Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Pierwsze kroki. Jak staliśmy się ludźmi

Niezwykła, wciągająca opowieść, łącząca historię, naukę i kulturę, dzięki której dowiadujemy się, co pozwoliło ludziom stać się dominującym gatunkiem na naszej planecie. Chodzimy z podniesionym dumnie czołem, podążamy śladami innych, celebrujemy pierwsze kroki naszych dzieci. Tylko dlaczego i jak dokładnie zaczęliśmy chodzić na dwóch nogach? I jaką cenę przyszło nam za to zapłacić? W Pierwszych krokach paleoantropolog Jeremy DeSilva pokazuje, w jaki sposób chodzenie w pozycji wyprostowanej stało się początkiem pojawienia się wielu cech, które czynią nas ludźmi – od zdolności technologicznych, żądzy odkrywania i podróżowania, po wykształcenie mowy i uczuć wyższych takich jak współczucie, empatia czy altruizm. DeSilva zaprasza nas na fantastyczną wycieczkę po historii, anatomii i ewolucji. To niezwykła opowieść o tym, jak szczególny sposób poruszania się pomógł nam stać się jednym z najwspanialszych, najniebezpieczniejszych i najbardziej fascynujących gatunków na Ziemi – Agustín Fuentes, profesor antropologii na Uniwersytecie Princeton.

Ciekawostki, które znajdziesz w książce

W ciągu swojego życia pełnosprawna osoba stawia średnio około 150 milionów kroków – wystarczająco dużo, aby trzykrotnie okrążyć Ziemię wzdłuż równika.


Nasz mózg stanowi zaledwie 2% całkowitej wagi ciała, ale zużywa 20% całej asymilowanej energii. Oznacza to, że co 50 oddech i co 5 kęs jedzenia jest przeznaczony dla głodnych komórek nerwowych.


Kiedy człowiek przemierza 1,5 kilometra, spala około 50 kalorii. Zużytą na ruch energię można odzyskać, pokonując ten sam odcinek z garścią rodzynków w dłoni. Chodzenie na dwóch nogach w taki sposób, w jaki my to robimy,