Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

AFRYKAMERA 2007 – Festiwal Filmów Afrykańskich

Już po raz drugi, 12-22 kwietnia 2007 roku, w warszawskim Kinie Luna i 13 – 19 kwietnia w krakowskim Kinie pod Baranami odbędzie się wyjątkowe wydarzenie specjalne – Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2007. Tegoroczny Festiwal jest dedykowany Ryszardowi Kapuścińskiemu: Polskiej duszy Afryki – za natchnienie i inspiracje.

Również w tym roku, pragniemy przybliżyć wspaniałą i bogatą kulturę Afryki – kontynentu, który zachwyca nie tylko pięknem oraz egzotyką przyrody i ludzi, lecz także bogatym dorobkiem kulturowo-cywilizacyjnym, w dużej mierze nieznanym w Polsce – podkreślają organizatorzy.
Festiwal AfryKamera pozwala spojrzeć na Afrykę od środka, oczami jej mieszkańców. Pokazuje ból i cierpienie, ale też radość i muzykę. Warszawska AfryKamera zaprezentuje wszystkie tegoroczne filmy pokazywane w ramach festiwalu. Obok kilkunastu filmów pełnometrażowych, wyświetlonych zostanie również 5 odważnych dokumentów oraz blisko 20 krótkich filmów.
 
Warszawska AfryKamera zaprezentuje wszystkie tegoroczne filmy pokazywane w ramach festiwalu. Obok kilkunastu filmów pełnometrażowych, wyświetlonych zostanie również 5 odważnych dokumentów oraz około 20 krótkich filmów.
 
Filmem otwarcia (12.04.2007) będzie film „Yesterday” (reż. Darrell Roodt, RPA). Wejście na pokaz filmu będzie darmowe (dotyczy patronów medialnych i przedstawicieli prasy).
Od 13 kwietnia 2007 roku rozpoczną się normalne biletowane wejścia na pokazy festiwalowe. Rozpoczęte zostaną one pokazem wielokrotnie nagradzanego filmu algierskiego pt. Dni chwały” (reż. Rachid Bouchareb)
 
PREMIERY (m.in.)
Katedra (reż. Harrikrishna Anenden, Mauritius) – artystyczny obraz będącyprostą opowieścią o inspiracji, muzyce i tańcu. Gościem festiwalu będzie reżyser filmu Harrikrishna Anenden.
Miłość dziecka (reż. Ben Diogaye Beye, Senegal) – Komedia obyczajowa o grupie nastolatek włóczących się po ulicach Dakaru i ich rozterkach miłosnych.
O Heroi! (reż. Zeze Gamboa, Angola) – Już jako piętnastolatek Vitorio należał do armii angolańskiej. Wojna kosztowała go nogę, którą oberwała mu mina. Bez pracy i bez rodziny zamieszkuje ulicy Luandy.
Bunny Chow (reż. John Barker, RPA) – Grupa komików i dziwny koleś o imieniu Cope wyrusza w szaloną podróż do Oppikoppi, największego festiwalu muzycznego na południu Afryki. Sex, drugs and rock 'n roll…
Podróż do Ouaga (reż. Camille Mouyeke, Kongo) – Dowcipna relacja podróży młodego Francuza i bezrobotnego Zao do stolicy afrykańskiego przemyslu filmowego, Wagadugu.
Ali Zauoa, książe ulic (reż. Nabil Ayouch, Maroko) – Wielokrotnie nagrodzany film wymieniany w jednym ciągu z najwiekszymi dokonaniami kina afrykańskiego jak “Tsotsi” czy “Moolaade”. Opowieść o dzieciach ulicy, dla których wąchanie kleju to jedyna ucieczka od brutalnej rzeczywistości.
Yesterday (reż Darrell Roodt, RPA) – Film nominowany do Oskara w 2005 roku za najlepszy film obcojęzyczny. Tytułowa bohaterka odkrywa, że jest chora na AIDS. Wiedząc o nadchodzącym końcu stara się zrobić wszystko, aby zapewnić swojemu dziecku przyszłość.
INNE FILMY:
Dni Chwały (reż. Rachid Bouchareb, Algeria) – Zwycięzca kilku nagród w Cannes, zdobywca Cezara za najlepszy scenariusz (plus 7 innych nominacji), nominowany do Oskara w roku 2007 za najlepszy film obcojęzyczny obraz opowiadający o udziale Algierczyków w II Wojnie Światowej.
U Carmen in Khayelitsha (reż. Mark Dornford-May, RPA) – Zdobywca Złotego Niedźwiedzia w Berlinie w 2005 roku. Afrykańska ekranizacja filmowa opery Bizet.
Noc prawdy (reż. Fanta Regina Nacro, Burkina Faso) – Po dziesięciu latach wojny domowej w fikcyjnym afrykańskim kraju zaczynają się rozmowy pokoju. Ale nie każdemu odpowiada zakończenie walk… Iście szekspirowska tragedia.
 
FILMY DOKUMENTALNE:
Zbiór 6 dokumentów (w tym jeden paradokument) w tym:
Jądro bieli (reż. Rehad Desai, Zimbabwe/RPA) – Kolorowy reżyser z Zimbabwe wyrusza z wędrówką do Oranie, miejscowości gdzie biali mieszkają jakby apartheid nigdy się nie zakończył. Pojawia się pytanie: Co tak przeraża wielu białych, że wolą fizycznie odciąć się od idei 'tęczowego narodu’?
Sekrety buszmenów(reż. Rehad Desai, RPA/Namibia) – Od stuleci buszmeni korzystają z rośliny o nazwie Hoodia w celu niwelowania uczucia głodu. Koncerny międzynarodowe w cudownej roślinie widzą szansę na lek na otyłość. Dochodzi do konfliktu między tradycją a nowoczesnością.
Kongo na bis (reż. Chuck de Liederkerke, Yannick Muller, Belgia/Kongo) – Film systematycznie naświetla trudne dzieje Republiki Demokratycznej Konga, dla których puentą miały być wybory w 2006 roku. Czy po 3,5 milionów ofiar wojny domowej i ponad 30 lat wojny domowej demokracja jest wciąż możliwa?
Wielki Bazar (reż. Licinio Azevedo, Mozambik) – Ten paradokumentalny film podąża tropem dwójki dzieciaków (na zdj. str.1), które odkrywają uroki targu w Maputo.
 
KRÓTKIE FILMY:
Podczas festiwalu pokazanych zostanie ok. 20 krótkich filmów, pokazywanych przed pełnometrażowymi lub w specjalnych blokach tematycznych.
Bloki tematyczne:
 
Przypowieści afrykańskie –zbiór kilku filmów o charakterze przypowieści lub baśni z całej Afryki. Wśród najciekawszych pozycji wymienić należy:
Menged (reż. Daniel Taye Workou, Etiopia) – Opowieść oparta na starej etiopskiej przypowieści. Streszczając: Wiele rzeczy może się zdarzyć w drodze na targ… Zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za Najlepszy Krótki Metraż. Uznany za najlepszy afrykański krótki film w 2005 i 2006 roku na FESPACO 2007.
Szklana opowieść (reż. Katrin Ender, Kenia/Niemcy) – Animowano-fabularna podróż chłopca i jego psa do magicznego świata “Szkła Kitengela”. Reżyserka filmu będzie obecna na pokazie.
 
Jądro ciemnośći – zbiór kilku krótkich filmów grozy z kontynentu afrykańskiego. Wśrod najciekawszych pozycji wymienić należy:
Ptak Mamtsotsi (reż. Jo Horn, RPA) – Ptak Mamtsotsi to mitologiczny afrykański stwór przywoływany z pioruna przez czarownice jako sługa zemsty i zniszczenia. 
Opowieść o tym jak… (reż. The Blackheart Gang, RPA) – Do spokojnego świata Piranii zagląda zniszczenie i śmierć za sprawą potwora wodnego o nazwie Otto. Na ratunek przychodzi mysz Inżynier Eddy…
Dzień Matki (reż. Tsitsi Dangarembga, Zimbabwe) – Reinscenizacja legendy z kręgu kulturowego Shona. Susza nadeszła. Ojciec odpędza żony od stołu, przy którym jedzą obiad z termitów. Sprzeciw matki wywołuje krwawy odwet ojca. Zemsta przyjdzie jednak zza grobu… Film na pograniczu filmu grozy a muzykalu..
 
Kolory tęczy –zbiór krótkich filmów z RPA młodej generacji twórców. Wśrod najciekawszych pozycji wymienić należy:
Święta z babcią (reż. Dumisani Phakathi) – Akcja toczy sie w późnych latach 60-tych. Madlozi podróżuje wraz z babcią pociągiem do domu na wsi, gdzie poznaje swoją pierwszą miłość.
Ongeriewe (Robin Kleinschmidt) – Opowieść o Charlie, obiboku, który dzień w dzień jest na amfie.
Elalini (Tristan Holmes) – Zdobywca tzw. Oskara Studenckiego za najlepszy film. Opowieść o policjantce, która nie potrafi pozbyć się wyrzutów sumienia za spowodowanie śmierci dziecka.
POKAZ SLAJDÓW – PIĘC STRON AFRYKI 
Podczas pokazu zostaną przedstawione slajdy z podróży do najróżniejszych zakątków Afryki celem pokazania jak niejednolity i fascynujący jest czarny kontynent. Każdy pokaz trwa godzinę. Wystawa realizowana przy współpracy Adventure Explorers, organizatora wycieczek turystyki ekstremalnej.
Maroko (N),
Fulanie (W),
Gabon (Centrum),
Kenia i Tanzania (E),
Angola (S)
WYSTAWA RÓŻNORODNOŚC KULTUROWA AFRYKI
W piątek na terenie kina Lina (ul. Marszałkowska 28) odbędzie się otwarcie kilku wystaw. Zdjęcia będą wystawione podczas trwania festiwalu na terenie kin.
Autorzy zdjęć to:
Maciej Dakowicz (publikacje w: Outdoor Photographer [USA], DC Photo [Hong Kong], Click! [Malezja)], Need Magazine, Amateur Photographer, Photography Monthly [wszystkie Wielka Brytania], Globtrotter [Polska])
Światosław Wojtkowiak; wyróżnienie w konkursie National Gographic
Paweł Wolsztyn
KONFERENCJA
20 kwietnia 2007 roku odbędzie się konferencja naukowa na Campusie UW, sala im. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim. Tematami konferencji będą:
„Polska wobec Milenijnych Celów Rozwoju”
Konferencja dotyczyć będzie Milenijnych Celów Rozwoju (MDGs), polskich problemów związanych z MDGs, a następnie polskiej pomocy i współpracy rozwojowej, edukacji rozwojowej oraz promowania w/w zagadnień w Polsce. Zważywszy na fakt, że MDG mają być zrealizowane do 2015 r., będzie to konferencja przeglądowa analizująca dotychczasowe postępy Polski w tym zakresie.
 
„Edukacja globalna i pomoc rozwojowa w praktyce”
Na mocy Deklaracji Milenijnej najbogatsi członkowie ONZ, w tym Polska, zobowiązali się do świadczenia pomocy krajom, które podjęły wyzwanie walki z ubóstwem poprzez zrównoważony rozwój. Edukacja globalna sprzyja pomocy rozwojowej, uczy o współzależnościach między krajami bogatej Północy i biednego Południa. Mądrze uwrażliwia polskie społeczeństwo na potrzeby mieszkańców krajów słabo rozwiniętych. Uczestnikami tej części konferencji będą przede wszystkim organizacje pozarządowe, które realizują projekty edukacji globalnej w Polsce lub pomocy rozwojowej w Afryce.
 
KINO LUNA , ul. Marszałkowska 28, Warszawa