Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Francophonic Festival 2007

Rusza pierwsza edycja Festiwalu Francophonic. To nowy projekt muzyczny, którego celem jest prezentacja polskiej publiczności bogactwa współczesnej muzyki krajów frankofońskich. W ciągu 10 dni w największych miastach Polski odbędzie się 14 koncertów. Przekrój gatunków muzycznych na festiwalu jest bardzo szeroki: od world music, poprzez chanson, pop, rock, aż do współczesnych brzmień elektronicznych.

W ramach festiwalu Francophonic po raz pierwszy w Polsce wystąpi Emilie Simon, autorka muzyki do kinowego hitu „Marsz Pingwinów”, laureatka 2 nagród Victoires de la Musique i nagrody Cezara, głos młodego francuskiego pokolenia, okrzyknięta przez krytyków mianem francuskiej Björk. Aż 4 koncerty zagra Yann Tiersen, multi-instrumentalista, który sławę zdobył muzyką do filmu „Amelia”. Tiersen gościł w Polsce w marcu 2006 roku, dając dwa niezapomniane koncerty. Wielbicielom afrykańskich rytmów festiwal proponuje dwa koncerty Mamani Keita, malijskiej wokalistki łączącej world music z nowoczesnymi brzmieniami. Mamani Keita będą towarzyszyć muzycy związani z Arthurem H. Kulturowy mix muzyczny zaprezentuje też AIWA nazywana francuskim Asian Dub Foundation. Irakijsko-francuski zespół rozpali publiczność mieszanką rytmów orientalnych, drum&bass’u i reggae-dubu. Ulubieńcy paryskich klubów, electro-psychodeliczny duet Scratch Massive, wystąpi w Warszawie dwukrotnie, jako live act do pokazów niemych filmów na IV edycji Święta Niemego Kina oraz na zakończenie festiwalu. Publiczność będzie miała też okazję usłyszeć  wschodząca gwiazdę wallońskiej sceny pop, uroczą Marie Warnant. Koncertom towarzyszyć będzie przegląd filmów krótkometrażowych najlepszych młodych reżyserów z Francji. Noc francuskich filmów krótkich wybranych przez Gutek Film odbędzie się w kinie Muranów w Warszawie i w kinie Muza w Poznaniu. Podczas trwania festiwalu będzie miała też miejsce premiera płyty Francophonic-La Compilation z najlepszą współczesną muzyką z Francji. Płyta ukaże się nakładem wytwórni Warner Music Poland.  

Idea Francophonic Festival została stworzona przez francuską agencję Com4event. W listopadzie 2006 odbyła się w Niemczech już III edycja Francophonic Festival (www.francophonic-festival.de). Polska edycja festiwalu odbędzie się we współpracy z Ambasadą Francji i Instytutem Francuskim w Warszawie oraz z ich głównym partnerem – agencją Good Music Productions. Organizacją tras i koncertów zajmują się również Agencja Maken, Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela, Klub Stodoła, Concerts.pl, Hebanowski Studio, Klub Ucho Przegląd Piosenki Aktorskiej oraz organizatorzy pokazów filmowych: Filmoteka Narodowa i Gutek Film.

Wystąpią:
Emilie Simon, Yann Tiersen, Mamani Keita, AIWA, Scratch Massive, Marie Warnant