Niedawno zakończyła się pierwsza część projektu współpracy ekonomicznej pomiędzy studentami najlepszych polskich uczelni Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Warszawskiego ze studentami z Hong Kong University of Science and Technology współpracujących z Uniwersytetem w Pekinie.
Chinese-European Partnership for Development obejmuje dwa 12-dniowe wyjazdy uczestników – do Europy i Chin. Podczas pierwszej, europejskiej części Projektu, która odbyła się na przełomie marca i kwietnia, goście z Azji mieli okazję lepiej zrozumieć strukturę Unii Europejskiej oraz funkcjonowanie jej najważniejszych instytucji. Debaty i szkolenia w Europejski Bank Centralny, Parlament Europejski czy w siedzibie Komisji Europejskiej z Komisarzem ds. programowania finansowego i budżetu, Januszem Lewandowskim były niepowtarzalną szansą przybliżenia studentom z Chin idei zjednoczonej Europy i wspólnej polityki walutowej państw strefy euro. Na spotkaniach z ekspertami poruszane były tematy współpracy gospodarczej w ramach Unii Europejskiej z Państwem Środka.
Koordynator Generalny Projektu, Marta Ilnicka podkreśla, że podjęte przez uczestników projektu działania mające na celu budowanie dialogu z najlepszymi uniwersytetami w Chinach nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie naszych Partnerów, przede wszystkim KGHM Polska Miedź S.A., która jako spółka utrzymująca stałe kontakty biznesowe z Chinami, postanowiła wesprzeć współpracę między tymi krajami również na płaszczyźnie edukacji oraz rozwoju młodych i ambitnych ludzi chcących lepiej zrozumieć funkcjonowanie obu gospodarek.
Istotę przedsięwzięcia podkreślił także gość honorowy Gali Otwarcia Projektu, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Sun Yuxi. W swoim przemówieniu Ambasador zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie liczba chińskich studentów uczących się w Polsce zwiększyła się trzykrotnie, a CEPD to jedyny projekt na świecie, który pozwala młodym ludziom z Europy i Chin wyjątkowo dokładnie poznać warunki ekonomiczne obu regionów. To idealny moment na budowanie polsko-chińskich relacji wśród studentów, którzy za kilka lat będą zacieśniać współpracę pomiędzy tymi państwami.
Ideę wymiany docenił także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski –Jestem przekonany, że projekt Chinese- European Partnership for Development będzie drogowskazem dla kolejnych inicjatyw łączących nasze kraje, narody i kultury. To w tych sferach powstają więzi ważne, głębokie i trwałe, które później ułatwiają relacje gospodarcze i dyplomatyczne.
Przed uczestnikami jeszcze druga, równie intensywna część projektu, tym razem w Chinach. A już teraz organizatorzy zapraszają do obejrzenia fotorelacji z europejskiej części przedsięwzięcia na oficjalnej stronie projektu www.cepd.info i profilu Chinese- European Partership for Development na portalu społecznościowym Facebook – facebook.com/cepd.info.