Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Praca dorywcza dla podróżników

Szukasz możliwości ciekawych wyjazdów za granicę, aby poszerzyć swoje umiejętności językowe, poznać mieszkańców i kulturę danego kraju, a przy tym przeżyć niezapomnianą przygodę? Jeśli tak, warto rozważyć, programy przeznaczone dla młodych ludzi, typu Au Pair i Work&Travel.

Dzięki takim wyjazdom możemy zwiedzić przede wszystkim Stany Zjednoczone czy Kanadę. Dla tych, którzy nie chcą wyjeżdżać daleko, są także ciekawe propozycje w Europie. Oferta możliwości jest różnorodna, a wymagania nie są duże: wiek 18–26 lat (programy Au Pair), status studenta (programy Work&Travel) i znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. W przypadku Au Pair wymagane jest doświadczenie w opiece nad dziećmi i prawo jazdy.

Czas na Au Pair

Jednym z najpopularniejszych programów pracy dorywczej i nauki za granicą jest Au Pair. To międzynarodowa wymiana kulturowa i edukacyjna, umożliwiająca młodym ludziom pracę w charakterze opiekunki/opiekuna dzieci w zamian za kieszonkowe oraz możliwość nauki języka i poznania kultury danego kraju. Podczas pracy jako au pair mieszkamy u rodziny goszczącej i jesteśmy traktowani jak członek rodziny, mamy bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie. W ramach tego programu mamy możliwość wyjazdu do USA lub wybranego kraju europejskiego.

Work&Travel na wakacje

Szerokie możliwości stwarzają także wyjazdy w ramach programu Work&Travel USA. Jest to oficjalny program wymiany kulturowej młodzieży, który powstał z inicjatywy rządu Stanów Zjednoczonych. Uczestnicząc w nim, w ramach wizy J-1, możemy legalnie pracować, nie dłużej niż 4 miesiące, na terenie Stanów Zjednoczonych. Najpopularniejszymi miejscami pracy są: restauracje, hotele, parki rozrywki (programy typu Work Experience), czy też kolonie (wyjazdy typu Camp). Po zakończeniu pracy wiza J-1 gwarantuje nam możliwość zwiedzania USA przez kolejne 30 dni. Work&Travel, podobnie jak Au Pair, stwarza warunki do poznania kultury, życia i pracy w USA. Cały czas mamy kontakt z językiem i zdobywamy doświadczenie, bardzo cenne w naszej dalszej karierze, pracując w wielokulturowym środowisku. Mamy także szansę na nawiązanie ciekawych znajomości. Organizatorami programów Work&Travel USA są wybrane fundacje amerykańskie, autoryzowane przez rząd USA.

Wiele możliwości

W ramach Work&Travel USA bardzo popularne wśród studentów są programy typu Camp. Ze względu na rodzaj i miejsce pracy, możemy wyróżnić programy typu Campower – wtedy pracujemy jako personel pomocniczy w ośrodkach wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży (odpowiednik naszych kolonii). Wykonujemy tam proste prace fizyczne, wydawanie posiłków czy sprzątanie. Jeśli zdecydujemy się na programy typu Counsellor, wówczas będziemy pracować z dziećmi i młodzieżą w charakterze opiekuna grupy, wychowawcy lub instruktora. Z kolei w programach typu Special Needs Counsellor pracujemy w ośrodkach wypoczynkowych dla dzieci i dorosłych z różnymi niepełnosprawnościami.

Jeżeli chcemy poznać wybrany kraj, podszkolić umiejętności językowe oraz nawiązać ciekawe, zagraniczne znajomości, warto rozważyć typy pracy dorywczej, jak właśnie Au Pair czy też Work&Travel.