Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Nie ma śmieci – są surowce

Już po raz 24. w Polsce odbyła się Akcja Sprzątanie Świata. 

W 2017 roku hasło akcji brzmiało: „Nie ma śmieci – są surowce”.  Istotne jest, byśmy zmienili trwale swoje codzienne przyzwyczajenia na bardziej przyjazne środowisku.

Celem tej edycji było zwrócenie uwagi na to, że przedmioty, które zwykle nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” – na składowisku, w lesie czy w rzece. Dzięki segregacji odpadów powinny ponownie trafić do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w gospodarce o obiegu zamkniętym albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym.

W Polsce powstaje ok. 11 milionów ton odpadów komunalnych. Recyklingowi poddawane jest tylko 26% – podczas gdy w 2030 roku będzie to musiało być 65% odpadów komunalnych (aż 75% odpadów jest opakowaniowych). Jest więc wielka potrzeba jak najszybszego zwiększenia efektywności systemu gospodarki odpadami.

W ramach Akcji Sprzątania Świata w całej Polsce odbyły się liczne działania informacyjne, edukacyjne, monitoring stanu środowiska, zbiórki telefonów komórkowych oraz opakowań oraz rzeczy „z drugiej reki” do wykorzystania przez innych. Tradycyjnie nie zabrakło także sprzątania terenów publicznych. 

Akcja odbyła się w dniach 15–17 września 2017 roku.

Wszystkie informacje o Akcji można znaleźć tutaj >>>