Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Festiwal „Kobieta za obiektywem" w kinie Luna

W warszawskim kinie Luna 11 – 13 maja odbędzie się Festiwal Filmów Tworzonych i Współtworzonych przez Kobiety "Kobieta za obiektywem".

Festiwal powstał z myślą o promocji twórczości kobiecej. Przez trzy dni będą pokazywane wyłącznie filmy reżyserowane czy współreżyserowane przez kobiety. W ramach imprezy odbędą się warsztaty filmowe, debata dotyczącą sytuacji kobiet w polskim przemyśle filmowym i wystawa fotografii.
Pokazanych zostanie blisko 40 filmów. Wśród nich znajdą się polskie i zagraniczne filmy fabularne oraz dokumenty – współczesne i starsze, z epoki PRL, stanowiące klasykę polskiej szkoły dokumentu, Pokazane też będą etiudy z łódzkiej szkoły filmowej.
W programie „Podróż Niny”, film Leny Einhorn pokazujący historię młodej dziewczyny żyjącej w czasie II Wojny Światowej i dorastającej w warszawskim getcie. Scenariusz został oparty na prawdziwej historii matki reżyserki – Niny Einhorn. Obraz otrzymał nagrodę Szwedzkiego Instytutu Filmowego za najlepszy film i scenariusz. W roli głównej zobaczymy Agnieszkę Grochowską.
Ponadto wielokrotnie nagradzany (m.in. Zwycięzca Złotej Kamery za najlepszy debiut Cannes 2004) obraz Izraelitki Keren Yedaya „Mon tresor”. Film opowiada historię dwóch kobiet – matki, która jest prostytutką oraz córki, która znaleźć sposób na poradzenie sobie z takim stylem życia matki.
Także wielokrotnie nagradzany australijski obraz „Salto” w reżyserii Cate Shortland. Historia nastolatki, która ucieka z domu. Dziewczyna szuka miłości i ciepła w przelotnych romansach. Obraz zdobył 38 nagród i 10 nominacji, m.in. Nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, najlepszego filmu, a także za najlepszy scenariusz i reżyserię.
W ramach prezentacji filmów dokumentalnych – kontrowersyjny film Agnieszki Trzos „Wiedźmy”. Intrygująca opowieść o procesie przebudzenia kobiet, o potrzebie poszukiwania własnej tożsamości, rozwijaniu samoświadomości i docieraniu do źródeł kobiecej mocy.
Festiwal zamknie pokaz filmów niemych przy akompaniamencie muzyki na żywo. Będą to dwa filmy w reżyserii Germaine Dulac „La souriante madame Beudet” – „Uśmiechnięta Pani Beudet” z 1923 r. oraz „La Coquille et le Clergyman” z 1926 r. – „Muszelka i pastor”.
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kobiet Synergia oraz Fundacja Rozwoju Sztuki Filmowej. Polski Instytu Sztuki Filmowj przyznał festiwalowi dofinansowanie i objął nad nim patronat.
Strona internetowa festiwalu www.kobietazaobiektywem.pl