Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Inwestycja w przyszłość. Trwają zawody EuroSkills 2023

Choć mają maksymalnie po 25 lat już niebawem mogą zdobyć tytuł mistrza Europy- 600 zawodników z całej Europy rywalizuje w Gdańsku w igrzyskach EuroSkills 2023. W ósmej edycji największego konkursu umiejętności branżowych na starym kontynencie wyłoniony zostanie najlepszy dekarz, lakiernik samochodowy, frezer, grafik komputerowy, mechatronik i wielu innych specjalistów kluczowych dla funkcjonowania współczesnej gospodarki w całej Unii Europejskiej.

6 września na terenie AmberExpo oraz Polsat Plus Arena Gdańsk blisko 600 najbardziej utalentowanych młodych zawodowców rozpoczęło rywalizację na EuroSkills Gdańsk 2023. Młodzi ludzie sprawdzą swoje kompetencję w 42 konkurencjach pogrupowanych w 6 kategorii branżowych. Uczestnicy to najlepsi z najlepszych – zwycięzcy krajowych eliminacji. Wśród nich są polscy zawodnicy, którzy rywalizują w aż 40 różnych dyscyplinach. Za nimi wiele miesięcy ciężkiej pracy i intensywnych przygotowań pod okiem trenerów i ekspertów.

Podczas EuroSkills, zawodnicy muszą wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno indywidualnie jak i zbiorowo, aby wykonać konkretne zadania w swojej konkurencji. Zawodnicy EuroSkills mają za zadanie wykonać projekt testowy lub serię projektów w ściśle określonych ramach czasowych w ciągu trzech dni. Projekty wymagają złożonej wiedzy technicznej i umiejętności, których młodzi ludzie uczą się i opanowują w trakcie studiów i szkoleń w miejscu pracy.

Pod czujnym okiem ekspertów

Zawodnikom na EuroSkills towarzyszyć będzie ponad 600 Ekspertów z przemysłu i sektora edukacji z całej Europy. Eksperci WorldSkills Europe są kluczową częścią ekosystemu EuroSkills. Każda z 43 konkurencji na EuroSkills wymaga dedykowanego zespołu ekspertów, kierowników warsztatów i wolontariuszy, aby rozgrywka mógła się odbyć. Eksperci WorldSkills Europe reprezentują swój kraj członkowski, dzieląc się swoim, zdobywanym ciężką pracą, doświadczeniem.

EuroSkills to olimpiada, tylko że nie sportowa a zawodów technicznych. Młodzież rywalizuje ze sobą o tytuł najlepszego fachowca w Europie. Przez trzy dni zmagań zawodnicy wykonują trzy różne zadania konkursowe, tzw. moduły, tym samym nie jest to praca ciągła, która rozpoczyna się pierwszego dnia, a kończy ostatniego – mówi Patryk Rudź, ekspert i trener w dyscyplinie Frezowanie CNC. – Frezowanie, tłumacząc najprościej jak się da, to wycinanie różnych kształtów z metalu. Jest to o tyle istotna i przyszłościow branża, gdyż blisko 80 procent części w samochodach jest produkowana na obrabiarkach sterowanych komputerowo, właśnie podczas procesu frezowania. Oprócz tego, takie elementy wykorzystuje się w lotnictwie, a także znajdziemy je w naszych smartfonach – zaznacza.

Jak dodaje Patryk Rudź, trener Rafała Rygalika, reprezentanta Polski podczas tegorocznych zawodów EuroSkills w kategorii Frezowanie CNC – Rafał jest naprawdę świetnie przygotowany. Pomimo swojego młodego wieku ma duże doświadczenie. Wszyscy pokładamy w nim bardzo duże nadzieję i oczywiście liczymy na medal. Jako były zawodnik zarówno zawodów europejskich, jak i światowych, m.in. w 2021 roku w Austrii, zdaję sobie sprawę ile pracy i poświęcenia wymaga dobre przygotowanie się do wydarzenia tak wysokiej rangi. Jednak dzisiaj mogę powiedzieć, że było warto. Udział w EuroSkills czy WorldSkills to oprócz zmagań z innymi młodymi fachowcami, ogromna liczba szkoleń, szansa na nawiązanie kontaktów z zawodnikami, ekspertami i przedstawicielami biznesu z całego świata, które nierzadko pozostają na całe życie i dają nie tylko satysfakcję, ale również możliwości.

Siła umiejętności

Podczas EuroSkills zawodnicy muszą wykazać się różnymi umiejętnościami. Aby wykonać konkretne zdania w swoich konkurencjach, potrzebne im będą zarówno kompetencje indywidualne, jak i w pracy zbiorowej.

Euroskills to największy konkurs umiejętności branżowych na starym kontynencie, który wyłania najzdolniejszą młodzież w danych zawodach. Laureaci takich igrzysk mają już na początku swojej drogi zawodowej ugruntowaną pozycję na rynku. Znalezienie dobrze płatnej pracy z medalem EuroSkills w kieszeni to kwestia czasu. Młodzi fachowcy są nieustannie poszukiwani przez największe światowe firmy – zauważa Tomasz Bykowski, ekspert i trener w kategorii Dekarstwo.

Opisując tę dyscyplinę branżową, ekspert zwrócił uwagę na złożoność i skomplikowanie zadań oraz silną konkurencję, z którymi polski zawodnik,  Hubert Jurkiewicz, będzie mierzyć się w ciągu trzech dni igrzysk. – Ze względu na najnowsze trendy w budownictwie, dekarstwo to branża, która nie tylko zyskuje na popularności, ale wciąż się zmienia i rozwija. Widać to również po naprawdę wysokim poziomie tegorocznych uczestników. Hubert mierzy się z sześcioma, świetnie przygotowanymi zawodnikami. W przygotowania do konkursu włożyliśmy całe nasze serca i teraz nie pozostaje mi nic innego jak obserwować zmagania Huberta i trzymać za niego kciuki.

Debiut na starym kontynencie

Lakiernictwo samochodowe po raz pierwszy zostało kategorią europejskiej edycji mistrzostw. Ośmiu młodych fachowców z: Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Danii, Finlandii, Norwegii oraz Hiszpanii zawalczy o tytuł najlepszego specjalisty w tej, wymagającej niezwykłej precyzji, dyscyplinie.

Lakiernictwo samochodowe jest naprawdę trudną sztuką, która wymaga zdolności manualnych, dużej praktyki i wiedzy teoretycznej. Zadania, przed którymi staną uczestnicy to nie tylko, potocznie mówiąc, malowanie. Konkurencja obejmuje także kolorystykę, naprawę punktową czy polerowanie – mówi Marek Wludarski, ekspert w kategorii Malowanie samochodów i dodaje – Ocenianie zmagań tych młodych ludzi wymaga dużej skrupulatności. Za każdy szczegół niedopracowany, niedoszlifowany jurorzy tą punktację niestety odejmują. My jako Polska dopiero w tej kategorii konkursowej dopiero raczkujemy, to pierwszy raz kiedy bronimy biało-czerwonych barw w lakiernictwie samochodowym, tym bardziej trzymajmy mocno kciuki za naszego reprezentanta.

Inwestycja w przyszłość

EuroSkills to oprócz młodych zawodników i ekspertów również firmy. Przedsiębiorcy odgrywają istotną rolę w promowaniu edukacji zawodowej, rozwijaniu umiejętności specjalistycznych oraz w przygotowaniu młodych zawodników do wyzwań na rynku pracy. A to nie wszystko.

Igrzyska olimpijskie zawodów branżowych to wydarzenie, które nie byłoby możliwe do zrealizowania bez wsparcia partnerów biznesowych. Działając na różnych poziomach – w gronie partnerów są zarówno międzynarodowe korporacje, jak i lokalne izby rzemieślnicze – zapewniają oni nie tylko wkład merytoryczny w formie szkolenia i treningów zawodników, ale także dostarczają uczestnikom konkursu niezbędny sprzęt, maszyny i inne wyposażenie. Wśród nich jest m.in. marka Glasurit, producent lakierów i podkładów do renowacji powłok samochodowych, która od lat wspiera młode talenty podczas konkursów EuroSkills i WorldSkills w walce o tytuł mistrza lakiernictwa.

Jesteśmy szczęśliwi, że po raz kolejny możemy wspierać fachowców w walce nie tylko o tytuł i odznaczenia, ale przede wszystkim własne marzenia i przyszłość zawodową. Młodzi lakiernicy zaprezentują swoją wiedzę i umiejętności w praktyce, ale również wykażą się dużą kreatywnością, znajomością komputerowych narzędzi lakierniczych oraz zasad BHP. Dobry lakiernik to rzemieślnik z artystycznym zacięciem – zaznacza Jane Niemi, Head of Global Marketing, Glasurit.

 

EuroSkills Gdańsk 2023 jest organizowany w partnerstwie przez Polską Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Polska, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AMBEREXPO Gdańsk. Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie organizatora, gdzie nadal można bezpłatnie zarejestrować się i wziąć udział w wydarzeniu: https://euroskills2023.org/pl/zarejestruj-sie/.