Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Budownictwo czeka na ambitnych

Różnorodne możliwości rozwoju kariery, dostosowana do potrzeb oferta szkoleniowa, atrakcyjne zarobki i bogate pakiety benefitów pozapłacowych. Budownictwo to branża, w której można rozwinąć skrzydła. Okazji do tego nie brakuje.

Budownictwo jest jedną z branż najbardziej dotkniętych niedoborem talentów. Szacuje się, że brakuje tu około 100 tys. pracowników. Wszystko przez boom budowlany. Dotyczy on całej branży. Powstają nowe drogi, infrastruktura, mieszkania. Budowa tych ostatnich bije prawdziwe rekordy. Ogólna liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w 2019 roku, pobiła co najmniej dwudziestoletni rekord.

Inżynier znajdzie pracę od ręki

Z raportu „Barometr zawodów 2020”, przygotowanego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie, w ramach ogólnopolskiego badania realizowanego na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wynika, że branża budowlana potrzebuje obecnie pracowników wielu specjalności. Jak czytamy w raporcie, potrzeba tu przede wszystkim specjalistów z wykształceniem technicznym: kierowników budów, inżynierów budowy, elektryków, elektromechaników, geotechników, inżynierów ds. ochrony środowiska, a także specjalistów IT czy administratorów systemów IT.

Inżynierowie budowy znajdą zatrudnienie w całej Polsce. Na tych stanowiskach panuje duży niedobór pracowników i również dotyczy on wielu specjalności. Potrzeba inżynierów budowy z branży kolejowej, sanitarnej, wodno-kanalizacyjnej, instalacji elektrycznej, produkcji. Duże zapotrzebowanie występuje na stanowiskach kierowniczych. Poszukiwani są kierownicy robót drogowych, mostowych, elektroenergetycznych czy ogólnobudowlanych.

Niezbędne kwalifikacje

Na stanowiskach specjalistycznych od kandydatów oczekuje się przede wszystkim kierunkowego wykształcenia wyższego oraz choćby krótkiego doświadczenia zawodowego. Kładzie się duży nacisk na umiejętności twarde, w zależności od specjalizacji. Może to być znajomość instalacji słaboprądowych (SAP, DSO, SSWiN, BMS), umiejętność analizy dokumentacji przetargowej (SIWZ, PFU oraz dokumentacji technicznej), znajomość obsługi AutoCad, MS Project czy umiejętność kosztorysowania robót. Pracodawcy zwracają również uwagę na znajomość języków obcych. Najbardziej oczekiwana w branży jest znajomość języka angielskiego oraz niemieckiego. Na specjalistycznych stanowiskach wymaga się także posiadania dobrze rozwiniętych kompetencji miękkich. W branży przydaje się bardzo dobra organizacja pracy, samodzielność w działaniu, sumienność czy dokładność. Kandydaci powinni wyróżniać się umiejętnością analitycznego myślenia, poszukiwania optymalnych rozwiązań, pracy w zespole i pod presją czasu.

Co w zamian?

Branża kusi przede wszystkim atrakcyjnymi zarobkami. Z danych Sedlak & Sedlak wynika, że średnio w branży można liczyć na zarobki rzędu 5 tys. zł brutto. Pensje wzrastają wraz z posiadanym doświadczeniem i kwalifikacjami. Firmy przyciągają również benefitami pozapłacowymi, m.in. opieką zdrowotną czy ubezpieczeniem. Ale też ciekawymi możliwościami rozwoju. Pracownicy mogą liczyć na dostosowane do ich potrzeb szkolenia. Mogą zgłębiać wiedzę w dziedzinach takich jak technika i technologia, prawo, ekonomika przedsiębiorstw, informatyka, a także rozwijać kompetencje interpersonalne oraz z zakresu zarządzania. Coraz więcej pracodawców stara się także tworzyć programy promujące potencjał pracowników. Dzięki nim pracownicy mają możliwość rozwijania się w ramach struktur w firmie, w której są zatrudnieni. Analiza potencjału dokonywana przez pracodawcę umożliwia im takie podnoszenie kwalifikacji, by mogli ubiegać się o awans.

Buduj swoje portfolio

Najciekawsze możliwości rozwoju i najatrakcyjniejsze oferty pracy czekają na osoby z doświadczeniem, dlatego warto korzystać z możliwości, jakie dają pracodawcy, i już na studiach zdobywać kompetencje. W tym celu warto szukać ofert staży i praktyk. Programy stażowe pozwalają poznać funkcjonowanie danej firmy od podszewki i wyposażają w cenną wiedzę. W firmach, w których praktykanci i stażyści są pod stałą opieką mentora, można uzyskać kompetencje niezbędne do pracy na danym stanowisku. Nie jest także tajemnicą, że zakończenie programu stażowego najczęściej kończy się przedstawieniem oferty pracy. Staże i praktyki dają też informację zwrotną na temat tego, w którym kierunku chcemy się rozwijać w budownictwie, jakie mamy jeszcze braki techniczne i które kompetencje powinniśmy podszkolić.


Branża budowlana to kuźnia talentów. Pracuje się tutaj z różnymi ekspertami, specjalistami, czerpiąc z ich wiedzy i doświadczenia. To sektor, w którym stale trzeba być na bieżąco, bo, ze względu na rozwój nowych technologii, ciągle następują w nim zmiany. Ale to powoduje, że to praca pełna wyzwań, dająca mnóstwo satysfakcji.

Autor: Justyna Sobolak