Małgorzata Jakubczak, Katarzyna Kędzierska
Odkrywanie mindfulness. Szczerze o medytacji uważności
Wydawnictwo Znak
Małgorzata Jakubczak medytuje od 2006 roku i jest nazywana nauczycielką
nauczycieli. Zakładając Polski Instytut Mindfulness, wprowadziła tę praktykę do Polski. Katarzyna Kędzierska medytuje od 5 lat, w 2020 roku uzyskała tytuł certyfikowanej nauczycielki mindfulness MBSR. Jest założycielką największego w Polsce bloga o minimalizmie – Simplicite.pl oraz autorką książki Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce. Autorki, czerpiąc ze swojego doświadczenia, podpowiadają, gdzie szukać ukojenia w świecie ciągłych zmian i wszechobecnego pośpiechu. Pokazują, że najlepszą pomocą na czas chaosu jest mindfulness, czyli praktyka uważności. Dzielą się swoim doświadczeniem i krok po kroku wyjaśniają, czym jest właściwie rozumiany i praktykowany mindfulness, oraz podpowiadają, jak uniknąć pułapek i rozczarowań. To szczera rozmowa dwóch ekspertek, które zmieniły swoje życie dzięki medytacji uważności.
Robert Greene
Prawa na każdy dzień. 366 medytacji o mocy, uwodzeniu, biegłości i naturze ludzkiej
Wydawnictwo Sensus
Chcesz zapanować nad swoim życiem? Zdobyć władzę? Odnieść sukces? A może pragniesz być mistrzem w tym, co robisz? Sporo niepowodzeń życiowych wynika z fałszywych przekonań i błędnych wzorców zachowań. Ta książka może pomóc w odwróceniu toksycznych schematów myślenia i odbudowaniu ścisłej więzi z rzeczywistością. Zbiór medytacji na kolejne dni roku to efekt 25 lat badań nad takimi zagadnieniami jak: władza, biegłość, perswazja, strategia i natura ludzka. Przez kolejne dni będziesz się uczył podążać za tym, co jest w życiu ważne, poznasz sposoby wywierania wpływu na innych, a także metody rozpoznawania toksycznych manipulatorów. Autor w poradniku wskazuje drogę ku akceptacji naszej prawdziwej natury i podpowiada, jak skonfrontować się ze swoimi największymi lękami. Dzięki książce możemy rozpoznać swoje talenty, zrozumieć sekrety władzy lub przestudiować tajniki budowania doskonałych strategii.
Orestes Kowalski
Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa. Książka dla wszystkożerców, wegetarian i… wegan
Wydawnictwo Sensus
Orestes Kowalski jest weganinem i działaczem na rzecz praw zwierząt. W swojej książce tłumaczy weganizm od podstaw. Metodycznie i racjonalnie uświadamia, że wybory, jakich na co dzień dokonujemy, mają wpływ nie tylko na nasze zdrowie i życie, ale też na innych ludzi i środowisko naturalne.
W swojej książce pokazuje, że rezygnacja z produktów odzwierzęcych jest decyzją głęboko etyczną, a właściwą postawą weganina powinno być argumentowanie. Odpowiednimi, logicznymi wywodami można dotrzeć do wielu potencjalnych wegan i pomóc im dokonać tej życiowej transformacji. Go vegan!… powstała, by przekonać nieprzekonanych.
Kinga Roszczyniała
Życie, chcę więcej. Prosta droga do zmiany, której pragniesz
Wydawnictwo Sensus
Autorka tej ciekawej książki jest terapeutką holistyczną, która pracuje metodą polegającą na kompleksowej pracy z umysłem, duchem i ciałem. Jej poradnik ma za zadanie rozbudzić w nas zapomnianą potrzebę rozwoju i chęć do czerpania z życia jak najwięcej. Ta pozycja naprawdę pomaga dostrzec najlepsze strony naszego życia! Powinna ją przeczytać każda osoba, która na nowo chce nauczyć się dostrzegać piękno otaczającego ją świata.
Izabela Kiwior
Szlakami polskich parków narodowych
Wydawnictwo Nova Res
Kiedy idziesz tam, gdzie kieruje cię serce, zobaczysz znacznie więcej niż tylko piękno otaczającego cię świata. To temat przewodni tej książki. Wiele osób, kończąc jakiś ważny etap w życiu, postanawia wyruszyć w podróż. Chcą zmienić perspektywę i nabrać dystansu. Podobnie jak Iza Kiwior, autorka tej książki, która postawiła sobie bardzo konkretny cel: w dwa lata zwiedzić wszystkie parki narodowe w Polsce.
Gdy podejmowała to wyzwanie, nie przypuszczała, że rozpoczęta wędrówka pozwoli jej odkryć to, co w życiu najcenniejsze. Szlakami polskich parków narodowych to książka udowadniająca, że dzięki obcowaniu z naturą można poznać nie tylko samego siebie, lecz także zbudować cenne relacje z innymi ludźmi. To również fascynująca opowieść o bogactwie przyrodniczym Polski.
Thibaut Meurisse
Siła emocji. Jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie
Wydawnictwo Sensus
Nasze emocje są ważne, ponieważ mają ogromny wpływ na to, kim jesteśmy, jak prowadzimy swoje życie oraz z czym mierzymy się na co dzień. Siła emocji… to kompleksowy przewodnik po kalejdoskopie ludzkich uczuć. Znajdziemy tutaj przykłady z życia, elementy naukowych teorii psychologicznych, a całość pozwoli nam być bardziej samoświadomymi. Trafimy też na podpowiedzi, jak nazywać emocje i wypracować środki do ich świadomej kontroli.
Poradnik podsuwa również przydatne na co dzień metody, dzięki którym nauczymy się zarządzać emocjami, nawet tymi najbardziej destruktywnymi, aby pozytywnie przełożyły się na nasze samopoczucie i realizację życiowych celów.
Dagmara Gmitrzak
Jak pokochać siebie. Przewodnik po wewnętrznym świecie kobiety
Wydawnictwo Sensus
Dagmara Gmitrzak zaprasza wszystkie kobiety, by – podobnie jak ona – uczyły się kochać siebie. Autorka poprzez osobiste doświadczenia inspiruje do zmiany i działania. W tej książce prowadzi czytelniczki krok po kroku i pomaga rozpocząć praktykę kochania siebie. Może już to słyszałaś: „Tyle jesteś w stanie dać z siebie innym, ile masz wewnętrznych zasobów”? I odwrotnie: „Jeżeli ich nie posiadasz, nie masz się czym podzielić”?
Dlaczego miałabyś być dla innych życzliwa, cierpliwa i wyrozumiała, jeśli zbyt dużo wymagasz od siebie? Skąd masz czerpać siłę do spotkania ze światem, gdy czujesz się nieszczęśliwa? Jak miałabyś kogoś prawdziwie pokochać, skoro nie obdarzasz miłością samej siebie? Polecamy tę pozycję wszystkim tym, którzy poszukują drogi do miłości własnej, bo aby pokochać innych, musimy na początku pokochać siebie.
Krzysztof Zanussi, Jacek Moskwa
Samotność Fausta. Krzysztof Zanussi w rozmowie z Jackiem Moskwą
Wydawnictwo Znak
Intymny wywiad rzeka z jednym z najważniejszych polskich reżyserów, książka klucz do zrozumienia jego filmów i bogatej osobowości. Krzysztof Zanussi zdradza w niej szczegóły dotyczące życia osobistego, pracy z czołowymi polskimi aktorami i osobistościami o światowej sławie. Dzieli się bezkompromisowymi opiniami o sztuce, polityce i wierze. Przedsmakiem lektury niech będzie jej fragment:
„Panie Krzysztofie, książka pod tytułem Samotność Fausta. Krzysztof Zanussi w rozmowie z Jackiem Moskwą, nad którą pracowaliśmy od lipca 2017 roku, została oddana do wydawnictwa na początku roku 2019. I chociaż jej zapowiedź ukazała się nawet w internecie, nie została wtedy opublikowana. Myślę, że dobrze się stało. Ostatnie trzy lata zmieniły bowiem kompletnie obraz naszej rzeczywistości, a w dużej mierze to właśnie otaczający świat był tematem i tłem naszej rozmowy. Wymienię trzy oczywiste przyczyny tego wstrząsu: pandemia COVID-19, inwazja Rosji na Ukrainę i związana z nią groźba nuklearnego konfliktu na skalę światową. Bez odniesienia do nich nasza publikacja byłaby niepełna, wręcz kaleka. Są zresztą także inne wątki, których ledwo dotknęliśmy, jak kryzys klimatyczny czy kryzys uchodźczy. Z drugiej strony w tamtym tekście znajduję wiele oznak niepokoju o rozwój spraw na naszej planecie. Zanim podejmiemy na nowo nasz dialog, proszę o maksymalnie lapidarną odpowiedź: kończy się nasz świat czy tylko nasza cywilizacja?”.