Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dzień Bezpiecznego Internetu – poradnik

W związku z Dniem Bezpiecznego Internetu (DBI), polecamy  miniporadnik przygotowany przez eksperta Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dr. Artura Strzeleckiego (Katedra Informatyki).

Do ważnych zasad, o których należy pamiętać korzystając z internetu, chcąc zachować bezpieczeństwo, należą m.in.:

  • Unikaj korzystania z otwartych sieci WiFi – nie wiadomo, czy ktoś ich nie podsłuchuje i w ten sposób może uzyskać dostęp do danych w Twoim urządzeniu.
  • Używaj różnych haseł do różnych spraw, takich jak korzystanie z bankowości elektronicznej, z poczty elektronicznej, z mediów społecznościowych i sklepów internetowych. Korzystaj z programu do zarządzania hasłami. Nie musisz ich wszystkich pamiętać. Taki program pomoże też przygotować nowe bezpieczne hasło.
  • Korzystaj z programów antywirusowych na komputerze i dbaj o ich aktualną wersję.
  • Programy i aplikacje na smartfony pobieraj tylko z oficjalnych sklepów i dbaj, aby zawsze je aktualizować do najnowszej wersji. Gdy w programie autorzy wykryją lukę bezpieczeństwa, to udostępniają jego nowszą wersję, która tej luki już nie zawiera.
  • Dokonując zakupów w internecie sprawdź, czy strona, z której korzystasz, posiada certyfikat bezpieczeństwa wydany dla tej strony. Zazwyczaj trzeba kliknąć w ikonę kłódki w pasku adresu strony
    internetowej.
  • Nie otwieraj załączników ani nie klikaj w linki umieszczone w poczcie elektronicznej od nadawców, których tożsamości nie znasz. Takie przesyłki zazwyczaj zawierają wirusy komputerowe lub prowadzą do stron wyłudzających dane osobowe.
  • Zachowaj czujność, gdy otrzymasz SMS po zakupach w sklepie internetowym z prośbą o dopłatę brakującej kwoty i linkiem do płatności. Zazwyczaj jest to próba wyłudzenia danych.
  • Zadbaj o bezpieczne korzystanie z Internetu swoich dzieci. Zainstaluj program, który będzie je chronił przed niebezpieczną treścią i nie zostawiaj dziecka sam na sam ze smartfonem / tabletem / internetem.

Całość poradnika możliwa do odsłuchania poniżej:

Źródło: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach