Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Praktyki i staże na 100%

Jak wykorzystać praktyki lub staże na 100%? Co jest najważniejsze, na co koniecznie musimy zwrócić uwagę? Nasza motywacja do działania, bycie docenionym, podejmowanie odpowiedzialnych zadań oraz pasja i praca zespołowa – to sposób na pełne wykorzystanie praktyk lub staży.

Jedną z ważniejszych rzeczy podczas praktyk lub staży jest motywacja. Bez motywacji, a właściwie automotywacji, nie będziemy się w stanie w pełni zaangażować się w powierzone zadania, a dodatkowo demobilizująco może na nas działać wakacyjna aura i wypoczynek naszych znajomych. Właśnie praktyki są sprawdzianem naszej motywacji do pracy. – Mogą odpowiedzieć nam na pytanie co nas mobilizuje do działania perspektywa odniesienia sukcesu, pomyślnego zrealizowania zadania, docenienie naszej pracy przez innych, pochwała przełożonych, możliwości rozwoju osobistego oraz zdobywania nowych doświadczeń i wiedzy, podwyższania kwalifikacji, perspektywa dalszego rozwoju zawodowego – wyznaczona ścieżka kariery i możliwość pięcia się po jej szczeblach podkreśla Aleksandra Paszkiewicz. Zatem, mając jeszcze w pamięci wykłady z psychologii i wiedząc, iż jednym z głównych motywatorów jest nagroda, ustalmy zaraz na początku co będzie dla nas taką nagrodą za staż lub praktykę. Warto także przygotować sobie system małych, codziennych nagród – np. po dobrze wykonanym zadaniu podczas stażu, pójdę dzisiaj do kina. Kolejnym sposobem na skuteczne zmotywowanie się jest wyobrażenie sobie efektu końcowego. Trzeba pomyśleć o tym, jak będziemy się czuli, gdy trudne zadanie już zostanie zakończone. Tym razem zastanówmy się, co możemy dzięki tym praktykom osiągnąć, jak pomogą nam one w dalszej karierze, jakie zdobędziemy doświadczenie.

 

Bycie docenionym

 

W naszych nowych zadaniach ważne jest także bycie docenionym. Ale jak to osiągnąć? – Najważniejsza jest możliwość docenienia samego siebie. A może się to rozpocząć już na etapie planowania i poszukiwania praktyki czy stażu. Chodzi o to, aby nie wybierać przypadkowych firm czy ogłoszeń. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakiej praktyki czy stażu szukamy. Ważne jest także przyjrzenie się sobie pod kątem swoich cech, tego, jaka forma pracy odpowiadałaby mi najbardziej. Czy cenimy pracę w grupie i jednocześnie dobrze się w niej odnajdujemy? Czy może wręcz przeciwnie, lubimy pracować samodzielnie. Może jesteśmy osobami, które lubią realizować pomysły, albo poddawać te pomysły innym. Zatem, przede wszystkim warto zacząć od siebie i odkrywania swoich możliwości, a potem ułożenia planu tego, w jaki sposób chcemy realizować i rozwijać swój potencjał, w jakiej firmie, przy jakich zadaniach i w końcu z jakimi osobami chcemy pracować – podkreśla Joanna Franaszek, doradca zawodowy z Biura Karier Politechniki Krakowskiej. Jak być docenionym i zauważonym już podczas samych praktyk? Okazuje się, że nie wystarczy tylko wykonywać powierzone obowiązki. Trzeba właściwie informować o prowadzonych zadaniach – najlepiej podczas bezpośredniego spotkania ze swoim przełożonym, konsultować i współpracować. W kreowaniu naszego dobrego wizerunku duże znaczenie ma informowanie o sukcesach (ale nie przechwalanie się!). Zacznijmy od dokumentowania sukcesów, aby je zacytować w potrzebnym momencie. Wykorzystujmy sytuacje: jeżeli pojawił się problem, a my już wcześniej go rozwiązywaliśmy, powiedzmy o tym, wyraźmy chęć pomocy i poinformujmy o sukcesie w kontekście rozwiązania problemu. I nie umniejszajmy wartości naszych osiągnięć, mówiąc „to nic takiego” – bądźmy dumni z osiągnięć. – Poza tym praktyki są również okazją do wykazania się zdobytą wiedzą, posiadanymi umiejętnościami. Jako nowa osoba w firmie, mamy często świeże spojrzenie na to, co się w niej dzieje warto wtedy podzielić się swoimi uwagami lub wprowadzić jakieś innowacje. Dzięki takim inicjatywom możemy zostać zauważeni i docenieni przez przełożonych, co może procentować w przyszłości, np. zatrudnieniem na umowę zlecenie, a nawet propozycją pracy na etacie – dodaje Aleksandra Paszkiewicz.

 

Odpowiedzialne zadania

 

Jeżeli chcemy odnosić sukces, zgłaszajmy się do zadań ważnych, a unikajmy tych, które są mało prestiżowe i marnują tylko nasz czas. – Warto zabiegać o zadania bardziej odpowiedzialne, a jeśli firma nie może niektórych rzeczy zlecić niedoświadczonym osobom, można podpatrzeć osoby już pracujące w ich codziennych obowiązkach i starać się wyciągnąć z tego jak najwięcej, nie tylko obserwując, ale też konsultując się z nimi jak najczęściej. Warto wyjść z inicjatywą i próbować wykonywać nowe zadania – wtedy przecież uczymy się najwięcej – komentuje Aleksandra Paszkiewicz, specjalista ds. personalnych Agencji Pośrednictwa Pracy Work Express. Będziemy mieli ułatwione zadanie, gdyż w większości firm podczas stażu zostaniemy uznani jako członkowie zespołu, co zapewne usprawni nasze działania. Z drugiej strony musimy się liczyć z tym, że zostaniemy rzuceni na głęboką wodę. Będziemy mogli jednak liczyć na współpracowników i swojego opiekuna. Wykonywanie odpowiedzialnych zadań uświadamia naszym przełożonym, iż potrafimy odnaleźć się w nowym miejscu pracy, pokazuje nasze umiejętności, a także zaangażowanie. I oczywiście uczy nas wielu nowych rzeczy.

 

Praca zespołowa

 

Rozpoczynając praktyki czy też staże muśmy pamiętać, iż będziemy współpracować z zespołem ludzi. – Dlatego ważna jest umiejętność pracy w grupie, w trakcie której możemy dowiedzieć się, jaką rolę w grupie pełnimy najczęściej i co jest dla nas ważne. Czy zależy nam na kierowaniu innymi, wyznaczaniu priorytetów i organizowaniu pracy innych osób, czy potrafimy brać na siebie odpowiedzialność za innych? Czy chętniej wykonujemy zadania z góry zlecone, czy może należymy do osób, które mają wizje, pomysły i chętnie się nimi dzielą oraz nakłaniają innych do ich realizacji? podkreśla Aleksandra Paszkiewicz. Ważne jest nasze podejście do pracy, zaangażowanie, profesjonalizm. Nie na miejscu jest ciągłe narzekanie na pracę i obowiązki. Chociaż na początku naszej praktyki mogą nas przytłoczyć trudne czy też mało atrakcyjne zajęcia, konieczny jest entuzjazm.

 

Firmy szukają ludzi pozytywnych, zmotywowanych do pracy. Nasi współpracownicy i nasi przełożeni muszą widzieć w nas potencjał, który można wykorzystać i ukształtować. Przy odrobinie wysiłku wielu rzeczy można się bardzo łatwo nauczyć, ale ambicje i pozytywne nastawienie każdy młody pracownik musi odkryć sam w sobie.