Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak szukać pracy

Jak przygotować dokumenty aplikacyjne i jak efektywnie szukać pracy? Pomogą nam w tym specjaliści z biur karier.

Pomińmy rozważania o koniecznej wiedzy: zakładamy, że studiując, mamy jej dużo. Wprawdzie więcej teoretycznej niż praktycznej… ale właśnie po to chcemy odbyć staż lub znaleźć pierwszą pracę, by skonfrontować naszą wiedzę z „prawdziwym życiem” i nauczyć się ją wykorzystywać.

Wiemy także, w jakiej branży chcemy pracować i jaki zawód wykonywać. Szczęśliwie wybraliśmy nasze studia z zamiłowania, a nie z rozsądku, więc nie mamy wątpliwości: wyuczony zawód czy praca z pasją. Zdajemy sobie również sprawę z tego, ile czasu codziennie możemy poświęcić na pracę i ile chcemy zarabiać.

 
Pierwsza konfrontacja: predyspozycje i dokumenty

Zweryfikujmy nasze wyobrażenia o wymarzonej pracy. Możemy to zrobić w naszym uczelnianym biurze karier. Umówmy się na spotkanie z psychologiem lub doradcą zawodowym, który pomoże nam doprecyzować nasze cele i określić predyspozycje zawodowe. – Doradcy zawodowi podpowiadają, gdzie i jak szukać pracy, pomagają opracować dokumenty aplikacyjne – także w językach obcych – oraz pomagają przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Natomiast psychologowie zatrudnieni w biurach karier ułatwiają określenie indywidualnych predyspozycji zawodowych – tłumaczy Monika Domańska, kierownik Biura Karier Politechniki Krakowskiej.

W naszym biurze przeprowadzane są także testy psychozawodowe do wykonywania określonej pracy – dodaje Grzegorz Kierner z Biura Karier Politechniki Łódzkiej.

Warto także zapytać w biurze karier o ciekawe szkolenia. – Podczas szukania pracy przydają się odpowiednie umiejętności – mówi Grzegorz Kierner – organizujemy przede wszystkim warsztaty umiejętności miękkich, które podczas rekrutacji są sprawdzane najpierw podczas rozmowy kwalifikacyjnej, testu, assessment center.

Aby wziąć udział w szkoleniach (np. „Kariera z Planem w Dłoni”, „ABC Poszukiwania pracy, czyli jak szukać by znaleźć”, „Techniki Rekrutacyjne, czyli nie taki pracodawca straszny”) – dodaje Agata Grzelak z Biura Karier Politechniki Warszawskiej – wystarczy się zapisać w siedzibie Biura lub telefonicznie czy mailowo.

Oprócz wiedzy na temat własnych predyspozycji zawodowych, oczekiwań w stosunku do poszukiwanej pracy oraz umiejętności szukania pracy (które posiadamy po ukończonym kursie), musimy mieć jeszcze profesjonalne CV i list motywacyjny. Jeśli nie chcemy wtopić się w tłum, nie powielajmy szablonów – zwłaszcza tych zawartych w Internecie. Lepiej zwrócić się po radę i pomoc do biura karier. Indywidualne podejście sprawi, że nasze dokumenty nie będą sztampowe. – Prowadzimy konsultacje i rozmowy doradcze ze studentami i absolwentami PW. Są to indywidualne rozmowy dotyczące szeroko pojętej tematyki poszukiwania pracy, przygotowania profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych (CV, list motywacyjny), przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, a także assessment center czy testów. Każda taka rozmowa trwa od 30 minut do godziny; często jest tak, że dana osoba przychodzi do biura kilkakrotnie (np. z poprawionym CV do sprawdzenia). W ciągu tygodnia przeprowadzamy od kilku do kilkunastu tego typu rozmów – mówi Agata Grzelak.

 
Drugie starcie: efektywne poszukiwanie

Mamy już odpowiednie dokumenty, a także wiemy (po ukończonych warsztatach), jak poszukiwać pracy. Teraz rozpoczyna się właściwy etap efektywnego poszukiwania pracy. – We współczesnym świecie najbardziej poszukiwanym towarem jest informacja. Biura karier starają się dostarczać studentom i absolwentom informacji o rynku pracy, ofertach zatrudnienia, wymaganiach pracodawców oraz wskazówek, jak zrobić karierę we współczesnym świecie – tłumaczy Monika Domańska. Teraz musimy się zorientować, gdzie warto aplikować. Znów pomocna byłaby wizyta w naszym uczelnianym biurze karier, które posiada bazy ofert pracy i danych o firmach oraz informacje o aktualnie prowadzonych rekrutacjach (a także – by nie szukać na oślep – jak wygląda rekrutacja w danej firmie).

Jeżeli szukanie pracy bardzo nas angażuje (gdzie czas na życie studenckie?), dobrym sposobem, aby podnieść swoją efektywność, jest… zachęcenie pracodawcy do tego, aby sam nas znalazł. Będzie to możliwe, jeśli zostawimy CV w bazie biura karier. Kiedy pojawi się odpowiadająca nam oferta, zostaniemy o niej poinformowani mailowo. – Studenci mogą zostawić w naszej bazie swoje CV (poprzez stronę internetową) i na tej podstawie otrzymują informacje o ofertach pracy. Jeżeli dany student wyrazi zgodę, otrzymuje formularz aplikacyjny od danego pracodawcy bądź jego CV bierze udział w preselekcji i jest udostępniane pracodawcy poszukującemu pracowników – dodaje Grzegorz Kierner.

 
Do trzech razy szukaj

Jeżeli jednak cenimy sobie osobisty kontakt z firmą, do której aplikujemy, najlepszym rozwiązaniem wizyta na targach pracy (zwróćmy uwagę na marcowy wysyp tego rodzaju wydarzeń w całej Polsce). Bezpośrednie spotkanie, rozmowa z przedstawicielem wybranej przez nas firmy, złożenie swojego CV – to większa szansa na otrzymanie wymarzonej posady. Jeżeli na starcie zrobimy dobre wrażenie, mamy gwarancję, że nasze CV nie utknie w stosie dokumentów aplikacyjnych.

 
Chwila prawdy – własny biznes

Jeżeli jednak nasze efektywne poszukiwanie pracy będzie mało efektowne, może warto otworzyć własną firmę. I znów mogą być nam pomocne biuro karier. Zapiszmy się tu na kurs związany z przedsiębiorczością, działalnością gospodarcza. Wyposażeni w taką wiedze (z bilansu naszych mocnych stron i wyobrażeniu o naszej pracy wychodzi, że satysfakcjonujący byłby tylko własny biznes) możemy zamiast biegać z CV pobiec do urzędu i założyć własną działalność, a potem do dzieła (zakładam że pieniądze już mamy) urzeczywistnijmy nasze marzenia.

 

Niezależnie od tego, czy chcemy pracować w wybranej firmie czy założyć własną, porady specjalistów czy udział w szkoleniach zapewne nam to ułatwią. Sprawią, iż nasze poszukiwanie pracy będzie w pełni profesjonalne i skuteczne.

 
***

10 pytań, na które odpowiedź znajdziesz w biurze karier na swojej uczelni

1. Czy moje CV jest w porządku?
2. Jak wypełnia się formularz aplikacyjny?
3. O co będą pytać mnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

4. Mam zaproszenie na assessment centre – co to jest i co mnie czeka?

5. Nie mogę znaleźć pracy – co robić?

6. Chcę wybrać specjalizację – jakie są perspektywy na rynku pracy dla…?

7. Czy mogę przeglądnąć oferty pracy z mojej dziedziny?

8. Czy mogę zapisać się na szkolenia z zakresu poszukiwania pracy, planowania kariery zawodowej, umiejętności miękkich?

9. Kiedy w regionie organizowane są targi pracy ?
A także coraz częściej…
10. Mam oferty z kilku firm, którą wybrać?
 

Monika Domańska, kierownik Biura Karier Politechniki Krakowskiej