Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Juwenalia – Szczecin, Trójmiasto, Olsztyn, Koszalin

Okiem organizatorów

Kortowiada w Olsztynie

Dlaczego warto bawić się na juwenaliach, co jest takiego specyficznego w juwenaliowym świętowaniu?
Juwenalia są świętem studentów, które jest organizowane przez nich samych. Na Uniwersytecie Warminsko-Mazurskim w Olsztynie wielu studentów ma wpływ na przebieg owych Juwenaliów. Podczas wielu imprez, takich jak Wenus Show czy tez Bój Wydziałów, to studenci poszczególnych wydziałów przygotowują przedstawienia. To oni robią dekoracje, wymyślają przeróżne scenki, szyją przebrania. Nie jest to zatem zwykła zabawa, lecz także możliwość wykazania się, zaprezentowania wydziału. Nawet osoby, które nie biorą bezpośredniego udziału w przygotowaniu przedstawień, mają swój ogromny udział podczas tych imprez. Wrzaskami, krzykami i oklaskami wspierają swoich kolegów i koleżanki z Wydziału. Każdy wydział co roku przygotowuje swoja koszulkę juwenaliową. Dlaczego jeszcze warto się bawić?? Hmm… chociażby dlatego, że w ten sposób można zapomnieć o zbliżających się właśnie zaliczeniach i sesji. I jeszcze jedna ważna sprawa-wszystkie koncerty i inne imprezy organizowane w ramach Kortowiady 2007 są całkowicie bezpłatne:)
Jak wygląda proces przygotowań do juwenaliów, organizacja imprez, wybór wykonawców?
Przygotowania do Juwenaliów trwają właściwie cały rok akademicki i bierze w nich udział cały ogromny sztab studentów. Już w listopadzie organizatorzy dzwonią do wykonawców i rezerwują terminy. Zespoły wybierane są przez organy Samorządu Studenckiego, na podstawie wypowiedzi studentów na forum, gdzie piszą oni, jakie zespoły chętnie by zobaczyli.
(Karolina Wojciechowska)

Juwenalia w Koszalinie

Dlaczego warto bawić się na juwenaliach, co jest takiego specyficznego w juwenaliowym świętowniu?
Juwenalia, czyli coroczna studencka fiesta, organizowane w maju to przede wszystkim moc rozrywki i zabawy studenckiej. Nie przypadkowy jest też termin majowy, czyli ciepłe dni, w których wszystko budzi się do życia. I studenci po zimowym letargu muszą się przebudzić przed zbliżającą się sesją i wakacjami. Zabawa sportowa, kulturalna i koncerty na świeżym powietrzu służą też integracji i nawiązywaniu nowych kontaktów. W te specyficzne dni, na czas których klucze do bram miasta są w rękach studentów całe miasto patrzy na poczynania studentów, którzy co roku niezmiennie potrafią zadziwiać i rozbawiać.
(Łukasz Podsiadło)

Zabawa w Szczecinie

Dlaczego warto bawić się na juwenaliach, co jest takiego specyficznego w juwenaliowym świętowniu?
Juwenalia to święto akademickie już z nazwy – a w praktyce maksymalnie studenckie. Nie ma bardziej studenckiej imprezy! Takiej ilości młodych, dobrze bawiących się ludzi w Szczecinie przy innej okazji niż Juwenalia spotkać nie można. Juwenalia to nie tylko zabawa, ale i nieco zmagań sportowych (staramy się co roku utrzymać równowagę pomiędzy powiedzeniami „w zdrowym ciele – zdrowy duch” i „co za dużo to niezdrowo”). W Szczecinie od lat kilku stałym punktem programu stała się Sportowa Zona. Następnie odrobina „ukulturalniania” – kabarety oraz najważniejsze – teatry. Stałym elementem są też organizowane już od trzech lat warsztaty (muzyczne, plastyczne, fotograficzne). Na koniec dodajemy koncerty. Jeśli zbierze się wszystkie te elementy – trudno wyobrazić sobie lepszy przepis na udaną imprezę. Aha! W zeszłym roku można było zgarnąć jako nagrodę Mercedesa!!!

Jak wygląda proces przygotowań do juwenaliów, organizacja imprez, wybór wykonawców?
To praca na pół roku – już z półrocznym wyprzedzeniem zaczynają się przygotowania do Juwenaliów. Istotne problemy to głównie: zgranie wielu koncepcji na Juwenalia, pozyskanie pieniędzy, ostateczne określenie kształtu programu. Później już tylko organizować ;). Trochę utrudnia samą organizacje fakt że spora część organizatorów co roku się zmienia. Część to już starzy wyjadacze – Ci przekazują wiedzę nowym, nie zawsze doświadczonym kolegom.
Sam dobór wykonawców to wypadkowa przeprowadzonego rozeznania przez samorządowców wśród studentów, ofert dostępnych na rynku muzycznym i możliwości finansowych organizatorów. Czyli robimy co możemy żeby było ciekawie.
(Radosław Przypis)

Neptunaliowe szaleństwo

Dlaczego warto bawić się na juwenaliach, co jest takiego specyficznego w juwenaliowym świętowniu?
Jest to święto wszystkich studentów, podczas których jednoczą się różne wydziały i uczelnie. Warto jest więc w nim wziąć udział. Dla wszystkich, którzy kiedykolwiek studiowali jasnym jest to, że studia to nie tylko nauka, ale także zabawa. A Juwenalia są najlepszą okazją, aby po długich miesiącach nauki zrelaksować się przed nadchodzącą sesją letnią.

Jak wygląda proces przygotowań do juwenaliów, organizacja imprez, wybór wykonawców?
Juwenalia przygotowywane są na wiele miesięcy przed wydarzeniem. Pracuje nad nim wielu studentów z różnych uczelni, pozyskując sponsorów i prowadząc rozmowy z różnymi zespołami i instytucjami, żeby maksymalnie uatrakcyjnić ofertę święta. Organizacja i ustalanie dat wydarzeń pojawiających się w ramach Juwenaliów jest zajęciem skomplikowanym i czasochłonnym, ale organizatorzy nie zapominają o swej „braci studenckiej”, aby to oni po wydarzeniu byli najbardziej zadowoleni.
(Tomasz Neuman)