Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Branża IT rośnie w siłę

Stabilne zatrudnienie i atrakcyjne zarobki czekają na tych wszystkich, którzy zdecydują się na pracę w branży IT. To jeden z najlepiej i najszybciej rozwijających się segmentów rynku pracy. Już teraz daje zatrudnienie 400 tys. osób i nie zamierza na tym poprzestać.

 
Na koniec 2012 roku w Polsce funkcjonowało 8,5 tys. firm z branży IT, które generowały 400 tys. miejsc pracy. Najwięcej było ich w Warszawie. Z raportu „Kariera w IT” przygotowanym przez Computerworld wynika, że stolica polski jest także stolicą branży informatycznej. Zaraz za nią uplasowały się trzy inne miasta: Kraków, Wrocław i Poznań. Coraz większą rolę zaczynają odgrywać Katowice. Dobrą lokalizację na Śląsku widzą dla siebie szczególnie firmy z niemieckim kapitałem. Z danych Computerworld wynika, że rynek IT w naszym kraju rośnie znacznie szybciej niż cała gospodarka – aż o niemal 9 proc. w 2012 roku. Autorzy raportu zapowiadają też jej dalszy rozwój. Zapotrzebowanie na usługi IT jest coraz większe, a najbardziej perspektywicznymi trendami w informatyce będą, zdaniem specjalistów, aplikacje na urządzenia mobilne oraz usługi świadczone w modelu cloud computing.
 
Pracownicy pilnie poszukiwani
 
Szybki rozwój branży IT oznacza stałe zapotrzebowanie na nowych pracowników. Od lat mówi się o niedoborze na rynku pracy specjalistów z branży informatycznej, a według szacunków, w najbliższych latach ten niedobór jeszcze się pogłębi. Z raportu firmy Antal International wynika, że informatycy w Polsce nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia, a ich pensje są porównywalne do wynagrodzeń w Berlinie czy Londynie. – Zatrudnienie w sektorze IT systematycznie rośnie. Na podstawie obserwacji rynkowych i badań spodziewamy się, że zapotrzebowanie na pracowników w branży IT w najbliższym czasie będzie nadal rosło. Polska jest jednym z największych rynków IT w Europie Środkowo-Wschodniej. Nasz rynek jest bardzo atrakcyjny dla zagranicznych korporacji. Wiele międzynarodowych firm swoje centra badawczo-rozwojowe lokuje właśnie w Polsce. To kolejny czynnik wskazujący, że zapotrzebowanie na pracowników w IT powinno nadal rosnąć – uważa Aneta Kudrel, Team Leader IT w firmie doradztwa personalnego People. Tego samego zdania jest Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków z Work Service S.A. – Branża IT przoduje w zakresie permanentnych rekrutacji na stanowiska specjalistyczne. Prognozujemy, że ta tendencja będzie się utrzymywać i w przyszłym roku wzrost zatrudnienia w tym sektorze wyniesie ponad 25 proc. – mówi.
 
Praca od zaraz
 
O pracę nie powinni się martwić zwłaszcza programiści. Z raportu „Kariera w IT”, przygotowanym przez Computerworld, wynika, że w 2012 roku najbardziej poszukiwanymi osobami w branży IT, podobnie zresztą jak w roku 2011, byli: programiści, specjaliści ds. wdrożeń oraz analitycy systemowi i testerzy. Ten trend pozostaje niezmienny. – Najwięcej ofert jest dla programistów, głównie języków obiektowych: C++, Java, C# rzadziej PHP, Python. W drugiej kolejności poszukiwani są testerzy – potwierdza Aneta Kudrel z firmy doradztwa personalnego People. Cały czas poszukiwani są i będą również specjaliści, zajmujący się aplikacjami mobilnymi. – Największa ilość ogłoszeń o pracę w branży IT dotyczy programistów, architektów systemów i oprogramowania, analityków biznesowych, a także deweloperów gier ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji mobilnych. Coraz większa ilość rekrutacji w branży IT dotyczy właśnie specjalistów zajmujących się nowymi technologiami, czyli osób przygotowujących aplikacje i systemy mobilne – mówi Krzysztof Inglot z Work Service.
 
Szukaj niszy
 
O pracę w firmach z branży IT mogą ubiegać się absolwenci nie tylko studiów stricte informatycznych. – W cenie są szczególnie absolwenci kierunków elektronika i telekomunikacja czy elektrotechnika. W większości ofert pracy wymagane jest ukończenie uczelni technicznej lub bycie w trakcie studiów – mówi Aneta Kudrel. W ramach realizacji tych kierunków warto specjalizować się w niszowych dziedzinach. Rekruterzy wskazują na duży brak absolwentów posiadających nietypowe umiejętności. – Jedną z takich nisz zawodowych na polskim rynku jest praca dla specjalistów wykonujących testy penetracyjne. Są to tzw. „etyczni hakerzy” , posiadający unikalną wiedzę i umiejętność przeprowadzania kontrolowanych prób ataków na systemy informatyczne, co ma na celu wykrycie ewentualnych błędów, luk w systemie. Znalezienie takich specjalistów jest jednym z trudniejszych projektów – twierdzi Aneta Kudrel z People. Już teraz brakuje też informatyków, specjalizujących się w nowych technologiach i aplikacjach mobilnych.
 
Pokaż, co potrafisz
 
Zdobyte wykształcenie kierunkowe jest bardzo ważne na rynku pracy, ale o wiele ważniejsze jest posiadane doświadczenie i umiejętności praktyczne. – Oprócz wykształcenia informatycznego idealny kandydat powinien posiadać kilka lat doświadczenia pracy w zawodzie. Od kandydatów do pracy wymaga się także umiejętności pracy zespołowej, komunikatywności, umiejętności rozwiązywania problemów, a także znajomości języków obcych – informuje Krzysztof Inglot z Work Service. Kluczowa w tej branży jest biegła znajomość języka angielskiego, ale warto też uczyć się bardziej niszowych języków, zwłaszcza takich, jak duński, norweski czy japoński. – Nie mniej ważne są kompetencje miękkie m.in. duże zaangażowanie, nastawienie na ciągłe podnoszenie swoich umiejętności. Obecnie od programisty wymaga się nie tylko znajomości danego języka obiektowego , ale także umiejętności analitycznego myślenia i komunikacji z klientem – zwraca uwagę Aneta Kudrel. Od osób kandydujących do pracy w branży IT oczekuje się też kreatywności, umiejętności pracy w reżimie projektowym, dokładności, działania pod presją czasu, a także budowania dobrych relacji z zespołem i klientem.
 
Inwestuj w umiejętności
 
W branży informatycznej, która rozwija się w bardzo szybkim tempie, konieczne jest ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji. Wiele firm z tego sektora oferuje pracownikom własne, wewnętrzne szkolenia, dając tym samym szansę osobom dopiero stawiającym pierwsze kroki na rynku pracy. – Pozytywnym nurtem w branży jest to, że rynek otwiera się na młodych ludzi z niewielkim doświadczeniem, tworząc nowe ścieżki rozwoju, a na stanowiska liderskie stara się awansować wewnętrznie – mówi Aneta Kudrel z People. Warto więc już na studiach podejmować praktyki i staże. Jest duża szansa, że uda się po nich znaleźć zatrudnienie w firmie, w której praktykowaliśmy. Bardzo ważną rolę na informatycznym rynku pracy odgrywają też certyfikaty. Computerworld w swoim raporcie zwraca uwagę, że specjaliści IT, którzy uzyskali podobny dokument, otrzymują wynagrodzenie nawet o 40 proc. wyższe od osób, które takich certyfikatów nie posiadają. Jest to spory wydatek (5-10 tys. zł), ale inwestycja naprawdę opłacalna. Branża IT sowicie wynagradza wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Oferuje im stabilne zatrudnienie i możliwość szybkiego awansu.