Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Festiwal Czeskich Komedii (31 marca-5 kwietnia 2007)

Na przełomie marca i kwietnia zapraszamy wszystkich do kina Luna na Festiwal Czeskich Komedii „Czeski Film”, w ramach którego zaprezentujemy naszym widzom najlepsze komedie produkcji czechosłowackiej pochodzące z lat 1970 – 1989.

Ten, trudny pod względem gospodarczym i politycznym, okres u naszych południowych sąsiadów wyróżnił się paradoksalnie powstaniem szeregu absolutnie unikalnych i nieodparcie śmiesznych komedii, stanowiących przeciwwagę dla powstałej dekadę wcześniej, tak wielbionej przez krytyków czeskiej nowej fali. W repertuarze znajdą Państwo filmy kultowych reżyserów takich jak: Václava Vorlíčka (Jak utopić dr Mraczka? A może szpinak? Zostanie pan wdową), Oldřicha Lipskego (Tajemnica zamku w Karpatach, Horoskop szczęścia) Ladislava Smoljaka (Piorun Kulisty), czy nominowanego do Oscara Jiriego Menzela (Wsi moja sielska, anielska). Ponadto, w specjalnym Wieczorze Czeskiej Animacji, zaprezentujemy klasyczne animacje dla dzieci –Krecik, Opowieści z mchu i paproci, Sąsiedzi i sprowadzone specjalnie na tę okazję z czeskiej Pragi kultowe filmy: Przygody dobrego wojaka Szwejka Jiří Trnka, czy Jana Svakmajera Mieszkanie.
 
PROGRAM IMPREZY
sobota, 31 marca, g. 22.30- maraton
Zostanie pan wdową reż. Václav Vorlíček, Czechosłowacja, 1970, 90’, lektor na żywo Tomasz Knapik
Trup w każdej szafie reż. Oldřich Lipský, Czechosłowacja, 1970, 95’, lektor na żywo Tomasz Knapik
Tajemnica zamku w Karpatach reż. Oldřich Lipský, Czechosłowacja, 1981, 97’, napisy
A może szpinak? reż. Václav Vorlíček, Czechosłowacja, 1977,86’, lektor na żywo Tomasz Knapik
 
niedziela, 1 kwietnia
g. 13.00 Elektroniczna babcia  reż. Jiří Trnka, Czechosłowacja, 1970, 90’, napisy
g. 17.00 Wieczór Czeskiej Animacji blok filmów animowanych, 1970-1989, 180’, napisy/ lektor na żywo Tomasz Knapik
g. 20.30 Horoskop szczęścia reż. Oldřich Lipský, Czechosłowacja, 1974, 95’, lektor na żywo Tomasz Knapik
 
poniedziałek, 2 kwietnia
g. 18.30 Jedna ręka nie klaszcze reż. David Ondříček, Czechy, 2003, 103’, napisy
g. 20.30 Dzikie pszczoły reż. Bohdan Sláma, Czechy, 2001, 114’, napisy
 
wtorek, 3 kwietnia
g. 20.30 Jak utopić doktora Maczka? reż. Václav Vorlíček, Czechosłowacja, 1974, 96’, lektor na żywo Tomasz Knapik
 
środa, 4 kwietnia
g. 20.30 Wsi moja sielska, anielska reż. Jirí Menzel, Czechosłaowacja, 1986, 98’, napisy
 
czwartek, 5 kwietnia
g. 20.30 Piorun kulisty reż. Ladislav Smoljak, Zdeněk Podskalský, Czechosłowacja, 1978, 90’, lektor na żywo Tomasz Knapik
 
Tajemnica zamku w Karpatach
 Tajemstvi hradu v Karpatech,reż. Oldřich Lipský, Czechosłowacja 1981, 97’, napisy
 
Film na podstwie powieści Juliusza Verne, ale zrealizowany na czeską modłę. W lochach Czarciego Zamku w Karpatach pewien ciągle eksperymentujący Baron przetrzymuje narzeczoną hrabiego Teleke. Ten przybywa z odsieczą w towarzystwie wiernego druha Ignacego.
 
A może szpinak?
Což takhle dát si špenát, reż. Václav Vorlíček, Czechosłowacja, 1977, 86’, lektor na żywo (Tomasz Knapik)
 
Komedia pełna wartkiej akcji i absurdalnego humoru. Maszyna służąca do odmładzania bydła rogatego wbrew woli wynalazcy zostaje użyta w stosunku do ludzi. Odmładza nie tych, którzy mieli na to ochotę lub o kilka dekad za dużo… I jeszcze ten szpinak!
 
Zostanie Pan wdową
Pane, vy jste vdova!, reż. Václav Vorlíček, Czechosłowacja, 1970, 90’, lektor na żywo (Tomasz Knapik)
 
Zdaniem samego reżysera – Václava Vorlíčka – jego najzabawniejsze dzieło. Naukowiec opracowuje metodę zmiany ciał, także między przedstawicielami różnych płci. Nie obejdzie się bez licznych pomyłek…
 
Trup w każdej szafie
Zabil jsem Einsteina, pánové, reż. Oldřich Lipský, Czechosłowacja 1969, 90’, lektor na żywo (Tomasz Knapik)
 
Po wybuchu bomby atomowej kobietom zaczynają rosnąć brody i nie mogą rodzić już dzieci. Naukowcy dochodzą do wniosku, że jedynym rozwiązaniem jest podróż w przeszłość i zgładzenie Alberta Einsteina, bez którego obliczeń matematycznych nie wynaleziono by bomby atomowej.
 
Elektroniczna babcia
reż. Jiří Trnka, Czechosłowacja, 1970, 90’, napisy
 
Familijna komedia o wadliwie skonstruowanych opiekunkach niegrzecznych dzieci – babciach-androidach.
 
Wieczór Czeskiej Animacji
blok filmów animowanych, 1970-1989, 180’, napisy/ lektor na żywo Tomasz Knapik
 
Pokaz wybranych, komediowych filmów animowanych. Zobaczymy wiele nieznanych w Polsce animacji wykonanych różnymi technikami – od animacji klasycznej rysunkowej po animację lalkową. Blisko połowę wieczoru zajmie seria filmów „Przygody dobrego wojaka Szwejka” w reżyserii „czeskiego Disneya” Jiří Trnka. Nie zabraknie też niepokojących obrazów Jana Svakmajera (m.in. Mieszkanie), filozoficznych dykteryjek Adolfa Borna (m.in. Imago), czy pociesznych historii Lubomíra Beneša (m.in.. Sąsiedzi).
 
 
Horoskop szczęścia
Jáchyme, hoď ho do stroje!, reż. Oldřich Lipský, Czechosłowacja 1974, 95’, lektor na żywo (Tomasz Knapik)
 
Życie Franciszka zmienia się diametralnie, gdy zaczyna ufać wydrukom z maszyny podającej szczegółowy horoskop. Ufny w los zapisany na wydrukach znajduje pracę i swoją drugą połowę. I wtedy okazuje się, że wydruki nie były przeznaczone dla niego!
 
Jedna ręka nie klaszcze
Jedna ruka netleská, reż. David Ondříček, Czechy, 2003, 103’, napisy
 
Przemycanie wśród kurczaków zagrożonych wyginięciem orłów, kończy się dla Standy pobytem w więzieniu. Trafił tam, bo nie zdradził nazwiska swego zleceniodawcy), za co, po odbyciu kary, ma zostać przez niego sowicie wynagrodzony. Jednak Standa jest pechowcem i nic nie przychodzi mu łatwo. Na wolności poznaje Ondreja, obdarzonego mniejszą liczbą szarych komórek i większym szaleństwem niż on sam.
 
 
Dzikie pszczoły
Divoke Vcely, reż. Bohdan Sláma, Czechy, 2001, 114’, napisy
 
Życie w małej wiosce położonej w północnych Morawach, z dala od wielkiego świata i jego rozlicznych konfliktów, składa się z dwóch elementów – „nicnierobienia” i przesiadywania w barze. Po czterdziestu latach komunizmu pozostały tylko na wpół zrujnowany kościółek, opuszczone obszary rolne, 99-procentowe bezrobocie i bar. Swoją bezradność mieszkańcy wioski maskują poczuciem humoru i nadzieją na… „wydarzenie roku”, czyli – zabawę u strażaków.
 
Jak utopić dr Mraczka?
Jak utopit dr Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, reż. Václav Vorlíček, Czechosłowacja, 1974, 96’, lektor na żywo (Tomasz Knapik)
 
Rodzina wodników mieszka w kamienicy z rozkosznie wilgotnymi piwnicami. Urzędowa decyzja karze wesołej gromadce wyprowadzić się do przerażająco suchego, nowoczesnego budynku. Młoda wodniczka zostaje więc wysłana z misją utopienia prawnika odpowiedzialnego za tą decyzję. Niestety okazuje się on dość przystojny… Rewelacyjna komedia z wartką akcją i pomysłowymi efektami specjalnymi.
 
Wsi moja sielska, anielska
Vesničko má středisková, reż. Václav Vorlíček, Czechosłowacja, 1985, 98’, napisy. Liryczna komedia o dwóch robotnikach źle znoszących wszelkie zmiany. Pávek lubi Otíka i współczuje mu: chłopak mieszka sam, do tego ma końskie zęby i wielkie odstające uszy. Pávek staje się jego serdecznym przyjacielem po tym jak odkrywa, że pewien miejscowy polityk chce przerobić dom Otíka na domek letniskowy, a samego chłopaka wysłać do dużego miasta… Reżyseria Jirí Menzel.
 
Piorun kulisty
Kulový blesk, reż. Ladislav Smoljak, Zdeněk Podskalský, Czechosłowacja 1978, 90 min, lektor na żywo (Tomasz Knapik)
 
W dobie kryzysu mieszkaniowego pewien naukowiec opracowuje oryginalny, rotacyjny system zamiany mieszkań.
 
Kino Luna
Ul. Marszałkowska 28
(0-22) 621 78 28