Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Juwenaliowe gwiazdy

W sondzie przeprowadzonej na naszym portalu na pytanie, co cię najbardziej kręci w juwenaliach, 57,1% respondentów odpowiedziało: koncert gwiazd.

Właściwie bez znanych artystów nie byłoby juwenaliów. Ok, byłyby, ale nie tak spektakularne. Kilka miesięcy wcześniej rusza wielka juwenaliowa machina. Nie jest łatwo, ponieważ juwenalia w całym kraju odbywają się mniej więcej w tym samym czasie, a każdy z organizatorów chce zaprosić najlepszą gwiazdę, która przyciągnie tłumy. Organizatorzy prześcigają się w pomysłach, a programy juwenaliowe są trzymane w ścisłej tajemnicy aż do połowy kwietnia, a nawet dłużej. Przeczytajcie, jacy znani artyści zagrają dla was w tym roku na juwenaliach.
 
Coma jest wszędzie
Zespołem, którybędzie można spotkać najczęściej na juwenaliach w całej Polsce, jest Coma. To stosunkowo młodzi wykonawcy na juwenaliowej scenie gwiazd. Zespół Coma powstał w czerwcu w 1998 r. Ich debiutancka płyta Pierwsze wyjście z mroku ukazała się w 2004 r., natomiast album Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków miał oficjalną premierę w maju 2006. Coma ze swoim wokalistą, Piotrem Roguckim, natychmiast stała się bardzo popularna. W ubiegłym roku mogliśmy jej posłuchać m.in. na Przystanku Woodstock, Festiwalu im. Ryśka Riedla, Festiwalu Rockowym Węgorzewo czy HunterFest. W tym roku wystąpi jako support przed Pearl Jam 13 czerwca w Chorzowie i, oczywiście, w maju na imprezach juwenaliowych. Juwenalia z Comą: Kraków – 10 maja, Gdańsk (Neptunalia) – 11 maja, Olsztyn (Kortowiada) – 12 maja, Opole (Piastonalia) – 14 maja, Gliwice – 17 maja, Warszawa – 18 maja, Bielsko-Biała – 19 maja, Lublin – 27 maja.

Popularny Myslovitz
Kolejną juwenaliową gwiazdą jest Myslovitz. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest tojeden z najpopularniejszych zespołów juwenaliowych, od kilkunastu lat obecny na tej imprezie. Aż trudno uwierzyć, że wokalista, Artur Rojek, absolwent AWF, miał zostać trenerem pływania. Na szczęście jednak postanowił założyć zespół i popłynąć… ale z muzyką. Zaczęło się w 1992 r. od zespołu The Freshmen założonego przez dwóch studentów, Artura Rojka (gitara, wokal) i Wojtka Powagę (gitara). Po kolejnych przeobrażeniach ugruntował swoją pozycję już jako Myslovitz. Wybór kariery muzycznej zamiast sportowej był trafny: 16 płyt, kilkanaście singli, kilkaset koncertów. Fani mogą ich znów spotkać na juwenaliowych koncertach, aby posłuchać utworów z ostatnich płyt Korova Milky Bar czy Happiness Is Easy. Juwenalia z Myslovitz: Kraków – 10 maja, Lublin (Kozienalia) – 11 maja, Warszawa – 19 maja.
 
T.Love od zawsze na juwenaliach
T.Love i Muńka Staszczyka nie trzeba przedstawiać. Warto tylko dodać, że ich przygoda z juwenaliami trwa już bardzo długo. Podobnie jak sam zespół. Teenage Love Alternative powstał w 1982 r. (od 1987 r. T.Love). To kultowa kapela polskiego rocka – chociaż jej członkowie nie chcą tak o sobie myśleć, gdyż – jak sami – twierdzą nie stworzyli wokół siebie żadnej subkultury. Cenią sobie bardzo studentów – jak podkreślają w jednym z wywiadów – ponieważ stanowią oni jeden z filarów ich publiki. Bo kto dzisiaj nie zna takich przebojów, jak Jest super czy Wychowanie? Razem z T.Love będziemy się bawić, śpiewając kawałki nagrane w przeciągu 25 lat na 20 płytach (z naciskiem zapewne a te z ostatniej z 2006 r. I Hate Rock’n’roll). Juwenalia z T.Love: Warszawa (Ursynalia) – 12 maja, Wrocław – 16 maja.
 
Indios Bravos, czyli moda na reagge
W tym roku juwenalia, oprócz muzyki rockowej, opanuje reagge i zespoły: Indios Bravos, Maleo Reggae Rockers, Paprika Korps, Vavamuffin, Habakuk… Przyglądnijmy się bliżej jednemu z nich – Indios Bravos i jego chryzmatycznym twórcom, Piotrowi Banachowi (grał w Hey’u) i Piotrowi „Gutkowi” Gutkowskiemu (wspomagał swoim głosem grupę Overmind). Pierwszy album Part One (1999) wydali dzięki pomocy Kuby Wojewódzkiego, który specjalnie w tym celu powołał do życia niezależną wytwórnię „Pałac Kultury”. W 2004 r. wydali drugą płytę Mental RevolutionPaprika Korps: Kraków – 8 maja, Warszawa – 19 maja; Vavamuffin: Kraków – 8 maja, Gdynia (Neptunalia) –12 maja, Poznań – 17 maja, Warszawa – 19 maja; Habakuk: Koszalin – 11 maja, Gdynia (Neptunalia) – 12 maja. (reedycja w 2006) – utwory rodem z Jamajki. Indios Bravos zaistnieli jako nie tylko studyjny projekt, ale regularna, koncertowa kapela. Nie znacie? Posłuchajcie na juwenaliach i bawcie się w rytmach regggae! Indios Bravos: Gdynia (Neptunalia) – 11 maja, juwenalia śląskie – 16 maja, Warszawa – 19 maja; Maleo Reggae Rockers: Gdynia (Neptunalia) – 12 maja, Poznań – 17 maja;
 
Juwenaliowy wybór tylko znanych zespołów rockowych i reggae’owych jest . A jeżeli dokładnie przeglądniemy juwenaliową mapę Polski, znajdziemy jeszcze więcej propozycji rockowych, regowych, klubowych, hip-hoppowych, a nawet disco-polo (juwenalia we Wrocławiu).
 
(gmj)