Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Polacy zaawansowani technologicznie

Polacy zaawansowani technologicznie – jacy są? W większości uznają naukowców za autorytety, choć wcale nie jest to większość przytłaczająca. Nie określają bezwzględnie, co jest dobre i złe. Mają za to obawy etyczne, co do nowych technologii. Choć, za dobrą cenę, byliby w stanie nieco prywatności oddać. Portret zaawansowanych technologicznie Polaków nakreślili naukowcy z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Polacy zaawansowani technologicznie w większości ufają naukowcom i odkryciom naukowym. Okazuje się jednak, że 1/3 z nich takiego zaufania nie ma. Mniej niż połowa ma lub miała jakikolwiek autorytet z życia publicznego.

 

Czy Polacy zaawansowani technologicznie ufają naukowcom?

 

Ponad 60% zaawansowanych technologicznie Polaków uważa, że „nie da się zdecydować, co jest dobre i złe raz na zawsze”. W większości identyfikują się oni także z określeniem „To jest dobre, co akurat sprzyja społeczności, w której żyję, a nie jakieś abstrakcyjne zasady”. 

Z drugiej strony Polacy zaawansowani technologicznie mają obawy etyczne, co do tych, którzy zarządzają nowoczesnymi technologiami. Ponad 80% z nich uważa za niewłaściwe manipulowanie informacjami w Internecie, handel danymi czy monitorowanie ich aktywności w Internecie w celu personalizowania reklam. Ponad 70% boi się bycia manipulowanymi. Gdy w grę wchodziłaby lepsza oferta, osoby zaawansowane technologicznie 2 razy częściej skłonne byłyby poświęcić swoje bezpieczeństwo i prywatność.

Więcej informacji o kondycji wiedzy i moralności Polaków i Polek w kontekście nowych technologii można znaleźć w raporcie „Digital Ethics – polscy konsumenci wobec wyzwań etycznych związanych z rozwojem technologii”.

 

Źródło: Biuro Prasowe Uniwersytetu Łódzkiego