Jak szybko podróżować komunikacją miejską po Łodzi. Studenci mają pomysł.
„Zagubiłem się w mieście po raz kolejny” tak śpiewał Kazik Staszewski na jednej ze swoich płyt. Kiedy pisał ten tekst, Poloko.pl jeszcze nie istniało, więc nic dziwnego, że się zgubił.
Bo cóż prostszego – zgubić się w mieście. Wiedzą o tym nie tylko przyjezdni, ale i rodzimi mieszkańcy niejednego miasta. Masa małych uliczek o trudnych do zapamiętania nazwach oraz niezwykle rozbudowana sieć komunikacji miejskiej nie raz przyprawiły mnie o ból głowy – i chyba nie tylko mnie. A życie jak to życie – łatwe nie jest i co chwila serwuje nam kolejne miejsca, do których trzeba się przecież jakoś dostać. Przeniesienie zajęć do innego budynku, zmiana mieszkania, zmiana mieszkania przez znajomych, nowy klub, praktyki na drugim końcu miasta, nowa praca, konferencja naukowa – a wszystko to okraszone nic nie mówiącymi adresami. A przecież cel jest prosty. Przemieścić się z punktu A do punktu B.
Zadanie wyznaczone. Przejdźmy więc od słów do czynów. Najpierw na mapie odnajdujemy nasz cel, potem na mapie znajdującej się na stronie MPK Łódź sprawdzamy jakie linie jeżdżą akurat w tym rejonie, potem śledzimy trasę tej linii i szukamy ewentualnego miejsca przesiadki, czym dojechać na miejsce przesiadki, liczymy ile… i już mam dosyć! Jedyna rzecz jaka przychodzi do głowy, to zamknąć drzwi na wszystkie spusty i niech się dzieje co chce, ja tutaj zostaję!
„Zagubiłem się w mieście po raz kolejny” tak leciały słowa tej piosenki, cóż ja zagubiłam się w mieście nie wychodząc z domu.
Potrzeba nam czegoś, co ogarnie ten cały bałagan. Necessitas acuit ingenium – potrzeba zaostrza umysł – jak to mawiali starożytni. Dodajmy jeszcze do tego nowoczesne technologie i grupę łódzkich studentów. Co z tego wyjdzie? Ano wyjdzie z tego wyszukiwarka połączeń komunikacyjnych Poloko.pl.
Jest potrzeba, jest i na nią odpowiedź.
Wystarczy na stronie www.poloko.pl wpisać adres początkowy i końcowy, zamiast tego możesz też wpisać nazwę interesującego Cię miejsca lub po prostu zaznaczyć je na mapie. W kilka chwil zostanie wygenerowana optymalna trasa, wyznaczone przystanki oraz, jeśli okaże się to konieczne, miejsce ewentualnych przesiadek. Poloko.pl obliczy za Ciebie przewidywany czas podróży oraz podpowie, kiedy powinieneś wyjść z domu. Przygotowana została też specjalna przeglądarka dla telefonów komórkowych (http://www.poloko.pl/mobile).
Jednak nie ograniczajmy się tylko do granic miasta. Żyjemy wszak na terenie aglomeracji, tutaj przemieszczanie się między miejscowościami to dla wielu codzienność. Dlatego też Poloko.pl nie poprzestaje tylko na rozkładach komunikacji miejskiej, ale korzysta również z rozkładów busów podmiejskich i autobusowych.
Na zakończenie zwykło się podawać bibliografie, spisy autorów lub choćby jakąś mądrą puentę. Tym razem możemy jednak ominąć te formalności i po prostu życzyć sobie i Wam, aby portal dalej rozwijał się szybko i prężnie.