Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Okulary do wiosennych i letnich kreacji – wiosna ach to TY!

Wiosna niebawem nadejdzie. Pojawi się słońce, dni będą ciepłe, a nasze okrycia staną się coraz cieńsze. Firma PANTONE kolorami roku 2021 ogłosiła szary i żółty. Myślę jednak, że nie są to najchętniej wybierane kolory w okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W damskiej i męskiej modzie na pierwszy plan wysuwają się wzory kwiatowe. Modne obecnie okulary będą idealnym ich uzupełnieniem.

Metal – absolutny must have

 

Delikatne, „lekkie” modele wykonane z metalu to nadal okulary, których znajdziemy najwięcej w najnowszych kolekcjach. Nadal króluje złoto i jest ono częściej wybierane przez kobiety. Uważam, że jest to spowodowane tradycyjnym postrzeganiem koloru złotego jako synonimu bogactwa i prestiżu. Wielu paniom kolor złoty pasuje także lepiej niż chłodne srebro. Nastolatki natomiast chętniej sięgają po srebrne dodatki niż ich mamy. Jeśli podczas doboru koloru oprawki mamy wątpliwości co do właściwej tonacji kolorystycznej, zawsze możemy dopytać o preferencje noszonych dodatków i zasugerowanie, jako pierwszego wyboru, koloru opraw współgrającego z noszoną biżuterią. Metalowe, delikatne złote i srebrne oprawki w tym sezonie ewoluują. Wiele opraw posiada akcenty w niemal wszystkich kolorach tęczy. Pozwala to uzyskać efekt rozświetlenia twarzy, poprawę jej kolorytu, a jednocześnie pokazuje, iż warto mieć więcej niż jedną parę okularów. Takie rozwiązania idealnie sprawdzą się w sezonie wiosennym, kiedy łatwiej zdecydować się na coś odważniejszego, kolorowego i awangardowego.

 

Kształty metalowych, wiosennych oprawek są różne. Kółka, przypominające okulary Johna Lenona, nadal będą pożądane. Oprawki metalowe, pełne znajdziemy także w kocich kształtach. Najbardziej trendy będzie jednak geometria. Na szczęście daje nam to nieograniczone możliwości doboru opraw. Dobierając oprawki, sugerujmy się złotą zasadą przeciwieństwa. Najprościej – do zaokrąglonej twarzy wybieramy prostokątne, geometryczne, zaostrzone kształty. Do twarzy o ostrych rysach – oprawki zaokrąglone.

 

Transparentne okulary

 

Transparentne okulary to trend, który pojawia się już od dobrych kilku lat. Rozpropagowanie go zawdzięczamy Instagramowi. Ja zdecydowanie wolę oprawki transparentne, które mają w sobie delikatny kolor. Są przełamane odcieniami fioletu, beżu, niebieskiego czy różu. Myślę, że moda na transparentne oprawki, szczególnie u młodzieży, może z czasem przybierać na sile. Takie okulary będą wybierane szczególnie przez osoby, które są silnie nakierowane na obecne trendy. Należy im zwrócić uwagę, iż tego typu oprawki najlepiej wyglądają przy delikatnym makijażu i jasnym, stonowanym stroju.

 

Styl retro

 

W styl retro możemy wpisać zarówno delikatne metalowe kółka, jak i wyraźne, mocne oprawki z tworzywa. Okulary retro mogą wpisywać się w styl lat 60., wtedy przyjmą wyrazistą, plastikową formę. Inspiracją z lat 60. będą również kocie okulary, wyraźne kształty, najlepiej w czarnym lub szylkretowym kolorze. Okulary „telewizory” inspirowane latami 80. XX wieku i wszystkie oprawki z podwójnym mostkiem to także nadal modne dodatki. Tego typu okulary będą pożądanym akcesorium dla osób zainteresowanych modą i chcących się wyróżniać nie tylko za pomocą stroju, ale także modnych retro okularów.

 

Oversize

 

Modele oversize od kilku sezonów nie tracą na popularności. Tutaj także do rozpropagowania tego trendu przyczynił się Instagram. Oversize możemy spotkać w wersjach plastikowych lub metalowych. Fasony oversize są szczególnie popularne wśród okularów przeciwsłonecznych. W przypadku okularów korekcyjnych tego typu oprawki stanowią pewne niebezpieczeństwo. Po pierwsze, dobierając tego typu okulary, możemy mieć problem z dopasowaniem odpowiedniej średnicy soczewek okularowych. Drugą ważną kwestią są duże grubości szkieł, jakie możemy uzyskać przy tak szerokich oprawkach. Z tych też powodów oprawki oversize nie będą wyborem dla każdego. W tym przypadku profesjonalny optyk podczas procesu zakupu okularów musi patrzeć na zagadnienie całościowo. W tym kontekście oprawki oversize mogą pozostać ciekawym dodatkiem modowym, a niekoniecznie pełnić funkcję okularów korekcyjnych.

 

Nakładki przeciwsłoneczne

 

Moda „high fashion” to jedno, a ulica to druga sprawa. Poza okularami mocno osadzonymi w trendach zainteresowaniem na wiosnę będą się cieszyć nadal okulary z nakładką przeciwsłoneczną. Dla wielu osób oprawki mają pełnić przede wszystkim funkcje użytkowe. Wraz z każdym promieniem słońca amatorów rozwiązania typu „2 w 1” w salonach optycznych będzie przybywać. Tutaj będziemy mieć do dyspozycji zarówno modele z tworzywa, jak i metalu. Przy doborze takich oprawek musimy być czujni. Znaczenie wyboru odpowiednich szkieł do oprawki jest tutaj ogromne. Zamawiając soczewki plusowe, zwróćmy uwagę, aby nakładka nie dotykała soczewki okularowej, gdyż może to spowodować jej porysowanie.

 

Wiosenne okulary przeciwsłoneczne

 

Okulary przeciwsłoneczne to zwykle kontynuacja trendów w okularach korekcyjnych. Możliwości mamy w zasadzie nieograniczone. Metalowe, geometryczne kształty, oprawki kocie, lenonki. Nadal będziemy wybierać klasyczne oprawki z tworzywa w czarnym lub brązowym kolorze. Koloru okularom przeciwsłonecznym będą nadawały także soczewki – lustrzanki w dowolnych barwach.

 

Okularowe passé

 

Skoro już wiemy, co jest modne i trendy na wiosnę 2021 r., należałoby także powiedzieć, co absolutnie nie powinno się znaleźć na twarzach w tym sezonie. Od kilku lat wszystkie modne oprawki są duże. Zatem małe, wąskie, płaskie fasony nie będą dobrym wyborem pomysł na wiosnę 2021 r. Cieszy mnie to bardzo, gdyż tego typu okulary najczęściej zaburzają proporcje twarzy. Zamiast dodawać nam urody, to raczej jej ujmują. Mniej na czasie są także oprawki z tzw. żyłką na dole. W roku 2021 wybieramy oprawki pełne.

 

Podsumowując

 

Na wiosnę 2021 r. możemy zaszaleć z kształtami i kolorami. Każdy okularnik znajdzie oprawki odpowiednie dla siebie. Króluje złoto i srebro z dodatkiem kolorów oraz jasne pastelowe transparentne oprawki. Kształty modnych opraw są w zasadzie dowolne, ważne, aby były duże i proporcjonalne do twarzy.

 

Magdalena Moczulska

Źródło: Optyk Polski, nr 60