Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

10 dobrych rad dla szukających pracy

Twoje poszukiwania pracy nie odniosły żadnego skutku. Sprawdź złote zasady poszukiwania pracy.

1. Szukanie pracy to też praca, w dodatku na cały etat.

Nie spodziewaj się natychmiastowych efektów. Znalezienie ciekawego wyzwania zawodowego, które spełni twoje oczekiwania, wymaga czasu.

2. Poinformuj swoich znajomych i rodzinę, o tym, że szukasz pracy.

Większość wakatów zamyka się dzięki poleceniom a oferty nie trafiają na portale ani do prasy.

3. Zastanów się, jakiej pracy szukasz i dlaczego?

„Jeśli nie wiesz do jakiego portu płyniesz, żaden wiatr nie będzie ci przychylny”.

Odpowiedz sobie na pytanie co i gdzie, czyli w jakiej branży, na jakich stanowiskach i w jakiej lokalizacji chcesz pracować. Określ swoje kompetencje i kwalifikacje, zastanów się co sprawiało Ci do tej pory największą satysfakcję w pracy a jakich zadań unikasz kiedy tylko masz okazję? Podaj tą informację swoim znajomym, będą wiedzieli jakie oferty cię zainteresują.

4. Jak i gdzie szukać?

Skoro już wiesz czego szukasz, aby to znaleźć, musisz jeszcze wiedzieć jakie metody zastosować i gdzie szukać ciekawych ofert pracy. Zastanów się, co możesz zrobić aby znaleźć pracę?

5. Internet.

Obecnie najlepszym źródłem informacji o ofertach, są portale pracy w Internecie. Szukanie pracy bywa kosztochłonne, dlatego przemyśl zakup gazet z ofertami – w większości oferty z prasy znajdziesz także w Internecie.

6. Napisz dobre cv i list motywacyjny.

Dobre cv i list motywacyjny, to odpowiedź osoby szukającej pracy na konkretne ogłoszenie. Modyfikuj dokumenty aplikacyjne pod daną ofertę pracy.

7. Jeśli nie przez ogłoszenie, to jak?

Nie czekaj na ogłoszenie, jeśli zainteresowała cię dana firma, możesz wysłać mailem swoją aplikację do jej działu personalnego, może w ten sposób wyprzedzisz innych kandydatów a twoje cv nie zginie w stosie innych? Zarejestruj swoje cv w bazach danych jakie oferują portale pracy. Skontaktuj się także z Agencjami Doradztwa  Personalnego i dodaj swoje cv do bazy, jaką oferują. Agencje pośrednictwa pracy to źródło sprawdzonych i godnych polecenia ofert pracy, ponieważ Agencje współpracują z najlepszymi pracodawcami. Warto rozważyć założenie profilu na portalu społeczności zawodowej w branżach, które cię interesują.

8. Na rozmowę kwalifikacyjną idź przygotowany.

Zapoznaj się raz jeszcze z ofertą pracy na jaką wysłałeś cv, poczytaj o firmie, w której starasz się o pracę. Przypomnij sobie daty i najważniejsze fakty dotyczące twojej kariery zawodowej. Stres będzie mniejszy dzięki czemu na pewno lepiej zaprezentujesz swoją kandydaturę.

9. Informacja na wagę złota.

Śledź wiadomości na temat rynku pracy. Szukaj informacji o nowych inwestycjach i planach rozwoju regionu, w którym chcesz pracować. Odwiedzaj targi, wystawcy to przecież twoi potencjalni pracodawcy, bierz udział w konferencjach branżowych. Może to być dodatkowa okazja do pozyskania ciekawych kontaktów, które być może zaowocują ciekawą ofertą pracy.

10. Szukanie pracy to złożony proces, na który składa się wiele czynników. Nie zawsze mamy na nie wpływ. Ważne jest, aby nie zrażać się brakiem natychmiastowych sukcesów i wytrwale dążyć do wyznaczonego celu. Powodzenia!

Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka, ekspertka ds. rekrutacji agencji Work Express.