Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Matthew Pearl, Cień Poego, tłum. Paweł Łopatka (Wydawnictwo Literackie)

Miłośników Klubu Dantego zapewne nie trzeba dodatkowo zachęcać do sięgnięcia po drugą książkę Matthew Pearla pt. Cień Poego. Jednak ci, którzy jeszcze nie znają twórczości młodego amerykańskiego pisarza, umiejętnie łączącego historyczne fakty z fikcją literacką, mają znakomitą szansę, by to zmienić. Warto zacząć od przejrzenia strony internetowej www.poe.wydawnictwoliterackie.pl, poświęconej tytułowi, a potem – po prostu sięgnąć po książkę.

Bohaterem Cienia Poego jest młody prawnik z Baltimore, Quentin Clark. Poruszony do głębi śmiercią, bezceremonialnym pożegnaniem jednego z najwybitniejszych amerykańskich poetów i pisarzy oraz biernością społeczeństwa wobec tragedii Clark decyduje się rozpocząć śledztwo i rozwiązać zagadkę tajemniczego odejścia swojego ulubionego autora. Wszystko po to, by przywrócić artyście honor i należny szacunek. Najpierw chce odnaleźć w Paryżu człowieka, który posłużył Poemu za wzór postaci Augusta Dupina, jednak szybko odkrywa, że mogą nim być przynajmniej dwie osoby… A to dopiero początek historii pełnej niespodziewanych zwrotów akcji, a zanurzonej w równym stopniu w świecie historii, literatury i polityki.

Matthew Pearl jako znawca Edgara Allana Poego zręcznie wykorzystuje – jak sam mówi – jedną z najuporczywszych luk w historii literatury, aby opowiedzieć nam o fascynujących, choć w dużej mierze fikcyjnych, wydarzeniach, a jednocześnie, aby podzielić się z nami najnowszymi odkryciami w biografii amerykańskiego poety. Realizując te ambitne założenia pisarz daje nam powieść, która sprawi taką samą przyjemność i radość fanom thrillerów historycznych, jak i miłośnikom twórczości Poego.


(km)