Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Audyt – zawód z przyszłością!

Możliwość wykonywania zawodu audytora to prestiż, ale i wyzwanie. W tym zawodzie liczy się dokładność, znajomość przepisów, umiejętność pracy w grupie i pod presją czasu. Jednocześnie jest to jedyna profesja, która w sposób holistyczny pozwala przyjrzeć się kondycji danej firmy i zaproponować działania naprawcze.

Praca audytora wymaga stałego dokształcania się i wbrew obiegowym opiniom wcale nie jest nudna. Jej atrakcyjność zasadza się na tym, że każda kontrolowana spółka jest inna, co oznacza konieczność obrania różnego podejścia i zdobycia wiedzy z zakresu rozmaitych branż. W Polsce coraz częściej pracownicy firm audytorskich mają także możliwość przeprowadzania kontroli w firmach zagranicznych, co stanowi okazję do poznania specyfiki spółek angielskich, niemieckich czy holenderskich oraz nieustannego pogłębiania wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości.

Dlaczego warto

Globalizacja procesów biznesowych, dążenie do optymalizacji wyników oraz ciągłe zmiany na rynku zmuszają większość właścicieli do kontroli efektywności procesów panujących w ich firmie. Daje to duże możliwości zatrudnienia dla specjalistów, którzy zajmują się obszarami wpływającymi na wartość firmy, a do takich należą audytorzy. Warto podkreślić, że branża ta daje możliwość szybkiego awansu, ponieważ w większości firm audytorskich jasno określona jest ścieżka kariery i zasady promocji. Prestiż kojarzony z zawodem audytora związany jest także z tym, że pozwala pracować dla firm z pierwszych stron gazet oraz spotykać ciekawych ludzi i obserwować różne sposoby prowadzenia biznesu.

Kompetencje audytora

Zawód audytora kojarzony jest stricte z wykształceniem ekonomicznym. Istotnie, praca w audycie związana jest z liczbami i liczeniem, lecz większość firm audytorskich nie zamyka drzwi przed humanistami. Dużo ważniejsze od profilu ukończonych studiów jest posiadanie przez kandydata poczucia odpowiedzialności i wysokich standardów uczciwości oraz umiejętność budowania relacji z osobami o różnym temperamencie oraz osobowości. Przydaje się to nie tylko w samym procesie audytu, który jest pracą typowo zespołową, ale i w kontaktach z klientami, którzy reprezentują rozmaite kultury organizacyjne pracy. Audytor przyswajać musi przy każdej przeprowadzonej kontroli dużą ilość informacji i konfrontować je z posiadaną wiedzą na temat obowiązujących przepisów i procedur. Dlatego pracodawcy stawiają na osoby, które posiadają wśród swoich zalet umiejętność logicznego myślenia oraz szybkiego kojarzenia faktów.

Praca w audycie to zawód z przyszłością przed wszystkim dla tych, którzy marzą o karierze w międzynarodowym środowisku pracy, bowiem często praca wykonywana jest w międzykulturowych zespołach pracowniczych. Zawód ten oferuje także możliwość licznych podróży służbowych oraz szlifowania języków obcych w ramach codziennych obowiązków.