Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

„Co to są sepulki? Wszystko o Lemie.” – relacja z promocji książki

27 marca 2007 r. w krakowskim Loch Camelot odbyło się spotkanie promujące książkę Wojciecha Orlińskiego o życiu i twórczości Stanisława Lema pt. „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie".

Knajpiana piwnica wypełniona była szczelnie miłośnikami, w niektórych przypadkach nawet fanatykami pisarstwa Lema. W spotkaniu oprócz autora udział wziął m.in.: profesor Jarzębski – przyjaciel zmarłego pisarza i autor książek o nim. Prowadzona dyskusja podkreśliła wyjątkowość Lema, bogata też była w liczne anegdoty na temat spotkań zaproszonych gości z tym wybitnym pisarzem. Wojciech Orliński poproszony o wymienienie swoich najważniejszych i ulubionych artystów stwierdził: „jest Lem i długo, długo nic”. Również dla dra Macieja Płazy, który napisał doktorat pt. „Problematyka poznania w twórczości Stanisława Lema”, autor ten był kimś wyjątkowym: „w Lemie jest wszystko: i literatura i nauka i myśl czysta i dobre rzemiosło literackie”. Nie ma więc wątpliwości – wszyscy biorący udział w spotkaniu zgadzali się co do „lemowskiego” mistrzostwa, a jego dzieła, jak choćby „Cyberiadę”, określili mianem arcydzieła, w którym nie ma ani jednego zbędnego słowa.
Książka „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie” to przewodnik po życiu i dziełach Lema, ich filmowych adaptacjach, po poglądach twórcy. Pozycja zawiera także kultowe ilustracje Daniela Mroza i samego autora oraz reprodukcje okładek zagranicznych wydań jego utworów i archiwalnych fotografii. W książce znajdują się interesujące wiadomości i ciekawostki, często zmuszające do uśmiechu, jednak jedna książka to za mało by opowiedzieć wszystko o Lemie i za mało by powiedzieć, co to są sepulki.