Być może chciałbyś popracować za granicą. Jeśli tak, nie spiesz się i nie rób nic na łapu-capu. Przygotowanie do wyjazdu wymaga starannego przemyślenia i skrupulatnego przygotowania.
Raz, dwa, trzy
Po pierwsze, przygotowując się do wyjazdu za granicę, przygotuj dokument potwierdzający status studenta, czyli potwierdzenie wpisu na listę studentów. Możesz poprosić o jego wydanie (w niektórych uczelniach w języku angielskim) w dziekanacie.
Jeśli jedziesz w ciemno, starannie przygotuj kilka kopii CV i listów motywacyjnych w języku obcym do różnych pracodawców, pewne referencje (pracodawcy, szczególnie w Wielkiej Brytanii, bardzo sobie je cenią) oraz plik zdjęć do dokumentów.
Po trzecie, weź ze sobą pieniądze na pierwsze dni lub tygodnie pobytu, zwłaszcza kiedy nie masz jeszcze załatwionej pracy. Zadbaj też o przechowywanie pieniędzy, które będzie przekazywał ci pracodawca. Przelewy na konto założone już na miejscu za granicą to najprostszy sposób odbierania przyszłej wypłaty. W przypadku gdy konta nie masz, pracodawca będzie ci płacił czekiem, który będziesz mógł zrealizować tylko w jednym oddziale banku (w innych zapłacisz prowizję). Niektóre banki przy zakładaniu u nich konta żądają okazania ostatniego wyciągu z konta z Polski. Zatem poproś o nie w swoim banku przed wyjazdem. Jeśli już w Polsce wybierzesz, w którym banku chcesz założyć konto (sprawdź oferty w internecie), możesz od razu dowiedzieć się, jakich dokumentów twój przyszły bank wymaga.
Kiedy nie wiadomo, o co chodzi…
… chodzi o pieniądze. Zatem jeśli planujesz wyjazd za granicę do pracy, wypada znać podstawowe zasady płacenia podatków. Nie musisz oczywiście znać wszystkich zawiłości systemów podatkowych. Wystarczą ogólne zasady. Najbardziej ogólna reguła mówi, że każdy podatnik rozlicza się za ubiegły rok podatkowy w miejscu swojego zamieszkania, niezależnie od tego, gdzie zarabia. Jeśli wyjeżdżasz za granicę do pracy, powinieneś złożyć roczną deklarację podatkową w Polsce. Jednak najczęściej podatek jest płacony za granicą (pracodawca odprowadza z pensji co miesiąc zaliczkę na poczet podatku), a według prawa polskiego dochody z tego samego źródła nie mogą być opodatkowane podwójnie tzn. jednocześnie w Polsce i za granicą. Polska podpisała na ten temat umowy ze wszystkimi krajami Unii Europejskiej i większością państw świata. Wykaz obowiązujących umów znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) w zakładce Podatki.
Wyjeżdżając z głową pełną wielkich planów, musimy pamiętać o rzeczach przyziemnych, a więc ile będzie kosztowała mnie codzienność czy, jakie dokumenty muszę przedstawić pracodawcy, a jakie muszę od niego uzyskać, zwłaszcza po to, aby rozliczyć się z podatków. One bowiem stanowią fundamenty naszej satysfakcji płynącej z nowego doświadczenia pracy i życia za granicą.