Rozpoczynając studia, często nie jesteśmy świadomi, jakie wsparcie oferuje nam uczelnia i inne podmioty.
Już od pierwszego roku studiów możemy liczyć na następujące świadczenia:
- stypendium socjalne,
- stypendium dla osób niepełnosprawnych,
- stypendium rektora,
- zapomogę.
Stypendium socjalne przysługuje studentom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Decydującym kryterium jest dochód na osobę w rodzinie. Próg dochodowy ustala uczelnia, ale zazwyczaj jest on na maksymalnym poziomie, który w ostatnim semestrze wynosił 1051,70 zł netto.
Każda uczelnia ustala wzór wniosku i tryb ubiegania się o stypendia, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego warto zapoznać się z procedurami obowiązującymi na danej uczelni i wymaganymi dokumentami, bowiem ich zgromadzenie wymaga czasu.
Stypendium dla osób niepełnoprawnych przyznaje się osobom, które mają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia im równoważne.
Stypendium rektora przyznaje się za wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym. W przypadku studentów I roku studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich takie stypendium może uzyskać osoba, która jest laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego lub medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł mistrza
Polski w danym sporcie.
Zapomoga jest jednorazowym świadczeniem dla osób, które znalazły się przejściowo w trudnej sytuacji, jak np. śmierć bliskiej osoby, nieszczęśliwy wypadek czy działanie siły wyższej (pożar, powódź). Nie ma zamkniętego katalogu warunków przyznania zapomogi, a każda sytuacja jest oceniana indywidualnie przez właściwy organ uczelni (np. komisję stypendialną).
Każda uczelnia ustala wysokość stypendiów we własnym zakresie, stąd między uczelniami mogą występować istotne różnice zarówno w zakresie wysokości, jak i procedury przyznawania stypendiów. Stąd przed rozpoczęciem roku akademickiego należy dokładnie zapoznać się z procedurami na swojej uczelni. Stypendia są przyznawane zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Warto również mieć na uwadze, że wsparcie studentom oferują nie tylko uczelnie, ale także inne podmioty, m.in. lokalne samorządy (gminy, powiaty) czy fundacje. Informacji należy szukać zarówno w mieście, z którego student pochodzi, jak i w mieście, w którym studiuje.
Ponadto banki oferują kredyty studenckie na preferencyjnych warunkach, które zapewniają comiesięczne wypłaty na utrzymanie. Spłata kredytu studenckiego rozpoczyna się dopiero po zakończeniu studiów; istnieje także możliwość umorzenia całości lub części kredytu w określonych przypadkach.
Marek Konieczny
radca prawny