Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

„Atom dla Nauki” – zdobądź wiedzę o energetyce jądrowej, wygraj cenne nagrody

Ciekawe konkursy dla studentów, absolwentów, samorządów i kół naukowych oraz kadry naukowej, spotkania ze studentami w ramach cyklu „Dzień z Atomem dla Nauki”, otwarte wykłady i wydarzenia specjalne. To wszystko czeka na osoby, które wezmą udział w inicjatywach podejmowanych przez PGE EJ 1 w ramach programu „Atom dla Nauki”.

„Atom dla Nauki” jest elementem ogólnopolskich działań edukacyjno-informacyjnych realizowanych przez PGE EJ 1 w ramach kampanii „Świadomie o Atomie”. Jest on skierowany do studentów, absolwentów oraz kadry naukowej, zajmującej się nie tylko naukami ścisłymi i technicznymi, ale również naukami społecznymi, medycznymi czy przyrodniczymi.

 

Program powstał, żeby wspierać młodych ludzi zainteresowanych tematyką energetyki jądrowej i ułatwiać im kontakt z wybitnymi naukowcami. Chcemy pokazać, że sektor energetyki jądrowej potrzebuje wielu specjalistów, nie tylko inżynierów ale także zdolnych ekonomistów, prawników i socjologów” – mówi Katarzyna Włodek-Makos, Dyrektor Biura Komunikacji i Relacji Zewnętrznych PGE EJ 1. .

 

Konkursy z nagrodami

W ramach inicjatywy przygotowano specjalne konkursy z nagrodami dla różnych grup związanych ze środowiskiem akademickim. Obecnie trwają konkursy dla studentów i samorządów oraz kół naukowych. W pierwszym, studenci zmierzą się z jednym lub dwoma zadaniami problemowymi wybranymi z ośmiu obszarów: socjologii, komunikacji społecznej, turystyki, prawa, nauk medycznych, fizyki, ekonomii i politologii. Do wygrania jest wyjazd do elektrowni jądrowej i nagrody pieniężne. W drugim, samorządy i koła naukowe zostały zaproszone do opracowania kampanii promującej energetykę jądrową i program „Atom dla Nauki” wśród studentów i kadry naukowej. Dla najlepszych i najbardziej kreatywnych zespołów przeznaczone są granty na działalność organizacji – nawet 8000 zł. W obu rywalizacjach prace można nadsyłać do 31 maja br.

 

W marcu spółka rozstrzygnęła konkurs dla doktorantów i kadry naukowej, w którym nagrodzone zostały najlepsze publikacje naukowe w dwóch kategoriach – naukach ścisłych i technicznych lub naukach społecznych i humanistycznych.

 

Szczegóły dotyczące konkursów:
·         konkurs dla studentów

·         konkurs dla samorządów studenckich i kół naukowych

 

Najbardziej energetyczne dni w roku na uczelniach wyższych w całej Polsce

Cykl wydarzeń związanych z energetyką jądrową odbędzie się pod nazwą „Dni z Atomem dla Nauki”. Najważniejszym jego elementem będą wykłady popularnonaukowe prowadzone przez znanych naukowców. Studenci zobaczą również głośny film „Obietnica Pandory” w reżyserii nominowanego do Oscara Roberta Stone’a. Film pokazuje historię ekologów, którzy zmienili swoje nastawienie do energetyki jądrowej i zaczęli aktywnie promować to źródło energii. Na kampusach pojawią się ponadto interaktywne stoiska naukowo-edukacyjne, na których będzie można dowiedzieć się o budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

 

Programowa współpraca z uczelniami

W ramach „Atomu dla Nauki”, spółka PGE EJ 1 nawiązała współpracę z czterema uczelniami technicznymi: Politechniką Łódzką, Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą. Studenci mogli dzięki temu wziąć udział w wydarzeniach zorganizowanych bezpośrednio przez koła naukowe i wydziały. Odbyły się m.in. debaty oksfordzkie i spotkania naukowe z dyskusjami oraz powstały artykuły naukowe związane z wyjazdami do elektrowni jądrowych w Czechach i Finlandii.

 
Zachęcamy do zapoznania się z ideą i założeniami programu „Atom dla Nauki” na Youtube – Atom dla Nauki.
 

Więcej o programie na Atom dla Nauki