Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dziś otwarcie Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej

30 stycznia 2024 r., g. 14, Kampus Czyżyny, al. Jana Pawła II 37.

Zapraszamy na dzisiejsze (wtorek, 30 stycznia 2024 r.) otwarcie nowego centrum badawczego Politechniki Krakowskiej – Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Uroczystość odbędzie się o godz. 14 w sali konferencyjnej nowego laboratorium PK przy al. Jana Pawła II (kampus w Czyżynach). Przed wydarzeniem – o godz. 13.30 – zapraszamy na krótki briefing prasowy z udziałem rektora PK prof. Andrzeja Szaraty oraz prof. Andrzeja Flagi i dr inż. arch. Łukasza Flagi z zespołu twórców laboratorium.

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej, którego najważniejszą częścią są tunele  aerodynamiczne z potężnymi wentylatorami i inną autorsko zaprojektowaną i skonstruowaną aparaturą badawczą, posłuży do prowadzenia badań naukowych z zakresu  inżynierii wiatrowej, inżynierii śniegowej i inżynierii środowiska. Naukowcy PK będą tu prowadzić ważne dla Krakowa i Małopolski badania i analizy dotyczące przewietrzania miast, transportu zanieczyszczeń powietrza, dynamicznego oddziaływania na smog, systemów wymiany i regeneracji powietrza. Będzie tu można analizować wpływy środowiskowe i klimatyczne na ludzi, budowle i ich konstrukcje, testować innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowalnych.

Z możliwości nowego laboratorium skorzystają nie tylko naukowcy, ale także samorządy, przedsiębiorstwa i instytucje. Wśród tych, które podjęły już współpracę z nowym laboratorium są m.in. firmy Fakro i Maspex, gmina Żywiec oraz Polski Związek Narciarski.

Udział w dzisiejszym wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele władz Małopolski, m.in. wojewoda Krzysztof Klęczar oraz marszałkowie Łukasz Smółka i Józef Gawron.

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej jest nową jednostką Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Zostało wybudowane przy wsparciu ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnemu Województwa Małopolskiego.

Program Otwarcia Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej

Sala konferencyjna nowego laboratorium, al. Jana Pawła II 37 (mapa dojazdu w załączeniu)

13.30 Krótki briefing prasowy z udziałem rektora PK i twórców LAŚ PK

14.00 Rozpoczęcie uroczystości

14.15 Wystąpienie prof. dr. hab. inż. Andrzeja Szaraty, Rektora Politechniki Krakowskiej

14.20 Wystąpienie dr hab. inż. Lucyny Domagały, prof. PK, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej

14.25 Wprowadzenie merytoryczne – prof. dr hab. inż. Andrzej Flaga

14.40 Krótka charakterystyka projektu LAŚ PK – dr inż. arch. Łukasz Flaga

14.55 Podpisanie umów o współpracy w zakresie wykorzystania nowej infrastruktury badawczej

15.00 Przecięcie wstęgi i poświęcenie nowego laboratorium

15.10 Zwiedzanie trzech tuneli aerodynamicznych: TA1, TA2 i TA3

15.40 Catering

Serdecznie zapraszamy!