Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Uniwersytet Rolniczy na Festiwalu Nauki w Krakowei 20-23 maja

Przez cztery dni – od 20 do 23 maja br. trwać będzie Festiwal Nauki w Krakowie. Tegoroczne hasło Festiwalu Nauki brzmi „Oświeć się”. Hasło to nawiązuje do uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło

Uniwersytet Rolniczy przygotował ciekawe wykłady, zajęcia w laboratoriach, występy na estradzie, pokazy, konkursy czy zwiedzanie Ośrodka Medycyny Eksperymentalnej i Weterynaryjnej. W środę, tj. 20 maja br. na krakowskich Błoniach odbędzie się bieg przełajowy „Światło(o)bieg”. W biegu weźmie udział 10 pracowników, 10 studentów, 8 VIP-ów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Tego samego dnia Prorektor ds. Nauki, Wdrożeń i Współpracy Międzynarodowej, dr hab. inż. Stanisław Małek, prof. UR weźmie udział w panelu naukowym uczniów X LO pt. „Blaski i cienie rozwoju nauki”.

Podczas Festiwalu Nauki na estradzie wystąpi Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”, Studencki Zespół Góralski „Skalni” czy Zespół „Cheerleaders” z UR. W namiotach odbywać się będą konkursy np. konkurs wiedzy zoologicznej ( na temat zwierząt żyjących nocą, rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt na podstawie okazów zielnikowych, preparatów zwierzęcych, fotografii, odgłosów), konkursy geodezyjne dotyczące pomiaru odległości i wysokości obiektów i wiele innych.
 
Ponadto jak co roku odbywać się będą pokazy, które w większości będą nawiązywały do światła. Dowiemy się miedzy innymi dlaczego światło jedne owady wabi, a drugie odstrasza? Dlaczego liść jest zielony? Każdy będzie miał okazję stworzyć własną rabatkę i zwizualizować ją w formacie 3d. Odbędzie się prezentacja urządzeń stosowanych w technikach pomiarowych, wykorzystujących technologię laserową (dalmierz, tachimetr, teodolit, skaning laserowy), dowiemy się czym są świecące ryby głębinowe. Dowiemy się jaki wpływ ma światło na rozwój owadów (np. wpływ światła na przepoczwarzanie się motyli). Ponadto będzie można oznaczyć grupę krwi za pomocą komercyjnych zestawów. Odwiedzający będą mogli pozyskać sadzonki drzew leśnych. Odwiedzający dowiedzą się wszystkiego na temat możliwości wykorzystania kamery termowizyjnej. Dostępne będą również różnego rodzaju biopaliwa ciekłe i gazowe.

Podczas wykładów, na które obowiązywała wcześniejsza  rejestracja wszyscy zarejestrowani, chętni uczestnicy dowiedzą się m.in. – jak światło demaskuje fałszerzy dzieł sztuki i banknotów, co to są chemiczne latarki, świecący cukier, kamień boloński? światła wodnej otchłani i ciemnego lasu; czy światło może wyleczyć z raka? Inne wykłady będą dotyczyć wykorzystania termografii w badaniach biologicznych (wskazanie metody wspomagającej diagnozowanie zmian chorobowych organizmów zwierzęcych). Zwiedzić będzie można z przewodnikiem Muzeum Gleb (lista zapisów zamknięta). W sobotę w jednym z namiotów UR prezentować się będzie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, prezentacje leśnych kompleksów promocyjnych przygotowane będą przez przygotowana przez nadleśnictwa: Niepołomice, Piwniczna i Nawojowa.