Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Czy Polacy lubią czytać?

Gdybyśmy chcieli odpowiedzieć na to pytanie jedynie sugerując się wynikami badań „Stan Czytelnictwa w Polsce w 2015 roku” przeprowadzonego przez TNS na zlecenie Biblioteki Narodowej, mielibyśmy prawo do wyrażenia wątpliwości.

Według nich tylko 37 proc. Polaków czyta choćby jedną książkę w roku. Okazuje się jednak, że w Polsce mamy bardzo aktywną i liczną społeczność interesującą się książkami – osoby, które czytają znacznie więcej niż tylko jeden tytuł rocznie. Udowadnia to plebiscyt „Książka Roku 2016” organizowany przez najpopularniejszy serwis dla miłośników książek lubimyczytać.pl.

 

Wbrew pesymistycznym statystykom czytelnictwa w Polsce, lubimyczytać.pl tworzy miejsce w sieci odwiedzane przez miliony czytelników. Blisko 3 mln użytkowników miesięcznie wyraża tu swoje opinie na temat przeczytanych tytułów. Użytkownicy lubimyczytać.pl czytają książki popularne i niszowe, powieści gatunkowe i literaturę piękną. Znaczenia dla nich nie ma format książki – równie chętnie sięgają po wydania papierowe, ebooki czy audiobooki. Tak naprawdę liczy się dla nich tylko jedno: wysoka wartość lektury. I to właśnie oni udowodnią, że istnieją Polacy, którzy lubią czytać, a na dodatek wskażą, jakie tytuły.

 

Ulubione tytuły Polaków

1 lutego w serwisie wystartował plebiscyt „Książka Roku 2016”, który ujawni, jakie książki były najchętniej czytane w Polsce w 2016 roku. Nominowanych jest aż 230 tytułów w 12 kategoriach z 79 wydawnictw. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem lubimyczytać.pl. W przeciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia plebiscytu czytelnicy oddali ponad 90 tys. głosów na ulubione tytuły wydane w 2016 roku. Jest to prawie tyle, ile zeszłoroczna edycja zebrała w ciągu całego głosowania! Wśród nominowanych znajdują się książki polskich i zagranicznych autorów wydane w minionym roku w Polsce.

 

Cieszy nas liczba głosów oddanych w przeciągu dwóch tygodni od startu plebiscytu. To podwójna radość, ponieważ oznacza nie tylko, że plebiscyt staje się coraz popularniejszy wśród czytających internautów, ale również, że promowanie czytelnictwa za pośrednictwem nowych technologii jest skuteczne. Nieważne, jak czytamy ani jaki rodzaj literatury najbardziej nam odpowiada. Ważne jest to, że czytamy i rekomendujemy dobre, ciekawe książki innym użytkownikom. Na co dzień chociażby przez dodawanie opinii w serwisie, a teraz poprzez oddawanie głosów w plebiscycie – podkreśla Izabela Sadowska, prezes lubimyczytać.pl

 

Start plebiscytu wzbudził wielkie zainteresowanie wśród nominowanych pisarzy. Tacy autorzy, jak Katarzyna Bonda, Anna Dziewit-Meller, Remigiusz Mróz, Alek Rogoziński, Sylvia Day, Elle Kennedy, Maja Lunde, Martin Caparros, Siri Petersen, Rick Yancey, którego powieść była nominowana np. w  Michael L. Printz Award, opublikowali na swoich prywatnych profilach na Facebooku i Twitterze informacje o nominacji, zachęcając czytelników do głosowania.

Już na początku dzięki głosom czytelników okaże się, co czytaliśmy w 2016 roku w Polsce. Głosować można na stronie lubimyczytac.pl/plebiscyt do 28 lutego włącznie. Każdy z użytkowników może oddać wyłącznie jeden głos w danej kategorii. Warto pokazać, że wbrew powszechnym opiniom lubimy czytać!

źródło: lubimyczytac.pl, foto: shutterstock