Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

GMC Poland 2012 – dołącz do największej symulacji biznesowej

W zeszłym roku w konkursie GMC wystartowało blisko 2000 studentów. Co sprawia, że tak wiele młodych osób decyduje się na start w tym projekcie?

Paulina Mazur, Menedżer GMC Poland: Studenci potwierdzają, że konkurs GMC pozwala im praktycznie wykorzystywać informacje, które zdobywają na uczelniach. A występowanie w roli menedżera zarządzającego własnym przedsiębiorstwem dostarcza wiele emocji i przede wszystkim praktycznych doświadczeń. GMC jest symulacją wirtualnego rynku, na którym firmy, zarządzane przez uczestników rywalizują ze sobą o udziały w rynku, zainteresowanie inwestorów, kadrę etc. Granie w biznes odbywa się na bardzo zaawansowanym poziomie, ponieważ w samym arkuszu jest 66 decyzji. Warto kierować się intuicją w grze, ale samo wyczucie nie wystarczy, trzeba też poświęcić czas na dokonanie stosownych wyliczeń, oszacować ryzyko, zaplanować strategię, etc. Testowanie strategii przyciąga z roku na rok coraz liczniejsze grono studentów. Dodatkowo zachęca ich fakt, że GMC jest jedynym wydarzeniem, w którym mogą rywalizować na równi z zespołami firmowymi, złożonymi z menedżerów i specjalistów.

Start wyselekcjonowanych zespołów w konkursie jest możliwy dzięki zaangażowanym sponsorom. Czym firmy kierują się wybierając „swoje” zespoły?

W każdej edycji udział studentów w konkursie jest sponsorowany, w tym roku głównymi sponsorami studentów są Bank Zachodni WBK, Orange Polska, KPMG oraz PGNIG. To pod ich patronatem wystartuje najwięcej zespołów. Ale zgłaszają się do nas również firmy, które chcą sponsorować pojedyncze zespoły. Profile są bardzo różne, sponsorzy interesują się studentami z różnych uczelni, kierunek studiów ma coraz mniejsze znaczenie, liczą się osiągnięcia, aktywności poza uczelnią. Z każdym rokiem obserwujemy też wzrost zainteresowania uczelniami z mniejszych miast.

A jakich zgłoszeń jest najwięcej?

Prym wiodą kierunki biznesowe i ekonomiczne. Tradycyjnie zgłaszają się do nas liczne reprezentacje z warszawskiego SGH, oraz uniwersytetów ekonomicznych z Katowic, Krakowa, Poznania i Wrocławia. Równie dużo zgłoszeń otrzymujemy od studentów uczelni technicznych, z kierunków ścisłych, analitycznych, takich jak matematyka, czy informatyka. Jako organizatorzy nie stawiamy jednak żadnych ograniczeń w kwestii kierunków studiów. Konkurs GMC jest otwarty dla studentów od 2. do 5. roku wszystkich polskich uczelni. Zgłaszają się do nas również humaniści, przyszli inżynierowie, a także reprezentanci kierunków przyrodniczych i medycznych. Oni również próbują swoich sił w biznesie.

Co należy zrobić, aby wystartować w tym konkursie?

GMC jest projektem dla zespołów – od trzech do pięciu uczestników. Zatem, pierwszym krokiem jest utworzenie drużyny. W jednym zespole mogą występować studenci różnych uczelni i kierunków, od II do V roku studiów. Następnie drużyna musi wypełnić kartę rejestracyjną i aplikację. Formularze są dostępne na stronie www.gmcpoland.pl. Informacja na temat kwalifikacji zostaje przesłana przed rozpoczęciem programu treningowego, na adres e-mail kierownika zespołu. Studenci publicznych uczelni, których aplikacje spotkają się z zainteresowaniem sponsorów, startują w konkursie bezpłatnie.

O czym warto pamiętać przy wypełnianiu Aplikacji?

Ważne jest, aby studenci dali się, poprzez Aplikację, jak najlepiej poznać. Poza wpisaniem podstawowych informacji na temat uczelni, kierunku studiów warto jest się pochwalić dodatkowymi osiągnięciami, takimi jak wyróżnienia w innych konkursach, stypendia, sukcesy w olimpiadach. Duże znaczenie mają też wszelkie dodatkowe aktywności – działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich, staże, praktyki etc. Jest też miejsce na to, aby podzielić się swoimi zainteresowaniami. Radzimy studentom, aby wpisywali te informacje, które w oczach sponsora, wyróżnią ich z tłumu.

Jakie nagrody otrzymują studenci, którzy najlepiej zarządzają wirtualną firmą?

Zwycięzcy będą reprezentować Polskę w finale światowym. Otrzymają również zaproszenie na studia podyplomowe w Akademii Leona Koźmińskiego. Nagroda dla drugiego miejsca to również zaproszenie do udziału w prestiżowym seminarium z cyklu „Autorytety”. Najważniejsza w konkursie jest jednak nauka w praktyce oraz oczywiście dobra zabawa.