Nic nie jest tak ważne jak oszczędzanie – wynika z badania „Plany finansowe Polaków na 2024 r.”, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Plan odkładania pieniędzy zdeklasował ograniczanie skali zadłużania się, zmniejszenie konsumpcjonizmu oraz starania o podwyżkę czy zmianę pracy. Zapowiadane przez rząd zachęty do oszczędzania z pewnością trafią na podatny grunt.
Trwający już niemal cztery lata stan niepewności i napięcia, najpierw z powodu pandemii, a potem wojny w Ukrainie, wpływa na skłonność Polaków do oszczędzania. W 2022 r. co czwarty respondent nie widział sensu odkładania pieniędzy lub informował, że nie jest w stanie tego robić ze względu na zbyt niskie dochody, a w minionym roku twierdził tak już mniej niż co piąty (18%). W 2023 r. posiadanie oszczędności zadeklarowało 80% ankietowanych, choć – jak wynika z cyklicznych badań „Oszczędności i kłopoty finansowe Polaków”, realizowanych dla BIG InfoMonitor – w 30% przypadków w grę wchodziły niewielkie kwoty.
Odkładanie na wielu płaszczyznach
W tegorocznych planach finansowych Polaków oszczędzanie wysuwa się na pierwszy plan. Oszczędzać chce w tym roku 40% osób, kolejne 20% planuje odłożyć określoną kwotę, by mieć poduszkę finansową, a 7% zamierza inwestować.
Wysoka inflacja i wzrost kosztów życia sprawiły, że Polacy przekonali się, że pieniądze na czarną godzinę są potrzebne. W zeszłym roku po oszczędności sięgnęło aż 44% osób, a ci, którzy ich nie mieli, odczuli ten brak bardziej dotkliwie.
Zarządzanie wydatkami
Kluczem do sukcesu umożliwiającego zbudowanie poduszki finansowej jest zarówno systematyczne oszczędzanie, jak i właściwe zarządzanie budżetem domowym. W badaniach 26% respondentów wskazało na umiejętność lepszego kontrolowania i planowania wydatków jako ważny element finansowych planów na 2024 r.
O kłopotach z zarządzaniem finansami świadczą m.in. całkiem powszechne problemy z terminowym regulowaniem podstawowych rachunków, opłat czy rat kredytowych. Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK wynika, że blisko 2,7 mln osób, czyli ok. 9% dorosłego społeczeństwa, weszło w nowy rok z kwotą 83,5 mld zł nieuregulowanych zobowiązań.
Źródło dodatkowej gotówki
Część finansowych planów na ten rok krąży również wokół pracy. Jak na tego typu krok wiele osób (co dziesiąty badany) chciałoby zmienić w najbliższych miesiącach miejsce zatrudnienia. Nieco mniej rodaków zamierza upomnieć się o podwyżkę, by w ten sposób poprawić zarobki. Co dwudziesta osoba rozważa przebranżowienie się lub inną poważną zawodową zmianę.
Zdecydowana większość Polaków biorących udział w badaniu realizowanym dla BIG InfoMonitor uznała, że w 2024 r. powinna podjąć konkretne działania w obszarze finansów, innego zdania było 24% ankietowanych.