Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

40 000 nowych ogłoszeń o pracę

W sektorze usług wspólnych i usług dla biznesu co roku pojawia się ok. 40 000 nowych ogłoszeń o pracę.

W znacznej części skierowane są one do osób z niewielkim doświadczeniem zawodowym lub wręcz bez niego. Mimo to branża ta nie jest oczywistym wyborem osób wchodzących na rynek pracy. Jak wynika z sondy Antal, dwóch na trzech studentów i absolwentów (66%) nie wie nawet, czym jest centrum usług wspólnych lub sektor usług dla biznesu.

Bezrobocie wśród młodych w Polsce to temat powracający niczym bumerang. Zwłaszcza w sezonie wiosenno – letnim, gdy przy okazji rekrutacji do programów stażowych lub praktyk wakacyjnych odżywa dyskusja o wykorzystywaniu studentów i absolwentów jako taniej siły roboczej. Tymczasem w branży SSC / BPO procesy rekrutacyjne trwają bez względu na porę roku. Polski rynek pracy SSC / BPO to obecnie około 120 000 pracowników, ale pojawiają się coraz to nowi gracze.

Ciągle jednak jest to rynek kandydata, co oznacza, że podaż pracowników jest niższa od popytu. Studenci i absolwenci szukają pracy gdzie indziej. To paradoks, gdyż branża SSC / BPO w oczekiwania kandydatów pracowników wpisuje się wręcz idealnie.

 Praca w mieście marzeń? Zapraszamy!

 – Największe ośrodki skupiające firmy z sektora usług wspólnych i usług dla biznesu to Warszawa, Wrocław, Kraków i Poznań. Z roku na rok zyskuje na znaczeniu Trójmiasto. – mówi Magdalena Kapusta, starszy konsultant Antal SSC / BPO.

Ta mapa pokrywa się z kierunkami relokacji, które najchętniej wybierają studenci i absolwenci. Z sondy Antal wynika, że aż 71% z nich jest otwartych na przeprowadzkę ze względu na pracę, a preferowane miasta to przede wszystkim:

 

Warszawa

67%

Wrocław

59%

Kraków

56%

Gdańsk

51%

Poznań

47%

Gdynia

31%

Katowice

17%

Łódź

16%

Lublin

10%

 

Dodatkowo firmy z branży SSC / BPO często są gotowe wesprzeć relokujących się pracowników.

Spora część pracodawców z tego sektora ma wypracowany system finansowy wspierający zmianę miejsca zamieszkania i oferuje pakiety relokacyjne adekwatnie do poziomu stanowiska i kompetencji pracownika. Wsparcie finansowe jest istotnym czynnikiem wpływającym na finalną decyzję kandydatów w kwestii relokacji.  – komentuje Daria Stefańska, menedżer zespołu Antal SSC / BPO.

Etat i pensja na start? Proszę bardzo!

Jak wynika z sondy Antal, biorąc pod uwagę swoje umiejętności i doświadczenie, 40% studentów i absolwentów oczekiwałoby na start wynagrodzenia na poziomie 2000 – 2500 PLN netto miesięcznie przy zatrudnieniu na pełny etat. Co czwarty uważa, że wynagrodzenie, na które zasługuje, wynosi od 2501 do 3000 PLN netto. 18% studentów i absolwentów wycenia swoją miesięczną pracę na mniej niż 2000 PLN netto.

Branża usług wspólnych i usług dla biznesu jest jednym z niewielu sektorów biznesu, które wyłamują się ze schematu „student = bezpłatny stażysta”. Tu osoby świeżo po studiach mogą liczyć na etat.

Według cyklicznego raportu płacowego Antal średnie wynagrodzenie specjalistów i menedżerów rośnie. W 2014 wynosiło 5200 PLN brutto miesięcznie, zaś w ubiegłym roku było to już 7320 PLN brutto miesięcznie. Osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu wynagrodzenia w obszarze usług wspólnych i usług dla biznesu jest więc możliwe.

  Jest to efekt zmian charakteru firm SSC / BPO. Nadal są otwarte na osoby wkraczające dopiero na rynek pracy, ale poszerzają możliwości dalszego rozwoju dla specjalistów i menedżerów. Więcej jest miejsc pracy dla kandydatów świetnie wykwalifikowanych, a co za tym idzie mających wyższe oczekiwania finansowe. Coraz częściej widzimy przepływy pracowników z prestiżowych firm consultingowych właśnie do centrów usług wspólnych. – komentuje Aneta Jarzębska, menedżer zespołu Antal SSC / BPO. Studenci i absolwenci coraz częściej wkraczają na rynek pracy jeszcze w trakcie nauki. Z sondy Antal wynika, że aż 42% respondentów było w trakcie badania aktywnych zawodowo. Pracodawcy z sektora SSC / BPO mają tego świadomość. Coraz więcej firm umożliwia zatrudnienie na część etatu lub w elastycznym czasie godzin pracy dostosowanych do zajęć na uczelniach.

Dobrze dopasowani

Punktów wspólnych między pracodawcami z branży SSC / BPO a potencjalnymi pracownikami jest wiele i są to obszary kluczowe. Oczekiwania są zbieżne w kluczowych kwestiach: wynagrodzenie, lokalizacja oraz elastyczność zatrudnienia. Sytuacja, w której firmy z branży SSC / BPO muszą walczyć o kandydatów, przywodzi na myśl przysłowiowe dwie połówki pomarańczy, które długo nie mogą się znaleźć chociaż pasują do siebie idealnie.

foto: Shutterstock

Sonda Antal została przeprowadzona wśród studentów i absolwentów 13 polskich uczelni publicznych oraz prywatnych. Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. W Polsce działa od 1996 roku, od 2013 rok jest częścią Grupy Kapitałowej Work Service S.A.. Dzięki tradycji wąskiej specjalizacji, konsultanci są ekspertami w poszczególnych sektorach i dyscyplinach. Antal świadczy usługę rekrutacji stałej, jak i zatrudnienia kontraktowego oraz oferuje szeroki wachlarz rozwiązań z zakresu oceny i rozwoju pracowników, badań rynku oraz employer branding. Antal działa w 5 miastach w Polsce oraz w Czechach i na Słowacji. W Niemczech i na Węgrzech działa pod marką Enloyd. Więcej informacji na www.antal.pl