Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Lutosławski Piano Duo

Lutosławski Piano Duo jest jednym z czołowych duetów fortepianowych młodej generacji na świecie. To wyjątkowy na polskiej scenie muzycznej zespół specjalizujący się w wąskiej dziedzinie – grze na dwa fortepiany i na cztery ręce.

Swą wspólną muzyczną podróż pianiści Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik rozpoczęli w 1999 roku pod opieką wybitnych duetów fortepianowych – Brachy Eden i Aleksandra Tamira, braci Hansa-Petera i Volkera Stenzl oraz Profesor Krystyny Borucińskiej. Już w następnym roku jury VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego KONZERTEUM w Grecji dostrzegło niezwykłe zgranie pianistów i wysoki artyzm przyznając im I NAGRODĘ. Doświadczenie w tym gatunku kameralistyki zaowocowało znalezieniem wspólnych barw, oddechu, perfekcyjnego zgrania.
Rozległy repertuar LUTOSŁAWSKI PIANO DUO obejmuje obecnie około stu utworów od epoki baroku do czasów najnowszych, a wśród nich autorskie transkrypcje utworów symfonicznych.
 
Duet im. Witolda Lutosławskiego uczestniczył w prestiżowych kursach i seminariach dla duetów fortepianowych Polsce, Niemczech, Izraelu, konsultując swoją wizję artystyczną z wybitnymi muzykami takimi jak: YAARA TAL, ANDREAS GROETHUYSEN, AGLIKA GENOVA, LUBEN DIMITROV, BRACHA EDEN, ALEXANDER TAMIR. Pianiści są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz podyplomowych studiów mistrzowskich w Hochschule für Musik und Theater w Rostocku w klasie duetu fortepianowego braci STENZL.
W roku 2006 rozpoczęli współpracę z najciekawszym w Polsce duetem perkusyjnym młodego pokolenia – HOB-BEATS DUO (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala). Wspólnie jako kwartet o nazwie KWADROFONIK wykonują muzykę XX i XXI wieku oraz własne opracowania polskich pieśni i tańców ludowych. W kwietniu 2006 r. KWADROFONIK otrzymał GRAND PRIX oraz NAGRODĘ PUBLCZNOŚCI na IX Festiwalu Muzyki Folkowej „NOWA TRADYCJA” organizowanym przez Polskie Radio.
 
Zrealizowana w 2006 roku płyta z utworami LUTOSŁAWSKIEGO, POULENCA, STRAWIŃSKIEGO i KAGELA – to debiut na rynku fonograficznym.
 
LUTOSŁAWSKI PIANO DUO
Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik