Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Graduate Programme w IMI Hydronic Engineering

Odwiedź stoisko IMI Hydronic Engineering na Absolvent Talent Days w Krakowie w dn. 21.03.2017 r.

Inżynierowie są wciąż jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku zatrudnienia. Niedobór kadr na polskim rynku wynosi około 60 tysięcy inżynierów rocznie – wynika z szacunków firmy Bergman Engineering.

Dane Bergman Engineering potwierdza coroczne badanie Manpower Group “Niedobór talentow”. Wynika z niego, że inżynierowie są trzecią pod względem trudności w obsadzeniu grupą zawodową w Polsce. W raporcie podkreślono, że najtrudniej pozyskać elektromechaników, automatyków i konstruktorów. Ale nie tylko…

Aktualna sytuacja na rynku pracy i w gospodarce sprzyja inżynierom różnych specjalności. Zapotrzebowanie na konkretne specjalizacje inżynierskie wynika z aktualnych potrzeb przemysłu, ale jest też zróżnicowane regionalnie.

– Są pewne zmienne, które wpływają na większe lub mniejsze zapotrzebowanie na inżynierów o poszczególnych kompetencjach, np. regiony kraju i obecność lub brak pewnych gałęzi przemysłu oraz stopień koncentracji zakładów (spójrzmy na przemysł lotniczy, motoryzacyjny, spożywczy, papierniczy itd.). Kolejnym istotnym czynnikiem jest charakter działań tych jednostek („tylko” produkcja, czy także działalność projektowa badawczo-rozwojowa). Dla części inżynierów mechaników, elektryków, automatyków, znaczenie ma także park maszynowy, stopień automatyzacji procesów, a co za tym idzie zapotrzebowanie na ich kompetencje – wyjaśnia Robert Błażyca, dyrektor w Devonshire Europe, firmie specjalizującej się w prowadzeniu kompleksowych projektów rekrutacyjnych.

 Inżynierowie jakości i procesu na wagę złota

Na liczbę ofert pracy, jak twierdzi Robert Błażyca, od kilku lat nie powinni narzekać inżynierowie procesu oraz inżynierowie odpowiedzialni za obszar jakości. – Interesującym zjawiskiem jest wzrost zapotrzebowania na specjalistów, których wiedza wykracza poza konkretną dziedzinę czy też proces, a jest na przykład wzbogacona o znajomość zagadnień jakościowych – ilustracją mogą być specjaliści odpowiedzialni za rozwój dostawców – mówi ekspert z Devonshire Europe. Katarzyna Dąbrowska, starszy konsultant w Antal Engineering & Operations, twierdzi, że pośród inżynierów procesu produkcyjnego inżynierów jakości, konstruktorów czy automatyków równie często pojawiają się stanowiska wymagające eksperckiej wiedzy z wąskich specjalizacji, takich jak elektryka, elektronika czy chemia.

 Branże z potencjałem

Inżynierów potrzebuje szczególnie branża motoryzacyjna, budowlana i lotnicza. Sektor motoryzacyjny na całym świecie przeżywa prawdziwy rozkwit. Wszystko przez rosnącą siłę nabywczą. Zarówno w Polsce, jak i pozostałych krajach europejskich rośnie sprzedaż samochodów. Fabryki produkujące auta pracują pełną parą, nie spowalniają też te wytwarzające części. Potrzeba więc inżynierów automatyków, elektroników, absolwentów inżynierii materiałowej i produkcji. Podobnie branża budowlana nie narzeka na inwestycje. Poszukiwani będą inżynierowie budownictwa, ale też z wąskimi specjalizacjami, np. w dziedzinie rozwoju sieci wodociągowych czy infrastruktury komunalnej. Sporo ofert cały czas pojawia się dla inżynierów konstruktorów w branży lotniczej.

Co w przyszłości?

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach liczba ofert pracy dla inżynierów nie będzie malała. – Mając na uwadze pojawiające się nowe inwestycje oraz transfery projektów do zakładów produkcyjnych, zapotrzebowanie na kandydatów konkretnych specjalizacji będzie rosło. Z pewnością dobrym krokiem będzie rozwój kariery w dziale engineeringu, rozwoju produktu i utrzymania ruchu. Kandydaci decydujący się na karierę w tym trzecim obszarze muszą jednak liczyć się z tym, że praca najprawdopodobniej będzie miała charakter zmianowy – podpowiada Katarzyna Dąbrowska, starszy konsultant Antal Engineering & Operations.

Robert Błażyca, dyrektor w Devonshire Europe, radzi, w którym kierunku warto się kształcić. – Z pewnością warto zwrócić uwagę na dwa trendy – nie są to trendy nowe, ale nabierają one coraz większego znaczenia dla inżynierów. Pierwszy to postępująca automatyzacja/robotyzacja procesów. Dla części specjalistów może oznaczać uszczuplenie puli dostępnych stanowisk, dla innych wciąż jeszcze nie do końca zdefiniowany obszar możliwości – twierdzi.

Drugą tendencją, na którą zwraca uwagę, a która jest już teraz jasno artykułowana przez sektor produkcyjny, to chęć zatrudniania inżynierów, którzy poza przygotowaniem stricte technicznym, są w stanie pracować w międzynarodowych zespołach. – Ma to bezpośredni związek z coraz intensywniejszym lokowaniem w Polsce działów badawczo-rozwojowych. Analizując szanse na realizację aspiracji zawodowych, przyszli inżynierowie z pewnością nie powinni opuszczać zajęć z języków obcych. Moim zdaniem, bardzo dużym atutem jest także aktywne uczestnictwo w realizacji różnorakich przedsięwzięć (np. koła, staże, wolontariat) i udział w zadaniach wymagających pracy zespołowej, negocjowania, dzielenia się wiedzą i uczenia się od innych – czyli efektywnej pracy zespołowej. I w realu, i w zespołach wirtualnych – radzi Robert Błażyca.

 Graduate Programme w IMI Hydronic Engineering

Odwiedź stoisko IMI Hydronic Engineering na Absolvent Talent Days w Krakowie w dn. 21.03.2017 r.

IMI Hydronic Engineering jest częścią międzynarodowego koncernu IMI plc, notowanego wśród 100 największych spółek na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (FTSE 100), liderem w branży energooszczędnych rozwiązań kontroli klimatu w pomieszczeniach. Zapewniamy wydajne i wysokiej jakości produkty i usługi, aby efektywniej kontrolować i zabezpieczać pracę systemów HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning). Inżynierom, którzy chcieliby się rozwijać w branży HVAC, oferujemy udział w 2-letnim płatnym programie stażowym Graduate Programme dedykowanym osobom, które ukończyły kierunek techniczny z tytułem inżyniera.

Udział w Graduate Programme umożliwia zdobycie doświadczenia zawodowego w czterech obszarach: operacyjnym, R&D, projektowym, sprzedażowym. W ramach programu realizowane są dwa zagraniczne wyjazdy do naszych oddziałów w Europie. Po zakończeniu stażu oferujemy pracę w polskim oddziale.

Więcej informacji: 

www.imiplc.com/graduates