Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?

CV po studiach – jak napisać życiorys i dostać zaproszenie na rozmowę, gdy nie masz doświadczenia zawodowego?

Napisanie dobrego CV przez osoby bez doświadczenia zawodowego może wydawać się bardzo trudne. Bo co wpisać w sytuacji, kiedy nigdy nie pracowaliśmy, a w większości ofert pojawia się wymaganie min. 6 miesięcznego doświadczenia w branży?Zacznijmy od tego, że to, co pojawia się w zamieszczanych na portalach ofertach pracy jest profilem IDEALNEGO kandydata. Dlatego nawet, gdy nie spełniamy 100% wymagań – warto aplikować. Dobrze napisane CV pomoże dostać się na rozmowę kwalifikacyjną, a tam nie decydują już tylko informacje zawarte w CV, ale wiele więcej czynników. Zatem podstawowym celem CV jest otwarcie drogi do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jak je zatem przygotować?

Poniżej 4 punkty, które mogą w tym pomóc:

1. Dobre pozycjonowanie

Rekrutrzy poświęcają zwykle jedynie kilka sekund na pierwsze przejrzenie życiorysu i podjęcie decyzji „zapraszam na rozmowę/nie zapraszam”. Warto ułatwić im pracę i tuż pod informacjami teleadresowymi napisać kilku zdaniowy (2-4 zdania) profil zawodowy. Powinien on zawierać syntetyczne informacje o kierunku studiów, prowadzonych projektach, stażach, językach obcych oraz innych umiejętnościach. Warto stworzyć profil dopiero po napisaniu całego CV. Dla czytającego jest to bowiem pewnego rodzaju streszczenie tego, co znajdzie poniżej.

2. Doświadczenie (jeśli nie zawodowe to wolontariaty, projekty, akcje,..)

W tym punkcie przechodzimy do kluczowej części dokumentu, stanowiącej zresztą największy problem dla wielu osób studiujących lub zaraz po studiach. „Przecież ja nie mam żadnych doświadczeń, co mam tu wpisać…?”. To faktycznie wyzwanie. Jednak zwykle po krótkiej rozmowie/zastanowieniu się okazuje się, że dana osoba może pochwalić się wieloma interesującymi działaniami. „Doświadczenia” rozumiemy oczywiście jako wszelkie dotychczasowe działania, na podstawie których można wnioskować, że kandydat poradzi sobie na danym stanowisku. W CV warto zatem umieszczać informacje o:• Stażach i wolontariatach, w których braliśmy udział – nie muszą być związane z daną branżą,• Pracy w organizacjach i stowarzyszeniach studenckich – nawet jeśli była to praca przy pojedynczych projektach,• Projektach realizowanych na uczelni – szczególnie studenci uczelni technicznych mają tutaj duże pole do popisu – często wykorzystują podczas laboratoriów narzędzia lub maszyny, na których później mają pracować,• Projektach realizowanych w związku ze swoimi zainteresowaniami – to może być np. prowadzenie zespołu amatorskiej siatkówki, pisanie bloga czy hodowla psa rasowego.Bardzo ważne jest nie tylko, co wpiszemy pod hasłem „doświadczenia”, ale jak opiszemy nasze obowiązki. Zwykle sprawdza się poszukiwanie cech wspólnych pomiędzy stanowiskiem pracy, a naszym doświadczeniem – i uwypuklanie ich w opisywanym doświadczeniu.

3. Umiejętności

Prawie we wszystkich szablonach CV pojawia się punkt „dodatkowe umiejętności”. W 90% przypadków kandydaci wpisują te same informacje: obsługa MS Office, prawo jazdy kat. B, język angielski.Czy są to informacje atrakcyjne z punktu widzenia pracodawcy? Warto to zweryfikować jeszcze raz dokładnie czytając ofertę pracy: co z niej wynika? Jakich umiejętności może poszukiwać pracodawca? Jakie z nich można wpisać i uwypuklić w CV? Jedna ze studentek biotechnologii, która aplikowała do laboratorium farmaceutycznego, realizowała podczas studiów projekt ze znanym profesorem (wpisaliśmy to do doświadczeń) i wykorzystywała w tym czasie różnego rodzaju naważarki, palniki i inne narzędzia wykorzystywane na stanowisku na które aplikowała. Oczywiście umieściliśmy to „dodatkowych umiejętnościach”.

4. Zainteresowania i pasje.

Z zainteresowaniami jest podobnie jak z umiejętnościami – ten punkt pojawia się w szablonach CV, to jakoś trzeba go wypełnić…. Najczęściej wybierając spośród trzech standardowych: film, muzyka, sport.Przy takim lakonicznym i szablonowym podejściu można stracić szanse na ciekawą rozmowę, na wyróżnienie się. Jeżeli jest to rzeczywiście muzyka, to może warto wpisać, jaka dokładnie, a być może chodzi o tworzenie muzyki? Jeśli sport, to jaka dyscyplina – może grasz lub grałeś w zespole? Z naszych obserwacji wynika, że duży wpływ na decyzję rekrutera ma „chemia” podczas rozmowy kwalifikacyjnej – to, na ile rekruter oceni nas jako ciekawą i interesującą osobę. Skoro nie wyczyta tego z bogatego opisu zawodowych doświadczeń, to warto „sprzedać się” poprzez pasje i zainteresowania. Zwiększa to szansę, że rekruter o nie zapyta i będziemy mieli możliwość przeprowadzenia ciekawej rozmowy. CV poza warstwą informacyjną jest dokumentem marketingowym – ulotką, która ma sprawić, że dostaniemy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Warto zatem ze swojego doświadczenia oraz umiejętności wybrać te informacje, które zainteresują pracodawcę i sprawią, że będzie chciał porozmawiać o szczegółach.

Piotr Kuron, szef działu Job Develoment w Lee Hecht Harrison DBM PolskaLee Hecht Harrison DBM – wcześniej DBM Polska – to globalny lider wprojektach zarządzania zmianą indywidualną i organizacyjną. Specjalizujemysię w realizacji serwisów wsparcia dla odchodzących pracowników(outplacement), programach coachingu kariery i wspieraniu organizacji wprzechodzeniu przez trudne zmiany organizacyjno-biznesowe.

Foto: Shutterstock