiecie się podczas letniego festiwalu FOLKOWO 2010.
 
Tej wiosny i latem bawmy się folkiem nie tylko w modzie, ale i przy muzyce folk. Odważniej łączmy etniczne klimaty ze światem glamour i nie bójmy się etnicznej muzyki. Brzmienie naturalnych dźwięków wydobytych z bębnów, gitar, fletów, saksofonów, akordeonów, perkusji, ale także wielu egzotycznych instrumentów oraz tzw. przeszkadzajek wprowadzi nas w magiczny nastrój, doda energii i zrelaksuje.
 
W tym roku mamy wyjątkową okazję przywitać lato w rytmach i klimatach folka. W dniach 18 – 20.06.2010r., w Ostródzie odbywać się będzie jubileuszowy V Festiwal Muzyki Folkowej FOLKOWO 2010r. Swój udział zapowiedziały m.in. zespoły z Kenii, USA i Nepalu, nie zabraknie również najlepszych kapel z Polski. FOLKOWO 2010 zaprezentuje muzykę etniczną z nawet najbardziej odległych stron świata, a najlepsze zespoły folkowe z Polski i zagranicy będą rywalizowały o Grand Prix Festiwalu Muzyki Folkowej.
 
Obecnie muzyka folkowa jest coraz bardziej popularna i kreśli coraz szersze kręgi na muzycznej mapie. Z czasem termin muzyka folkowa został rozciągnięty na style współczesnej muzyki popularnej, będącej mieszanką rocka i muzyki ludowej, niezależnie od kultury jej pochodzenia.
 
Organizatorzy Festiwalu Muzyki Folkowej FOLKOWO 2010 r. przygotowali wiele muzycznych niespodzianek. Z roku na rok festiwalowa scena robi się coraz większa. Wśród potwierdzonych już gwiazd festiwalu, spotkamy takie muzyczne perły, jak: szwedzka grupa Rednex, Sidney Polak, Folkoperacja, Hoboud, Touch and Go, Koralli, Ajagore, Caci Vorba. Itp.
 
O kolejnych potwierdzonych gwiazdach FOLKOWO informować będzie na bieżąco. Już dziś możemy zdradzić, że czeka nas jeszcze niejedno miłe, muzyczne zaskoczenie.
 
Więcej informacji o Festiwalu FOLKOWO 2010 na www.folkowo.pl