Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

OPherafolia – projekt zespołu Pogodno

30 marca ruszy "Opherafolia” – zainicjowany przez zespół Pogodno projekt artystyczny oparty na hardkorowym blogu wrażliwej, ale zdemoralizowanej dziewczyny z Gryfina. W ramach projektu zrealizowane zostaną spektakl muzyczny, film dokumentalny oraz Opherafolia Album.

Opherafolia Album – to jeden z elementych całego projektu, na który składają się również spektakl muzyczny oraz film dokumentalny z pleneru/obozu artystyczno-integracyjnego na stacji Wolimierz pod wodzą twórców spektaklu: Dymitra Walczaka, Romana Grawera, Jana Dzbana i zespołu Pogodno, który miał miejsce zimą ubiegłego roku.
Całość Opherafolii jest amorficzna i ma otwartą formę dzięki nieskończenie wielkiemu blogowi, który może być modyfikowany przez użytkowników tzw. open source.
To co dziś jest określone już jutro może wyglądać zupełnie inaczej.
W związku z tym trasa promująca album może być nieprzewidywalnym ciągiem wydarzeń artystycznych – niekoniecznie muzycznych, koncertowych. Bliżej im będzie do działań performatywnych niż standardowych koncertów do jakich mogli się przyzwyczaić wierni fani zespołu.
Ale tak naprawdę OPH to forma terapii wewnątrz zespołu którym po kilku latach życia na krawędzi szaleństwa w oparach absurdu, alkoholu, wolnego seksu i narkotyków targają dylematy i problemy ludzi przekraczających rubikon 30-latka: uzależnienia, próby związkow i chęci zostawiania po sobie śladu. To manifest artystyczny, ale przede wszystkim stempel odwagi i przymierze męskiej przyjaźni, której owocem jest radość życia, bycia i muzykowania.
 
Zespół POGODNO powstał w 1996 roku w Szczecinie, a nazwa pochodzi od najładniejszej dzielnicy Szczecina. Debiut Pogodno pt. „Pogodno” był płytą niezwykle eklektyczną. Album został wydany przez kultową wytwórnię Tymona Tymańskiego „Biodro Records”. Ich drugi album „Sejtenik miuzik & romantik loff” był przykładem na to, że muzyka alternatywna może być przystępna i nie grozi to kompromisem artystycznym. Pochodzący z płyty utwór “Pani w obuwniczym” stał się pierwszym spektakularnym przebojem zespołu. Autorem większości kompozycji na kolejnej płycie Pogodno „Hajle Silesia” jest charyzmatyczny muzyk z Tychów – Hrabia Fochmann, który dołączył do grona zespołu. Singiel promujący płytę pt. „Orkiestra” staje się największym przebojem zespołu. Rok 2003 przynosi koleje wydawnictwo „Tequila”, będące słuchowiskiem radiowym do książki Krzysztofa Vargi pod tym samym tytułem. W 2004 roku Pogodno wyraziście zaakcentowali swoją indywidualność, po spektakularnym niby-rozpadzie zespołu zaczął się nowy okres działalności od albumu „Pielgrzymka psów”, który w dojrzały sposób akcentuje ich rozwój, nieokiełznaną wyobraźnię i nową liryczną twarz. Album zdobył trzy nominacje do Fryderyków, a piosenka “Uśmiech się” nagrana z gościnnym udziałem Stanisława Soyki została kolejnym przebojem Pogodno, a dzięki jej hymnicznemu charakterowi określano ją jako “piosenkę jakiej jeszcze nie było w polskiej muzyce”. Rok 2006 zaowocował wydaną własnym sumptem płytą koncertową „Całe życie z wariatami” z koncertu w warszawskiej Stodole oraz autorskim spektaklem pt. „OPHerafolia”, którego premiera miała miejsce 11 marca na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i który zbierał bardzo pozytywne recenzje.
30.marca ukaże się kolejna płyta studyjna Pogodno zawierająca 15 piosenek ze spektaklu „Opherafolia”.
Płytę promuje singiel “Alinka”
“Alinka” to singiel promujący nową długogrającą płytę zespołu Pogodno “Opherafolia”. Na singlu oprócz tytułowej piosenki “Alinka”, gdzie gościnnie zaśpiewała Mery Lou Dąbrowska znajdują się dwa utwory autorstwa Stanisława Soyki “Popołudniowe Miasto” i “Absolutnie Nic” zarejestrowane podczas programu “Muzyka Łączy pokolenia” z gościnnym udziałem pana Staszka oraz dwa utwory pochodzące z serialu “Królowie Śródmieścia”, którego emisja rozpocznie się w marcu w TVP1.