Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Alodium Maciek Silski

Wychodząc z prostego założenia, że „…w życiu trzeba się na coś zdecydować i na tym skupić” Maciek Silski dodaje: „Ja żyję muzyką”. I jest w tej deklaracji bardzo konsekwentny.

Pierwszy jego zespół to Fluid Film, założony w szczecińskim liceum. Zdobywał z nim nagrody na mniejszych i większych festiwalach rockowych (najważniejsze to: I nagroda na festiwalu „Rock Block” w 1995 oraz festiwalu „Prince Rocks of Poland węgorzewo” w 1997. Wraz z zespołem Driver zajął II na festiwalu „Marlboro Rock – In” w 1995).
Kolejny etap kariery to współpraca z zespołami Teges Nara i (do dziś) Waterstone. Nie dokończył studiów filozoficznych natomiast kilkanaście lat na scenie, setki koncertów w kraju i za granicą zaowocowało znakomitym estradowym doświadczeniem i przyniosło mu w końcu sukces o wymiarze ogólnopolskim.
 W 2005 roku Maciek zdystansował silną konkurencję i w finale, przewagą 54% głosów, wygrał popularny program muzyczny Idol. Dał się wreszcie poznać całej Polsce jako znakomity wokalista rockowy. Podpisał kontrakt fonograficzny i bardzo szybko został doceniony przez twórców muzycznych programów telewizyjnych, koncertów i festiwali. Wystąpił w Szansie na Sukces, Festiwalu TVP w Sopocie (2005), na Dniu Kotana (2005, 2006), w programie „Święta, Święta” (2005, 2006), wspólnie z Grzegorzem Markowskim (Perfect) oraz Piotrem i Wojtkiem Cugowskimi nagrał teledysk do polskiej wersji piosenki Boba Geldofa i Midge’a Ure’a „Do They Know it’s Christmas”. W roku 2006 wziął udział w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Za karę”. Pojawił się też ponownie na Festiwalu w Sopocie jako gość grupy Perfect w jej Jubileuszu 25-lecia oraz w wielu ważnych muzycznych projektach. Wspólnie z innymi gwiazdami młodego pokolenia nagrał piosenkę „Nadzieja to my”, która wspierała ogólnopolską akcję „Hospicjum to też życie”.
W czerwcu zadebiutował „Alodium”. Pierwszą „odsłoną” debiutanckiego albumu Silskiego jest efekt bezpośredniej współpracy z Amerykaninem Jud’em Friedman’em (kompozytorem piszącym m.in. dla Whitney Houston, Tiny Turner, Roda Stewarta, Barbary Streisand). Jud skomponował dla Maćka piosenkę „Póki jesteś”, którą usłyszeliśmy podczas dwóch tegorocznych festiwali: „TOP TRENDY 2007” i „PREMIERY” w ramach KFPP Opole’07
Album zatytułowany „Alodium”, zawiera 12 utworów za których produkcję muzyczną odpowiadał Michał Grymuza. Silski jest autorem większości tekstów oraz współkompozytorem wielu piosenek. Ta płyta to kwintesencja artystycznej wrażliwości, wokalnej ekspresji, młodej energii, muzycznego doświadczenia i dobrego smaku. Czego chcieć więcej? Tego trzeba po prostu słuchać… Jak najczęściej!