Czy nowoczesne technologie są w stanie zrewolucjonizować tradycyjne metody edukacyjne? Czy sztuczna inteligencja potrafi zrozumieć subtelności kulturowe i precyzyjnie oddać niuanse językowe? Swoimi przemyśleniami na ten temat dzieli się Simon Pounder, Cluster Academic Manager, Central Europe Cluster, British Council.
Simon Pounder
Cluster Academic Manager, Central Europe Cluster, British Council
Czy dziś młodzi ludzie uczą się języków obcych inaczej niż kiedyś?
Sposób, w jaki ludzie się uczą, pod wieloma względami w ostatnich latach radykalnie się zmienił, choć pewne aspekty wciąż są takie same. W dzisiejszych czasach jest wiele kanałów, dzięki którym młodzi ludzie mogą uzyskać dostęp do języka angielskiego, m.in.: gry wideo, media społecznościowe, platformy VOD, piosenki, podcasty, Tik Tok i tak dalej. To o wiele szerszy niż w przeszłości wachlarz możliwości, zwłaszcza jeśli zależy nam na słuchaniu angielskiego i czytaniu w tym języku. Jeśli jednak chodzi o mówienie po angielsku, dostępnych opcji jest znacznie mniej. Dlatego tak ważne jest uczestnictwo w kursach takich jak te, które oferujemy w British Council.
Z doświadczenia wiem, że poziom zrozumienia angielskiego jest obecnie bardzo wysoki, ale nie odpowiada mu równie imponujący poziom wypowiedzi i umiejętność tworzenia klarownych treści. Studenci wprost mówią nam, czego naprawdę chcą – to możliwość mówienia o rzeczach, które są dla nich ważne. Chcą być w stanie wyrazić swoje zdanie i potrzebują pewności siebie, którą daje im nauka i kontakt z nauczycielem.
Jakie metody uczenia się języka angielskiego są Pana zdaniem najskuteczniejsze?
W języku angielskim istnieje powiedzenie, że „praktyka czyni mistrza”. Według mnie to najlepszy sposób na naukę. Zawsze powtarzam uczniom, że lepiej jest ćwiczyć przez pięć minut dziennie niż przez godzinę raz w tygodniu. Jeśli uda ci się zbudować pięciominutowy nawyk, masz większą szansę, że będziesz to robić regularnie. Przyniesie to większą korzyść niż siadanie do nauki na dłużej w weekend, kiedy jest więcej rzeczy, które kradną twój czas.
Uważam również, że ważne jest rozmawianie z innymi – ostatecznie właśnie do tego większość ludzi potrzebuje angielskiego. Bezpośrednia praca z nauczycielem, który pomoże ci pokonać trudności na tej drodze, jest niezbędna.
W nauce pomaga także wyznaczenie sobie konkretnego celu, dla którego rozwijamy znajomość języka. Czy to egzamin? Rozmowa z kolegą z zagranicy? Pogaduchy online z kimś w grze wideo? Ciekawym pomysłem jest pomyślenie o swoim hobby i wykorzystanie go, by skupić się na angielskim. Dla przykładu: jestem fanem piłki nożnej, chcę więc obejrzeć mecz i zrozumieć komentarz w języku angielskim. Chcę śledzić anglojęzyczny blog o ulubionym zespole. Nauczyć się naprawiać rower, oglądając filmy na You Tube w języku angielskim. Nauka języka obcego to drzwi do innej kultury, innego sposobu na życie. Pamiętajmy o tym i używajmy języka, aby poprawić i umilić swoje życie.
Czy w Polsce znajomość języka angielskiego, zwłaszcza wśród studentów, jest na wysokim poziomie?
Tak, i to w coraz większym stopniu. Wspomniałem wcześniej, że obecnie młodzi ludzie mają większą styczność z językiem angielskim, co jest jednym z powodów tej jakościowej zmiany. Jest to także efekt prostego faktu: dziś znajomość angielskiego staje się koniecznością, a nie luksusem.
Co przyniesie przyszłość – także w kontekście AI – w nauczaniu języków obcych?
Więcej możliwości nauki, o ile będziemy mieć jednocześnie świadomość, że dobry nauczyciel pomoże nam szybciej osiągnąć założony cel. Sztuczna inteligencja pojawi się w każdej dziedzinie życia, w tym w nauczaniu, ale musimy uważać na to, jakiego angielskiego nas uczy. Uczulam na fakt, że angielski pozostaje żywym językiem, który rozwija się i dostosowuje do zmian w społeczeństwie.
Musimy również zdawać sobie sprawę, że możliwość korzystania ze sztucznej inteligencji przy tłumaczeniu tekstów nie wystarczy, by móc płynnie posługiwać się językiem. Musisz mówić w tym języku, aby odkryć, co możesz z nim zrobić. Możliwość wyrażenia siebie w innym języku to niesamowita rzecz!
Jaką rolę pełni dzisiaj język angielski?
Umiejętność porozumiewania się w języku angielskim staje się coraz bardziej niezbędna. Bez niej traci się tak wiele w różnych aspektach życia – myślę tu choćby o dostępie do filmów, muzyki, wiadomości politycznych, innowacyjnych pomysłów, danych naukowych itp. Do tego dochodzi oczywiście fakt, że wiele miejsc pracy wymaga znajomości języka angielskiego, bez którego nie da się funkcjonować w międzynarodowym środowisku. Są też liczne kwestie praktyczne, gdzie angielski jest pomocny, choćby podczas podróży za granicę.
Ostatecznie znajomość angielskiego lub jakiegokolwiek innego języka otwiera drzwi i pozwala dowiedzieć się więcej o świecie. Poświęcajmy więc czas na naukę języka, ponieważ inwestujemy w samych siebie!
Dziękujemy za rozmowę.