Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Festiwal filmowy Młodzi i Film

Już w czerwcu (20-23) rusza 26. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych.

Najważniejszą część programu stanowią dwa konkursy: pełnometrażowych polskich debiutów fabularnych oraz krótkometrażowych polskich filmów animowanych, dokumentalnych i fabularnych. Laureat Wielkiego Jantara za najlepszy polski debiut pełnometrażowy otrzyma nagrodę w wysokości 20 000 zł. Polscy reżyserzy będą mieli jednak okazję do konfrontacji z kolegami z Europy i ze świata; filmy zagraniczne będą prezentowane podczas pokazów specjalnych.
 
Głównym założeniem programowym „Młodzi i Film” jest stworzenie jedynej w kraju ogólnopolskiej festiwalowej platformy młodego kina. Młodzi twórcy spotkają się nie tylko z publicznością, ale także z tymi, od których zależeć będzie ich zawodowa przyszłość, ludźmi odpowiedzialnymi za produkcję filmową w Polsce. Festiwalowi towarzyszyć będzie transmitowana w TVP Kultura debata na temat młodego kina z udziałem reżyserów, filmoznawców, krytyków filmowych i publiczności.
 
Koszaliński Festiwal to jedna z najstarszych imprez filmowych w kraju. Pojawił się na filmowej mapie Polski w 1973 roku i bardzo szybko stał się miejscem najciekawszych konfrontacji młodych twórców z – równie młodą – widownią. To właśnie w Koszalinie swoje debiuty prezentowali m.in. Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Wiesław Saniewski, Janusz Kijowski, Feliks Falk, Janusz Zaorski, Marek Koterski, Robert Gliński i wielu innych polskich reżyserów. Po przerwie w latach 90-tych, kilka lat temu festiwal „Młodzi i Film” wrócił na filmową mapę Polski. W ostatnich latach widzowie festiwalu obejrzeli debiuty m.in. Dariusza Gajewskiego, Andrzeja Jakimowskiego, Przemysława Wojcieszka, Artura Urbańskiego, Iwony Siekierzyńskiej, Magdy Piekorz, Patryka Vegi.
 
Rok 2007 to dla Koszalińskiego Festiwalu Debiutów czas wielkiego przełomu. „Młodzi i Film” wracają do tradycji. Tak jak w chwili powstania Festiwal będzie przede wszystkim przeglądem debiutów POLSKICH. Jest to jedyna w kraju impreza filmowa, podczas której będzie można obejrzeć tak szeroką ofertę debiutanckich filmów we wszystkich gatunkach: fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Autorem koncepcji Festiwalu jest nowy dyrektor programowy koszalińskiej imprezy – Jerzy Kapuściński, który od wielu lat w telewizji publicznej pracował z debiutantami, brał udział m.in. w produkcji filmów z cyklu „Pokolenie 2000” oraz programował cykl emisji niezależnego kina w TVP S.A.
 
Organizatorami imprezy są Miasto Koszalin i Stowarzyszenie Filmowców Polskich, producentem – Miejski Ośrodek Kultury w Koszalinie. Regulamin Festiwalu i karty zgłoszeń dostępne są na stronie www.mlodziifilm.pl