Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wiosna obywateli. Wydawnictwo ZNAK

W tym roku mija 30 lat od przełomowych chwil, które zapoczątkowany zmiany polityczne w naszej części kontynentu.

1989 był rokiem, w którym w Europie Środkowo-Wschodniej umarł komunizm, a sześć państw zrzuciło z siebie jarzmo zależności od ZSRR.

Kopalnia Dymitrow w Bytomiu, Stocznia Gdańska, lokal wyborczy w Warszawie, pogrzeb Imrego Nagya w Budapeszcie, upadek muru berlińskiego oraz teatr Laterna Magika w Pradze podczas aksamitnej rewolucji. To miejsca, gdzie trzydzieści lat temu Timothy Garton Ash był, i wydarzenia, w których brał udział, aby opisać te przełomowe chwile. Z reporterską swadą, humorem i wielką erudycją pisze także o tym, co je poprzedzało i po nich nastąpiło, by ostatecznie doprowadzić do powstania Europy, jaką dziś znamy.

2 października w księgarniach pojawi się „Wiosna obywateli” prof. Timothy’ego Gartona Asha. To znakomita i zwięzła książka zarówno dla kogoś, kto te czasy pamięta, jak i dla młodego czytelnika, który chciałby się dowiedzieć, co doprowadziło do upadku systemu komunistycznego w Polsce i sąsiednich krajach. Obecne wydanie zawiera też nowy esej, w którym autor po trzydziestu latach podsumowuje efekty tych przemian.

 

Timothy Garton Ash napisał dziesięć książek z „historii teraźniejszości”, analizujących różne oblicza Europy ostatniego półwiecza. To m.in. książki Teczka. Historia osobista, W imieniu Europy. Niemcy i podzielony kontynent, Pomimo i wbrew. Eseje o Europie Środkowej, a ostatnio Wolne słowo. Dziesięć zasad dla połączonego świata. Wiosna obywateli ukazała się po raz pierwszy w 1990 roku; została przetłumaczona na dwadzieścia języków.