Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ponad milion kredytów zaciągnęli młodzi Polacy

Rosnąca skłonność do oszczędzania czy aktywne korzystanie z nowoczesnych usług finansowych to jedne z odcieni finansowego portretu polskich studentów. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, młodzi Polacy nie unikają również zaciągania zobowiązań finansowych. Według danych opublikowanych pod koniec czerwca 2019 roku co piąta osoba w wieku 18–24 lat posiada kredyt.

Struktura produktów kredytowych posiadanych przez młodych wynika z ich wieku i potrzeb i jest mocno powiązana ze stylem życia.

Jakie zobowiązania finansowe mają młodzi Polacy?

Według danych BIK, zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem zobowiązania młodych Polaków są kredyty konsumpcyjne (ponad 65% ogółu kredytów) – na które składają się kredyty gotówkowe (41%) i kredyty ratalne(25%) zaciągane np. na zakup smartfona. Wśród produktów kredytowych zaciąganych przez polskich studentów znajdują się także limity w koncie (21%) i karty kredytowe (12%). Całkowita kwota zaciągniętych kredytów, które są spłacane, to ponad 10,5 mld zł, z czego kwota pozostająca do spłaty to 8,61 mld zł.

Czym jest dojrzałość finansowa?

Osoby rozpoczynające życie na własny rachunek powinny być świadome tego, co dla banków oznacza dojrzałość finansowa. Jest to m.in. umiejętność rzetelnej i terminowej spłaty rat kredytu. Analiza BIK pokazuje niestety, że młodzi ludzie częściej niż osoby w starszych grupach wiekowych mają kłopoty z terminową obsługą swoich kredytów. Obecnie 10,5% młodych odnotowuje opóźnienia w spłatach powyżej 90 dni.
Warto zadbać o swoją wiarygodność kredytową już od pierwszych lat finansowej samodzielności – docenimy to, gdy udamy się do banku po kredyt na pierwsze, własne mieszkanie.