Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zaczynamy nowy rok akademicki!

Na wielu polskich uczelniach rozpoczął się nowy rok akademicki 2017/18.

W niedzielę, 1 października 2017 na najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytecie Jagiellońskim – rok akademicki został zainaugurowany już po raz 654.

Tradycyjnie, po mszy św. w Kolegiacie św. Anny, o 10.00 spod Collegium Maius wyruszył orszak profesorów w togach, który przeszedł ulicami: św. Anny, Piłsudskiego, Wenecja i Krupniczą do Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33.  Można było więc zobaczyć piętnaście kolorów tog, które symbolizują poszczególne wydziały UJ. To jedyna w ciągu roku okazja, aby zobaczyć profesorów i władze uczelni występujących publicznie w tradycyjnych strojach.

W uroczystości wzięła udział społeczność akademicka UJ, władze wojewódzkie i samorządowe, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, świata nauki, kultury oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Najważniejszy moment uroczystości, czyli immatrykulację nowo przyjętych na Uniwersytet Jagielloński studentów I roku, przeprowadził prof. Armen Edigarian, prorektor UJ ds. dydaktyki.

W najbliższych dniach odbędą się inauguracje na kolejnych polskich uczelniach. tak więc „Gaudeamus igitur” zabrzmi kolejny raz!